Elewacja z imitująca dom z bala.

Techniczne aspekty materiałów dla domów z bali
Post Reply
AndrzejŚmia
Posts: 1
Joined: Mon 11 Jan, 2010

Elewacja z imitująca dom z bala.

Post by AndrzejŚmia » Mon 11 Jan, 2010

Wita.
Mój znajomy właściciel firmy budowlanej budującej domki i różne obiekty inwentarskie w NORWEGII dostał zlecenie na budowę domku o elewacji imitującej dom z bala (prostokątnego). Ściana nośna to jakieś pustaki ceramiczne.
Jeżeli chodzi o warstwy w ścianie to zaproponowałem takie:
1. Deska imitująca bal drewniany przykręcana do rusztu.
2. Folia paroprzepuszczalna (wiatroizolacyjna - migracja wilgoci na zewnątrz)
3. Wełna mineralna
4. Ściana z pustata ceramicznego
Jeżeli chodzi o impregnacje deski licowej to tak się zastanawiam czy czasem nie zaimpregnować jej impregnatem wodochronnym.
Mam parę wątpliwości odnośnie tego jaki dać ruszt drewniany czy stalowy szukałem troche w literaturze ale nie moge się nic doszukać odnośnie tego tematu...
Jakbym mógł prosić o pomoc Pana Wojciecha Nitkę.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 11 Jan, 2010

No cóż, zostałem wezwany do tablicy.
Na Twoim miejscu zaproponowałbym następujące rozwiązanie - od wewnątrz:
- mur z pustaka ceramicznego,
- ruszt pionowy 50 x 50 mm wypełniony wełną mineralną grub. 50 mm, odpuść sobie temat rusztu stalowego,
- folia wiatroizolacyjna,
- ruszt pionowy 50 x 20 mm - bity na wcześniej położony ruszt, ten ruszt ma zapewnić przewietrzanie pod okładziną elewcyjną,
- okładzina drewniana imitująca bal, niestety nic nie napiszę na temat impregnacji gdyż nie wiem co stosują w Norwegii, ale mamy na Forum kliku "Norwegów" więc może ustosunkują się, w kraju proponowałbym Sadolin.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 12 Jan, 2010

Na wybrzezu stosuje sie kledning , czyli deski elewacyjne, impregnowane cisnieniowo (kolor zielony) , natomiast w gorach kupuja nieimpregnowany kledning i we wlasnym zakresie impregnuje sie to srodkiem o wygladzie i zapachu polskiego pokostu. Bez problemu mozna nabyc w handlu rozne odmiany klednngu,na imitacje bala prostokatnego, trzeba by wybrac taki na pioro i wpust z podwojna faza, bez rowka miedzy deskami.


Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów z bali”