Impregnacja i filtry UV

Techniczne aspekty materiałów dla domów z bali
Post Reply
mlorenc
Posts: 7
Joined: Tue 16 Mar, 2010

Impregnacja i filtry UV

Post by mlorenc » Sat 20 Mar, 2010

Witam,
To mój pierwszy post na tym forum ale w trakcie budowy własnego domku z bala będę coraz bardziej aktywny bo nic tak nie uczy jak własne doświadczenie.
Mam już wiele przemyślanych rozwiązań ale męczy mnie jedno - jakie środki zastosować by możliwie najlepiej:
1. zabezpieczyć bal przed wilgocią
2. zabezpieczyć przed wszelkiego rodzaju robactwem
3. zabezpieczyć przed słońcem - żeby nie ciemniało

Domek będzie ze świerku czyli bardzo jasnego drewna i takie chciałbym utrzymać jak najdłużej.
Dowiedziałem się że jednym z lepszych i sprawdzonych impregnatów jest olej lniany. Do ochrony przed robactwem też jest kilka ofert na rynku choć przyznam szczerze że nie wiem co wybrać na razie.
Naj mniej wiem na temat ochrony przeciw promieniowaniu UV. Wiem też że drewno nie ciemniej tylko pod wpływem słońca aie i to można powstrzymać. Domy w skandynawii są zabezpieczane takimi środkami i przez wiele lat są jaśniutkie jakby dopiero co wybudowane. Wiem też że skuteczność filtrów nie jest 100% dlatego warto zastosowac odrobinę pigmentu najlepiej możliwie jasnego żeby zupełnie zabezpieczyć się przed ciemnieniem drewna.
Czy z pośród doświadczonych tu forumowiczów wie ktoś jak kompleksowo punkt po punkcie zabezpieczyć drewno przed w/w czynnikami?
Prosze o opinie forumowiczów jak również Pana Wojciecha.

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.


Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Sat 20 Mar, 2010

Witam jak juz pisalem wczesniej mozna zastosowac pokost lniany na goraco co zabezpieczy rowniez przed robakiem czynnosc te nalezy wykonac minimum 2 razy przy drugim razie mozna dodac do pokostu ugru (jast to barwnik w proszku ) jest ich kilka kolorow od naturalnego po ciemne ,w zaleznosci ile sie dosypie taki wyjdzie kolor.

mlorenc
Posts: 7
Joined: Tue 16 Mar, 2010

Post by mlorenc » Tue 23 Mar, 2010

Poczytałem troche na temat oleju lnianego oraz pokostu a oto co wiem:
1. Olej lniany może być surowy lub gotowany (gotowany jest jaśniejszy) - długo schnie ale wnika głębiej szczególnie z rozpuszczalnikiem terpentyną.
2. Pokost lniany posiada już dodatki katalityczne więc szybciej schnie ale nie wnika tak głęboko jak naturalny.
3. Ugier daje kolor czego chcę uniknąć.
4. Olej lniany lub pokost nie są filtrami UV - troche spowalniają ciemnienie ale nie na długo.
5. Nie spotkałem pigmentu który da efekt niepomalowanego matowego drewna.

Olej Lniany napewno zastosuję jako impregnat i zabezpieczenie przed robactwem ale nie wiem jak zabezpieczyć przed ciemnieniem. Może ktoś ma jeszcze jakiś sprawdzony sposób?

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 23 Mar, 2010

Jesli ktos ci powie ze taki srodek istnieje to klamie dlatego ze drewno zawsze zmienia barwe nie tylko pod wplywem slonca

mlorenc
Posts: 7
Joined: Tue 16 Mar, 2010

Post by mlorenc » Tue 23 Mar, 2010

Czyli mam rozumieć że te jasne skandynawskie domy albo te w alpach są albo nowowybudowane albo mają jakiś pigment rozjaśniający?

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 23 Mar, 2010

Raczej mysle ze sa nowowybudowane ,ja ich nie widzialem ,moze to byc tez chwyt reklamowy lub jakis srodek uzywany w autoklawie

BRODINIO
Posts: 1
Joined: Mon 12 Jul, 2010

icopal

Post by BRODINIO » Tue 03 Aug, 2010

Witam
Mam nadzieję, że ktoś przeczyta post i pomoże.
Mam domek postawiony w kwietniu, delikatnie drewno miejscami zmieniło kolor tam gdzie dostało wody od deszczu jest jaśniejsze, chcę go zaimpregnować znalazlam produkty polskiej firmy ICOPAL produkt nazywa się Icopal Gontox W6 + Siplast Primer® Szybki Grunt SBS.
Dystrybutor i sprzedawcy bardzo chwalą produkty tej firmy ale może ktoś stosował lub zna je od strony zawodowej i będzie chciał podzielić się ze mną opinią o nich. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam wszystkich.

monni
Posts: 4
Joined: Tue 09 Nov, 2010

Post by monni » Wed 01 Dec, 2010

My stosowaliśmy produkty firmy Teknos. Jako pierwszy stosowaliśmy podkład a następnie kolor - WOODEX WOOD PRESERVATIVE. Też chcieliśmy uzyskać jasny kolor jak najbardziej zblizony do naturalnego. I udało się :smile:

Lawrans
Posts: 3
Joined: Wed 16 Feb, 2011

Post by Lawrans » Wed 16 Feb, 2011

Najlepiej jest jako podkład położyć jeszcze jedną warstwę impregnatu do drewna WR. Ja używam Osmo. Zapobiega pęcznieniu i kurczeniu się drewna, skutecznie zabezpiecza przed sinizną, gniciem i szkodnikami. A na wierzch olej kryjący zewnętrzny albo lazurę do ochrony drewna, w zależności od tego jaki ma dokładnie być efekt.

