Jak oddycha ściana pokryta płytą OSB

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Piotr Kufel
Posts: 4
Joined: Mon 27 Feb, 2006
Location: Poznań

Jak oddycha ściana pokryta płytą OSB

Post by Piotr Kufel » Mon 26 Jun, 2006

Mam wątpliwość: jak pozbywa się wilgoci (w kierunku zewnętrznym oczywiścia) ściana pokryta płytami OSB, które klejone są przecież za pomocą żywic.
Ściana musi przecież "oddychać". Płyta g-k, paroizolacja, szkielet z wełną, a potem OSB, czyli coś, co wydaje mi się pary nie przepuści.
Proszę o wyjaśnienie wątpliwości.

Piotr


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 27 Jun, 2006

Paroprzepuszczalność materiału określa współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej. Współczynnik ten dla materiału budowlanego podaje jego paroprzepuszczalność w odniesieniu do warunków określonych normowo dla powietrza. Wartość współczynnika dla danego materiału określa ile razy jest on mniej przepuszczalny dla pary wodnej niż tej samej grubości warstwa powietrza.

Dla porównania podaję współczynniki dla niektórych materiałów w tym płyty OSB:
- wełna mineralna - 1,
- silikat, beton komórkowy, ceramika, keramzytobeton - 5 - 10,
- styropian - 30 - 250,
- klinkier - 50 - 100,
- beton - 70 - 150,
- paroizolacje - 10.000 - 90.000

Tymczasem dla OSB współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej według normy PN-EN 13986 z maja 2004 wynosi:
- 30 - dla dużej wilgotności powietrza,
- 50 - dla małej wilgotności powietrza,

Jak widać płyta OSB nie tak bardzo, w porównianu z innymi materiałami, zatrzymuje parę wodną. Oczywiście różnice w wielkościach mogą występować ze względu na rodzaj badań i określające je normy.

Piotr Kufel
Posts: 4
Joined: Mon 27 Feb, 2006
Location: Poznań

Post by Piotr Kufel » Wed 28 Jun, 2006

Tekst zrozumiałem a wnioski mam wyciągnąć sam, tak? :)
A więc wyciągam i proszę o potwierdzenie bądź zaprzeczenie:

Płyta OSB ma dostateczną zdolność dyfuzji pary wodnej i w związku z tym absolutnie nie zagraża konstrukcji szkieletu pozostawaniem w środowisku zbyt wilgotnym. Czy tak?

Czy również wielo(chociaż nasto-)letnie obserwacje w Polsce to potwierdzają?
Czy w USA lub innych krajach również używa się OSB czy raczej sklejki, która z pewnością jest bardziej paroprzepuszczalna?

Pozdrawiam
Piotr


Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”