Uszczelnienie bali

Techniczne aspekty materiałów dla domów z bali
Post Reply
adler
Posts: 6
Joined: Tue 04 Apr, 2006
Location: Malbork

Uszczelnienie bali

Post by adler » Tue 01 Dec, 2009

Witam,
Mieszkam w starym domu z bala 4-ro stronnie struganego. Miejscami na zewnątrz widać szpary pomiędzy balami od kilku mm do 1,5 cm.
Uszczelniałem je już szpachlą z drewnem - po czasie kurczy się i kruszy pod wpływem czynników atmosferycznych, szpachle silikonowe są elastyczne - ale drogo wychodzi. Ostatnio nawet zostało mi trochę fugi i użyłem - dość twarda, ale widze, że to też nie to.
Poprzedni właściciel użył atlasu - też wykruszył się. Pianka mi w ogóle nie pasuje. Na warkocze z mchu, wiórów - za małe szpary.
Co dać najlepiej?


grzyb
Posts: 2
Joined: Sat 05 Dec, 2009

ten sam problem

Post by grzyb » Sat 05 Dec, 2009

Mam ten sam problem tylko dotyczy domu który przenoszę. Odległość pomiędzy balami jest zbyt mała by je uczczelnić mchem lub wiórami. Dom uszczelniny był chyba gliną która odpadła, bale są spasowane prawie na styk. Nie mam pojęcia czym je od zewnątrz wykończyć aby dobrze wyglądała elewacja.

grzyb

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Mon 07 Dec, 2009

Rozważcie starą metodę z czasów gdy statki były z drewna a ludzie z żelaza. Nazywa sie to "dychtowanie" a polega na wciskaniu między klepki poszycia sznurów konopnych nasączonych smołą. Zamiast konopi można użyć innego sznura, który splata się w zależności od potrzebnej grubości, zamiast smoły może być inny środek impregnujący.

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Wed 09 Dec, 2009

wyfrezuj większe, równe szczeliny i upchaj wełnę i warkocz

aicha
Posts: 3
Joined: Wed 05 Jun, 2013
Contact:

Post by aicha » Wed 05 Jun, 2013

U nas fachowcy uszczelniali wiórami i się sprawdziło. Jest bardzo miło i przytulnie we wnętrzu:)

JoaGall24
Posts: 3
Joined: Fri 26 Sep, 2014

Re: Uszczelnienie bali

Post by JoaGall24 » Fri 26 Sep, 2014

U nas podobnie, również jestem zadowolony.

JulSon60
Posts: 4
Joined: Wed 29 Oct, 2014

Re: Uszczelnienie bali

Post by JulSon60 » Wed 29 Oct, 2014

U mnie też uszczelniali wiórami.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów z bali”