Prosba o pomoc w sprawie problemow z budowa domu z bala

Techniczne aspekty materiałów dla domów z bali
Post Reply
Vill
Posts: 8
Joined: Thu 06 Dec, 2007

Prosba o pomoc w sprawie problemow z budowa domu z bala

Post by Vill » Thu 10 Jan, 2008

Szanowny Panie Wojtku, Szanowni Panstwo,
zwracam sie z ogromna prosba o pomoc gdyz nie wiem juz co dalej robic.

Otoz moj problem polega na tym ze jestem w trakcie budowy domku jednorodzinnego z podwojnego bala swierkowego 8/15 frezowane na podwojny wpust, z 100mm warstwa ekofibru pomiedzy nimy. Niestety od poczatku budowy mam powazne problemy z wykonawca gdyz:

1 - bale zastosowane przy budowie maja wymiary 6,5-7,4/12,3-17,2 - wykonawca twierdzi ze drewno wyschlo (podczas gdy budynek mial byc stawiany z drewna suszonego)

2 - sciany przepuszczaja powietrze z zewnatrz (niekontrolowana infiltracja powietrza)

3 - w zwiazku z powyzszym podczas ostatnich mrozow temperature na podlodze oraz przy scianach mialem ponizej 0 pomimo temperatury na kaloryferze rzedu 36-38

4 - zadna sciana nie trzyma w najmniejszej wartosci poziomu (roznica pomiedzy podloga a sufitem wynosi od 2-15cm

5- bale zamontowane sa pod roznym kontem wzgledem siebie (po przylozeniu laty murarskiej 200, lata ta styka sie co X bali na dolnej lub gornej krawedzi lica podczas gdy bale pomiedzy nimi nie stykaja sie z lata wcale)

6 - podloga nie trzyma poziomu w zadnym z zadanych kierunkó (każda deska zamocowana pod innym kontem wzgledem sasiadujacej co daje efekt tralki)

7 - szpary pomiedzy balami (spoiny bali - laczenia) w niektorych miejscach sa tak duze ze miesci sie palec

8 - niekontrolowana infiltracja powietrza odbywa sie rowniez nad oscieznicami okiennymi na co wykonawca stwierdzil ze tak musi byc bo tak przewiduja normy.

Prosze wybaczyc nie fachowa terminologie. Wykonawca twierdzi ze wszystko jest zgodnie z normami oraz z dopuszczalnym odchyleniem. Niestety pomimo licznych prob odnalezienia jakichkolwiek norm dotyczacych wykonastwa poszczegolnych elementow budynku drewnianego nie bylem wstanie zweryfikowac tego co twierdzi wykonawca.

Bardzo prosilbym o odpowiedz czy faktycznie dopuszczalne sa w/w rzeczy a jesli nie to wskazanie aktu prawnego stanowiacego o danej rzeczy.

Pozdrawiam.


Sergiusz
Posts: 7
Joined: Mon 31 Dec, 2007

Post by Sergiusz » Sun 13 Jan, 2008

jeżeli jest to możliwe to prosiłbym o podanie na PW nazwy tej firmy( wykonawcy) ...własnie jestem przed dokonaniem wybotu wykonawcy mojego pomysłu na dom z bali ( projektu)...

współczuje ...

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Prosba o pomoc w sprawie problemow z budowa domu z bala

Post by Wojciech Nitka » Thu 17 Jan, 2008

Vill wrote:Bardzo prosilbym o odpowiedz czy faktycznie dopuszczalne sa w/w rzeczy a jesli nie to wskazanie aktu prawnego stanowiacego o danej rzeczy.
Wszystko o czym piszesz odbiega od wszelkich standardów stawianym domom z bali.
Co mogę poradzić? Powinieneś wykonać odpowiedną opinię techniczną, w której przedstawione będą popełnione błędy, a które przyczyniły się do aktualnego stanu, podane wymagania w poszczególnych zagadnieniach a w kolejności metody naprawienia aktualnego stanu. Po takiej opinii wykonawca winien przystąpić do usunięcia powstałych usterek, a jak nie - winno to w powaznym stopniu dyskredytować firmę wśród przyszłych ewentualnych inwestorów.
Niewiele jest na rynku firm budujących tą technologią, stąd chyba wiadomo o którą firmę chodzi. Nie mniej powinieneś to ujawnić, by ostrzec innych potencjalnych inwestorów przed tą firmą.

kiper
Posts: 15
Joined: Tue 22 May, 2007

Post by kiper » Fri 18 Jan, 2008

vill wiesz co, od razu wyczuwam w twoim poście prowokacje...