DomyStollux
Posts: 2
Joined: Mon 03 Dec, 2012

Post by DomyStollux » Mon 03 Dec, 2012

Na zewnątrz rekomendujemy środek impregnujący HK- Lasur firmy Remmers, który chroni przed sinizną i grzybami, przed zgnilizną, przed atakującymi drewno owadami i przed promieniami UV.
Z kolei bale od wewnątrz maluje się bezbarwnymi lakierami wodnymi lub pokrywa woskami -tu polecamy hydro -parkiet. (Poliuretanowo - akrylowy ekologiczny lakier parkietowy). Charakteryzuje się wysoką twardością i odpornością na ścieranie. Jest łatwy w stosowaniu. Nie wymaga stosowania lakierów podkładowych. Przeznaczony jest do malowania desek podłogowych oraz schodów.
Mamy nadzieję, że odpowiedź pomogła.

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Mon 21 Jan, 2013

Jan Jablonski wrote:.... mozna zastosowac pokost lniany na goraco co zabezpieczy rowniez przed robakiem ....
A tak przy okazji, jaka jest wartość biobójcza oleju lnianego ?

User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Sun 28 Apr, 2013

W przypadku, kiedy stosuje się drewno konstrukcyjne do budowy domów, problemu praktycznie nie ma, pozostaje zabezpieczenie drewna – wizualnie. Do tego polecam stosowanie środków do drewna firm skandynawskich, które jak by na to nie patrzeć w tej dziedzinie mają największe doświadczenie. Sam osobiście najbardziej lubię wyroby marki Flugger, jakość, trwałość, długowieczność – a przede wszystkim w naszych warunkach klimatycznych malowanie nie co rok a mniej więcej 1 – raz, po ok.2-3 latach – 2raz, po około 5-8lat – 3 raz, dalej niestety nie dobrnąłem jeszcze ale myślę, że będzie 4 malowanie po około 10 latach.
DREWNO KONSTRUKCYJNE:
Drewno suszone komorowo (ale komorowo – nie „ala” komorowo)
– powoduje zabicie zarodników („robaków drobnoustroji”) znajdujących się w drewnie.
– powoduje zniszczenie pleśni i grzybów oraz zabezpiecza przed dalszym ich rozwojem.
Jest strugane czterostronnie, przeważnie posiada fazowane krawędzie
– co spełnia wymogi przeciwpożarowe i sprawia, że drewno jest trudno zapalne, (należy tu wspomnieć, że samo drewno ma większą wytrzymałość pożarową niż stal – wystarczy poczytać)
Posiada Certyfikaty, a jeżeli kupowane jest prosto od przedstawiciela również Deklarację zgodności – dokumenty niezbędne do oddania budowy od grudnia 2011r. – rzadko kontrolowane przez Starostwa powiatowe, ale jak się zdarzy jest płacz i zgrzytanie zębów.

emmi
Posts: 5
Joined: Tue 09 Apr, 2013

Post by emmi » Thu 15 Aug, 2013

Dużo produktów do impregnacji drewna ma w swojej ofercie Flugger, w sumie to skandynawska firma więc może coś podpowiedzą odnośnie tych domków ;)

samra
Posts: 1
Joined: Mon 16 Dec, 2013
Location: newyok

Post by samra » Mon 16 Dec, 2013

Pragnę wszystkich, firmy budujące domy z drewna jak i inwestorów indywidualnych, poinformować, że Stowarzyszenie Dom Drewniany - www.domydrewniane.org - podjęło kroki w poszukiwaniu najlepszych ofert na ubezpieczenie domów drewnianych. Z wielu ofert wybrana została firma brokerska Balticum - http://balticum.com.pl/kontakt.aspx która zaoferowła najlepsze (czytaj najniższe) stawki za ubezpieczenie domów o konstrukcji drewnianej.
samra

HMF
Posts: 4
Joined: Tue 10 May, 2016

Re: Impregnacja i filtry UV

Post by HMF » Tue 10 May, 2016

Witam.
Do zabezpieczania drewna warto stosować olej lniany.
Stanowi on ochronę przed UV, tworzy nieprzyjazne środowisko do rozwoju grzybów i dla owadów. Jest hydofobowy więc dobrze impregnuje wnikając głęboko w drewno.
Żeby zwiększyć ochronę przed UV i zapobieć rozkładaowi szaremu trzeba zastosować środek barwiący. Najlepszy będzie do tego taki środek, który zawiera w sobie pigmenty mineralne.
Zwolennikom naturalnych i bardzo skutecznych produktów polecam bejcę lnianą. Pigment tak jak pisałem daję o wiele sielniejszą ochronę przed UV niż sam olej.

Odagmara
Posts: 20
Joined: Tue 18 Oct, 2016

Re: Impregnacja i filtry UV

Post by Odagmara » Thu 27 Oct, 2016

ja się chętnie podłącze do pytania



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów z bali”