stary dom

Techniczne aspekty materiałów dla domów z bali
Post Reply
Piotr2005
Posts: 1
Joined: Tue 08 Nov, 2005

stary dom

Post by Piotr2005 » Wed 30 Nov, 2005

Witam!
proszę o radę,zamierzam kupić stary dom, zmontować go na działce i dobudować poddasze z nowego drewna (lub połączyć 2 stare domy bez poddasza), zależy co znajdę i co będzię korzysniejsze bo nie mam zbyt wiele kasy. na co mam zwrócić uwagę przy zakupie? co z projektem w tej sytuacj? czy ktoś może ma za sobą taką budowę i może mi coś podpowiedzieć?może ktoś zna dobrego wykonawcę? Panie Wojtku, co pan o tym myśli? Z góry dziękuję.


Asia z Sopotu
Posts: 1
Joined: Tue 20 Mar, 2007

Post by Asia z Sopotu » Tue 20 Mar, 2007

Witam, ja tez szukam wykonawcy przenoszacego stare domy, czy ktos takich zna?

rzyraf
Posts: 152
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Contact:

Post by rzyraf » Tue 20 Mar, 2007

Piszę z pozycji wykonawcy - generalnie bez sensu, chyba ze trafi sie chałupę naprawdę w doskonałym stanie. Sam również takie coś posiadam, blisko 100 lat, po wstepnym remoncie (ale bez przenoszenia) i mała to przyjemność.
Mamy takie akcje na koncie - po wszystkim większośc inwestorów stwierdza, ze lepiej było robić od nowa.
1. Większość chałup jest budowana z bala 4" (biedniejsi) lub 5" (bogatsi). Duza częśc bala jest do wyrzucenia (chyba ze ma to być doemk rekreacyjny) - podwalina, belki podokienne, przy drzwiach. Jak dom jest porządnie zdyblowany - to dodatkowa zabawa:(Nie daj, zeby w srodku był wytapetowany, albo obijany płytą dowolnego rodzaju koło lat 70-80.
2. Konstrukcja dach z reguły do wywalenia
3. Legary (jesli były) do wyrzucenia. Podobnie podłogi i sufity drewniane.
Belki stropowe często pokrzywione, szczególnie , jesli środkowa opierala się na nagrzewaczu (w chalupach z planem krzyżowym - jedna duża izba, kuchnia, komora ew. modyfikacje tego układu).
W zasadzie otrzymuje się tylko troche drewna na ściany.
Chałupy sa super, póki stoją. Potem jak to często ze starym rzeczami bywa - po rozmontowaniu wioele rzeczy juz do siebie nie pasuje.
Chyba, ze uda sie trafić na chałupę po remoncie na przełomie lat 70/80.
Co trzeba zrobić - inwentaryzację, projekt (to architekt). Cieśla dobry do poznaczenia wszystkiego wg własnego systemu najlepiej i okreslenia, co wywalić, co dorobić.
Dobry rejon na poszukiwanie to okolice Kielc i stare "dwory" modrzewiowe.
Pozdrawiam

twoman
Posts: 6
Joined: Sun 29 Apr, 2007

Post by twoman » Thu 03 May, 2007

Post tej treści zamieściłem już w autonomicznym temacie, ale od przybytku głowa nie boli... Mam nadzieję, ze moderator podzieli moje zdanie :wink:
Mam okazję kupić stary dom w bardzo dobrym stanie (bale 14 cm). Niestety, jak na moje potrzeby, dom jest zbyt duży (10 x 20m). Dodatkowo jest to dom piętrowy. Orientacyjna całkowita pow. domu to 300 m2. Na parterze wysokość pomieszczeń to ok. 3m.
Czy warto kupić go na materiał w celu wykorzystania do budowy innego projektu?
Nie zawracał bym sobie tym głowy, gdyby nie jego bardzo dobry stan techniczny. Dodatkowo w domu jest wiele elementów do wykorzystania, jak np. bardzo bardzo przyzwoite drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, deski podłogowe, piękne drewniane sufity
Wywiad środowiskowy ujawnił, że wybudował go bardzo zamożny człowiek, a materiał do budowy (odpowiedniej jakości) sprowadzany był z odległych rejonów Polski. Już na pierwszy rzut oka widać, że inwestor nie oszczędzał na niczym.
Istotną kwestią jest fakt, że cena tego "wielkoluda" jest porównywalna z ceną małego domku.
Z drugiej strony... aż szkoda "niszczyć" to cudo. Dom prezentuje sie bardzo okazale.
Doskonale nadawałby się np. na jakiś zajazd...
Jakieś sugestie?