Vill
Posts: 8
Joined: Thu 06 Dec, 2007

Post by Vill » Mon 21 Jan, 2008

Witam,
Firma wykonująca mój dom to F.B. Drew-Dom z siedzibą we Włodawie. Zapraszam każdą osobę, któa chce zobaczyć wszystko to co opisałem wyżej. Mój adres to Wereszcze Duże 16a w woj. lubelskim, powiat chełmski gmina Rejowiec.

Człowieku o czym ty mówisz? Prowokacja? Mam dom, który popada w ruinę jeszcze zanim zdążyłem go przejąć od wykonawcy. Dziwi Cie fakt, że szukam pomocy czy też poprostu informacji dotyczących budowania domów z balii na forum branżowym? Dziwi Cie fakt, że w dzisiejszych czasach jakakolwiek firma może tak spartolić robote? Powiem Ci drogi użytkowniku Kiper, że jak nie masz co napisać to nie pisz lepiej nic lecz nie pie... trzy po trzy.

Wybacz, że nie znam się na normach dotyczących budowy konstrukcji drewnianych
Wybacz, że w internecie jedynym miejscem gdzie możesz znaleźć normy to płatny serwis (reklamy nie będę robił),
Wybacz, że mój wykonawca twierdzi, że wszystko robi zgodnie z przepisami oraz ogólnymi zasadami fachu budowlanego,
Wybacz, że śmiem się z nim niezgodzić bo nawet jako laik w dziedzinie budownictwa drewnianego wiem (lub przypuszczam) kiedy coś jest spartolone.
Wybacz, że szukam potwierdzenia moich obaw na forum branżowym.
Wybacz, że 6 osób z uprawnieniami do pełnienia funkcji inspektora nadzoru odmuwiło mi pomocy z chwilą gdy zobaczyli o co chodzi.

Widzisz gdzieś prowokację? Wskaż mi proszę w którym miejscu. Przyjedź, zobacz, osądź sam. Bo jedyną prowokacją jest Twój post, któy miał chyba na celu wyprowadzenie mnie kompletnie z równowagi.

Sprawa idzie o mój dom. Dom, który przy odpowiednim konserwowaniu powinien dożyć moich prawnuków, a ja mam poważne obawy co do tego czy on dotrwa do końca moich dni. Nazwy firmy nie mogłem podać do czasu aż nie dostałem potwierdzenia tego co napisałem. Dlatego jeszcze raz prosze nie masz o czym napisać - nie pisz wcale.


Panie Wojtku. Dziekuje za odpowiedź. Zgłosiłem się z moją sprawą do Rzecznika praw konsumenta i za jego pośrednictwem zatrudniłem biegłego w celu wykonania oceny stanu faktycznego. Sprawa bowiem na 100% trafi na wokandę i tego rodzaju dokument będzie niezbędny. Obecnie oczekuję na pisemną ekspertyzę i na pewno z chwilą gdy ją uzyskam opublikuję w odpowiednim dziale niniejszego forum zarówno całą historię mojej budowy jak i w/w dokument.

Pozostaję z wyrazami szacunku.

Gasol
Posts: 15
Joined: Wed 07 Mar, 2007

Post by Gasol » Wed 23 Jan, 2008

Trzymam kciuki, nie daj sie i glowa do gory! Musisz wygrac z tymi oszustami!

kiper
Posts: 15
Joined: Tue 22 May, 2007

Post by kiper » Sat 03 May, 2008

vill powiem tak nie chciałem Cię zdenerwować ale tak poważne naruszenia norm budownictwa wydają mi się wręcz nierealne, a pozatym jak tam wygląda ta sprawa na dzisiejszy dzień udało Ci się coś wynegocjować ?



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów z bali”