Wiór osikowy zamiast dachówki - warto ?

Techniczne aspekty materiałów dla domów z bali
Post Reply
mkokosz
Posts: 9
Joined: Mon 13 Dec, 2004

Wiór osikowy zamiast dachówki - warto ?

Post by mkokosz » Wed 16 Aug, 2006

Zastanawiam się nad takim pokryciem dachu. Czy masie jakieś doświadczenia lub opinie związane z kryciem dachu tym materiałem? Myślę o trwałości, koszcie, itp.
Dziękuje, MKokosz
MKokosz


shorcik
Posts: 4
Joined: Mon 11 Jan, 2010

Post by shorcik » Tue 02 Feb, 2010

Jeśli chodzi o trwałość to nie można porównywać wióra do dachówki.... Wiór z dobrego drewna ściętego w odpowiedniej porze roku wytrzyma max 50 lat pod warunkiem że w pobliżu dachu nie będzie żadnych drzew (wiadomo spadające na dach liście będą gniły razem z wiórem ). Gwarancji na wiór żadna firma nie udziela powyżej 2-3 lat. Ale wracając do samego wióra ... tak jak pisałem wczesniej wszystko zależy od osiki ... jeśli jest leśna i ścięta w odpowiedniej porze roku (tajemnica zawodowa) to uzyskamy z niej naprawdę bardzo trwały materiał, który z porównaniem do blachodachówki napewno poleży dłużej na dachu ... Grubość takiego dachu tak naprawdę to 5-6 cm (gwoździe którymi przybija się wiór mają wymiar 1,4 x 50 mm) i w żadnym wypadku nie mogą być ocynkowane jak to nie które firmy oferują... dlaczego? Sprawa prosta i logiczna - wióra jako drewno pracuje, 1-rsza warstwa nasiąka wodą i wysycha ... nasiąka i wysycha i tak cały czas... gwóźdź ocynkowany raz wyjdzie trochę z dachu wraz z wiórem i juz na swoje miejsce nie wróci co po kilku latach daję nam piękny las gwoźdźi na dachu a w rezultacie rozsypywanie się dachu natomiast gwóźdź zwykły raz zardzewieje w dachu i razem z wiórem pracuje. Stara technika i sztuka przekazana przez dziadków najlepiej sie sprawdza do dziś. Żadne unowocześnienia nie wchodzą w grę jeśli się chce mieć pewny i trwały dach. No chyba że zwiększona ilość wiórów i gwoźdźi na m2 dachu( ciekawostką jest że na m2 dachu wbijamy ponad 500 gwoźdźi)... trochę więcej pracy i materiału a śpimy spokojnie przez najbliższe kilkadziesiąt lat.
Pozdrawiam
Paweł Makarewicz

P.s Przepraszam za wykopanie starocia ;)

Grzegorz dach
Posts: 6
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: suwałki

Post by Grzegorz dach » Wed 03 Feb, 2010

JA MYSLE ZE GDY DOM JEST MUROWANY TO OCZYWISCIE DACHOWKA ALE GDY MAMY DOM Z BALA TO BARDZIEJ PASOWALO BY DACH POKRYC WIOREM OSIKOWYM WIZUALNIE TO WSZYSTKO LEPIEJ WYGLADA. POZDRAWIAM

shorcik
Posts: 4
Joined: Mon 11 Jan, 2010

Post by shorcik » Wed 03 Feb, 2010

Tu absolutnie się nie zgodzę .... Wiór pasuje również do murowanych domów... np jasna elewacja idealnie współgra z szarością wióra. Wszystko kwestia gustu.

szkwiat
Posts: 1
Joined: Sat 16 Apr, 2011

Post by szkwiat » Sat 16 Apr, 2011

Witam. mógłby mi ktoś dac namiar na sprzedawcę gwoździ do wiora.

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Mon 26 Nov, 2012

A co to za różnica?

