Pomysł na dom z pełnego bala

Techniczne aspekty materiałów dla domów z bali
Post Reply
xfresh
Posts: 1
Joined: Wed 17 Sep, 2008
Location: Wołomin

Pomysł na dom z pełnego bala

Post by xfresh » Wed 17 Sep, 2008

Dobry wieczór wszystkim poszukującym rozwiązań przy stawianiu domu z bala (okrąglaka) Pisze po raz pierwszy w tym serwisie i mam nadzieję nie ostatni:)
Chciałbym poruszyć temat budowy domu z bala pełnego - gdyż mało tu informacji na ten temat, znajduje dużo zapytań od uczestników, lecz jasnych kalkulacji mało. Opowiem o kilku doświadczeniach jakie do tej pory zdobyłem - nie stawiam jeszcze domu, ale myślę o tym już bardzo intensywnie.
1. Drożyzna firm wykonawczych + niewiadoma co do jakości usług! Wprawdzie pan W. Nitka proponuje sprawdzonych wykonawców, lecz ponad 10pln za sms to jak dla mnie wygórowana cena:( zważywszy, iż autor zapewne za taka reklame osiąga zyski.
2. Trudność zakupienia surowca jaki nam sie zapragnie - ze względu iż firmy solidarnie z niego budują a nie nim handlują, o tartakach można pomażyć, lub rozczaruje nas cena:) lasy państwowe hmm.. proponuje spróbować:):) Jak na te czasy coś? ktoś? trzyma mocną ręką drewno budowlane.
3. Stawianie na własną ręke? Próżno szukać dobrej i taniej pomocy przy wykonaniu.
Ok nie zanudzam już więcej, przechodzę do konkretnych pomysłów:) DREWNO - górale chcą 220 do 280 + transport ok 320 za m3, w zależności od klasy drewna. Okorowanie to koszt ok 40 - 50 w tartaku za m3 to samo za przecieranie ( deski, kantówki, łaty) i wyrabianie konkretnych otworów ( zamki, fazy, przycinanie) co daje łącznie 420 pln za m3. Suszenie - o ile sami nie zdecydujemy się na sezonowanie ( wtedy darmo i wcale nie trudno) to koszt od 70 do 100 pln za m3. Czyli suma 520 pln za m3 gotowego, do postawienia domu materiału. Wtedy już są to trochę klocki Lego, więc prościzna. Kupujemy książki o drewnie i budownictwie drewnianym, montujemy ekipę - fizycznych i ruszamy.:) Uważam iż podjęty wysiłek opłaca się, z tym, że jest tu trochę kombinatoryki, lecz oszczędzić można sporo grosza - myśleć trochę trzeba.
To tak w skrócie drodzy forumowicze:) Zostawiam wszystkich z własnymi przemyśleniami i czekam, aż ktos zechce podjąć temat, lub tez nie:):) Na marginesie - dobra strona i dobre forum!! lecz założenia założyciela i idea tegoż serwisu, lekko chyba zmierza ku promocji firm, nie pomocy w budowaniu w ogóle?? Pozdrawiam:)
P.S. 2500 pln/m2 na gotowo?? Kpina i wolne żarty:) ale gra sie tak jak przeciwnik pozwala.
Dobranoc:)


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 18 Sep, 2008

xfresh wrote:Na marginesie - dobra strona i dobre forum!! lecz założenia założyciela i idea tegoż serwisu, lekko chyba zmierza ku promocji firm, nie pomocy w budowaniu w ogóle??
Sympatyczny Kolego,
Wybacz, ale nikt nikogo nie zmusza do odwqiedzania i do udzielania się na tym Forum. Podobnych Forum jest wiele w Internecie, więc ...
Może sam założysz podobny serwis. To bardzo proste - wykupuje się domenę, zatrudnia się webmaster i ... serwis gotowy. To takie proste prawda?
Na jakiej podstawie sądzisz, że serwis ma stanowić tylko i wyłacznie pomoc w budowaniu? Pomoc komu? Pomagać tym, dla których "ponad 10pln za sms to jak dla mnie wygórowana cena"? A kto mi zapłaci za tę pomoc? Z tego co widzę niestety nie Ty Sypmatyczny Kolego, dla którego wszystko wydaje się za drogie. A może postawisz komuś dom za darmo w ramach pomocy? To przeciez tylko pomoc - w ten sposób TYLKO pomożesz komuś w osiągnięciu własnego dachu nad głową.

Ile czasu poświęciłeś na napisanie swojego posta licząc na "bezpłatną pomoc" ze strony Forumowiczów. A może w ramach pomocy napiszesz ich ponad 1500. To tylko tak w ramach pomocy.
A tak przy okazji może wskażesz choć jedną firmę wykonawczą, która jest promowana na tym serwisie? Następnym razem zastanów się zanim napiszesz "lekko chyba zmierza ku promocji firm".

rzyraf
Posts: 152
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Contact:

Post by rzyraf » Sat 20 Sep, 2008

Trzy razy czytałem. Dla mnie bomba, szczególnie budowanie przez laika domu z okrąglaka. Wręcz bombowy pomysł. Dobrze, ze kiedys ludzie byli mądrzy i brali cieśli do takich zadań.
Firmy budowlane są do budowanie, nie handlowania drewnem.
A budowanie z okrąglaka wymaga umiejętności i znajomości sztuki ciesielskiej - wymaga tez zakupu odpowiedniego drewna a nie od pierwszych lepszych górali po 200 zł..
Sezonowanie w okrąglaku, to cos o czym nie masz pojecia - polecam zaznajomić się blizej z tematem, bez tego moze się okazać, ze 50-80% drewna masz klasy opałowej.
Zakupy w lesie sa łatwe i przyjemne, potrzebny tylko refleks:D
Jeżeli 2500 zł. za metr to drozyzna, to gratuluję. W naszej firmie okrąglak (ściana jednowarstwowa) to koszt od ok. 3000 PLN za metr - własnie ze względu na specyfikę ściany z okrąglaka. Dam Ci taką radę - montując ekipę bierz mocno niewykwalifikowanychi, przy nich rzeczywiscie wyjdziesz OK (cenowo). Dobry majster to teraz ok. 3000-4000 PLN na miesiąc (na placu budowy), do tego ZUS i spółka.
Zapomniałeś też w swoich kalkulacjach o kilku innych problemach, ale spoko - bierz podręczniki i zakuwaj.
Zapewne moglibyśmy z p. Wojtkiem jeszcze długo, tylko czy jest sens??

bosy
Posts: 1
Joined: Wed 05 Nov, 2008

Post by bosy » Wed 05 Nov, 2008

A ja tyle płacę za materiały, tyle za szkolenie ludzi, tyle za porządny sprzęt, ludzie tak ode mnie zdzierają na wypłaty a TO SIĘ OKAZAŁO TAKIE PROSTE :D

Jak mam być szczery to nawet tego nie próbuj bo tylko kasę wywalisz a i tak nic ci z tego nie wyjdzie. To nie jest takie proste jak się wydaje.

Scottie28
Posts: 25
Joined: Tue 08 Jul, 2008

Post by Scottie28 » Thu 06 Nov, 2008

Kolego Xfresh - własnie jestem po założeniu firmy, która bedzie zajmowac sie budowa doma z bala i twoje wyliczenia sa troche mało realne, jestem po kilku niezłych tygodniach kosztorysowania i twoje obliczenia sa mało precyzyjne. Kolega Rzyraf ma 100% racje - chcesz miec dom czy kłopot? Wykonanie domu bez doswiadczonej ekipy to porazka na starcie.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów z bali”