fioorka
Posts: 3
Joined: Thu 14 Feb, 2008

Post by fioorka » Thu 14 Feb, 2008

Witam.
Nie wiem czy ktoś jeszcze zagląda na to forum (myślę tu również o założycielu), ale chcę się podzielić swoimi doświadczeniami w kwestii kupna i przenoszenia starego domu ( i trochę nie zgodzić się z rzyraf). Rok temu kupiliśmy 84-letnią drewnianą plebanię, po dwóch latach poszukiwania dobrego, starego domu z bali. Nie było łatwo, ale przez przypadek trafiliśmy na super utrzymany i zadbany dom, będący plebanią. Obecnie kończą się prace rozbiórkowe, dom będzie przenoszony z gór na pomorze...Jest w bardzo dobrym stanie, w końcu kiedyś dla księży budowano z najlepszego drewna, chociaż oczywiście należy wymienić parę elementów np. deski na balkonie i szalówkę. Natomiast absolutnie nie wymagają wymiany krokwie, bale, legary, a na na widok drewna na podłodze znajomy parkieciarz aż westchnął z wrażenia.
Oczywiście, że wszystko jest kwestią znalezienia domu w dobrym stanie, ale zapewniam, że takowe istnieją i następni właściciele będą mieli z nich pożytek przez długie lata.
Dysponuję namiarami na dobrych cieśli pod Zakopanego, więc jeśli ktoś jest zainteresowany mogę je podać.
Pozdrawiam

mietek
Posts: 1
Joined: Wed 24 Sep, 2008

Post by mietek » Wed 24 Sep, 2008

Witam zajmuję się rozbi€rką i składaniem starych domów od lat.Mogę rozjaśnić wiele zagadnień w tym temacie.

rzyraf
Posts: 152
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Contact:

Post by rzyraf » Mon 06 Oct, 2008

fioorka wrote:Witam.
Nie wiem czy ktoś jeszcze zagląda na to forum (myślę tu również o założycielu), ale chcę się podzielić swoimi doświadczeniami w kwestii kupna i przenoszenia starego domu ( i trochę nie zgodzić się z rzyraf).
Hej:)
jak napisałem w poscie, mozna oczywiscie trafic na chałupy w dobrym stanie.Zwiedzając skanseny zawsze trafiamy na chałupy, gdzie w zasadzie 100% drewna jest oryginalna. Co nie zmienia faktu, ze w tych chałupach, które przenosilismy, wiele elementów było do wymiany. Trochę to jak z samochodem - zalezy kto jak dba:D
Bardzo często ludzie usiłują kupic chałupy typowo wiejskie, z biednych rejonów. Taka jest moja chałupa, przenosiliśmy dwie chaty nad Narew, remontowaliśmy (+rozbudowa) koło Tłuszcza. Typowe chałupy wiejskiej biedoty - w zasadzie zostały tylko ściany, reszta była do wyrzucenia. Mocny przykład w takich domach - słabe pokrycie dachu, zalewane co i raz - może 2-3 krokwie były zdrowe, reszta do wyrzucenia.
Mieliśmy rowniez przyjemność oceniać wielki dom (prawie 200 m.kw na parterze) modrzewiowy, stojacy sobie we wsi przy drodze do Krakowa, w okolicach Kielc. Używany do roku 2000, zbudowany w 1884, był rzeczywiscie w idealnym stanie. Zniszczony został dopiero przez nabywców - przebudowa, zmiana dachu w celu zwiększenia wysokości w pobliżu scian, całkowicie zaburzyły wspaniałe proporcje. Dodatkowo niesamowite bale (34 cm wysokościx24 grubości zostały obudowane fermacellem i zatynkowane:D a w środku obłożone płytami g-k. To była rzecz warta przenosin:):)



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów z bali”