Krewski
Posts: 10
Joined: Wed 05 Jun, 2013

Post by Krewski » Wed 05 Jun, 2013

Ich minusem jest to, że trzeba o nie dbać - szczególnie tuż po ułożeniu wymagają więcej uwagi. Trzeba go zaimpregnować i nie unikać łażenia po nim. Drewno ma jednak swój czar i pięknie zmienia kolor. No i jest ekologiczne.
Przyroda nie zna nagrody ni kary, zna tylko konsekwencje.

kamil1
Posts: 8
Joined: Fri 07 Jun, 2013

Post by kamil1 » Fri 07 Jun, 2013

Wór osikowy?? Pierwsze słyszę.

dingos
Posts: 3
Joined: Tue 11 Mar, 2014

Post by dingos » Thu 20 Mar, 2014

Po pierwsze nie wolno wióra impregnować. Po drugie wszystko zależy od kątów nachylenia dachu, powyżej 45 stopni wytrzyma dłużej niż blacha. Miejsca newralgiczne to wszelkie kosze.Faktem jest że nie powinno być blisko żadnych drzew.

JoaGall24
Posts: 3
Joined: Fri 26 Sep, 2014

Re: Wiór osikowy zamiast dachówki - warto ?

Post by JoaGall24 » Fri 26 Sep, 2014

dziękuję za cenne wskazówki

JulSon60
Posts: 4
Joined: Wed 29 Oct, 2014

Re: Wiór osikowy zamiast dachówki - warto ?

Post by JulSon60 » Wed 29 Oct, 2014

Ja również dziękuję przydatne info.

Tomko
Posts: 1
Joined: Tue 26 Mar, 2019

Re: Wiór osikowy zamiast dachówki - warto ?

Post by Tomko » Tue 26 Mar, 2019

Dlaczego nikt nie zastosował gwozdzi ze stali nierdzewnej .Ze stalowymi gwożdźmi chyba coś nie tak .Na dziesięcio letnim dachu ich nie ma, a te które pozostały wyglądają jak szpileczki .Reszty dokonała korozja stali wszystko odpada i podrywa wiatr

Luckymag1
Posts: 1
Joined: Thu 09 Jun, 2022

Re: Wiór osikowy zamiast dachówki - warto ?

Post by Luckymag1 » Thu 09 Jun, 2022

Przestrzegam:
1. Wiór nie jest tak trwały jak zapewniają producenci / wykonawcy. Jego długowieczność jest możliwa na nieużytkowych poddaszach może ale położony w obowiązującym standardzie nad deskami pokrytymi papą wytrzymuje znacznie krócej.
2. Po kilki latach wiór (wierzchnie warstwy) staje się kruchy i wystaje z niego dużo gwoździków. Po dachu nie da się chodzić (choć na poszątku nie ma z tym problemów)
3. Po kilku latach powierzchnia wiórów pokrywa się "bibułką" z włukien drewna. Staje się to bardzo łatwopalne! Jedna iskra, żarzący sie liść z jakiegoś ogniska i dach staje w płomieniach. Po kwadransie właściwie już wszystko spalone.

User avatar
Zytek
Posts: 46
Joined: Thu 16 Oct, 2014

Re: Wiór osikowy zamiast dachówki - warto ?

Post by Zytek » Thu 29 Dec, 2022

Zmieniłem dach w starym domu, patrząc od góry: blacha trapezowa, łaty, kontrłaty, membrana dachowa gramatura 180, zdecydowałem że jeszcze docieplę poddasze - moje pytanie jest takie: czy wełna w takim przypadku może na zero dolegać do membrany, czy jednak bić gwoździe rozciągać sznurek i robić szczelinę między?

star
Posts: 58
Joined: Mon 19 Oct, 2015

Re: Wiór osikowy zamiast dachówki - warto ?

Post by star » Thu 29 Dec, 2022

Pytanie czy masz dach pod blachą wentylowany, czyli np łaty na memranie mają min wysokosc 25mm i kontrlaty min 50mm i przelot jest mozliwy wiatru pod blachą czyli albo w wiatrowkach są przeloty powietrza z jednej i drugiej strony? Czy dach masz po januszowemu zrobiony na szczelno i sie tylko kisic będzie Jeśli tak jest przelot a membrana którą użyłeś jest paroprzepuszczalna to dopychasz wełnę do membrany a jeśli membrana jest nie spełniająca paroprzepuszczalnosci no to masz problem nawet jeśli zrobisz dylatację między wełna a membraną bo się będzie skraplac
https://domowepiekno.pl/zastosowanie-bl ... korzystac/

Niezłym pomysłem na pokrycie dachowe może być również blacha trapezowa.
::)



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów z bali”