Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Techniczne aspekty materiałów dla domów z bali
Post Reply
ranliburg
Posts: 14
Joined: Fri 09 Oct, 2015

Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by ranliburg » Thu 17 Dec, 2015

Myślałem żeby zbydować taki dom sam. Ale podobno są potrzebne spycharka i wózek widłowy, np. spalinowy.
Wiadomo, nie mam uprawnień na obsługę tych urządzeń. I teraz mam zagwostkę. Muszę brać ekipę?


Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by Martin5 » Tue 22 Dec, 2015

Jeśli nigdy nie budowałeś - to brak uprawnień na wózek widłowy jest Twoim najmniejszym problemem. Popełnisz zapewne setkę błędów nawet o tym nie wiedząc.

Wandeczka
Posts: 7
Joined: Tue 10 Nov, 2015

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by Wandeczka » Fri 08 Jan, 2016

Weź górali i daj sobie spokój. Urlop stracisz, a jeszcze będą po Tobie poprawiać.

artek
Posts: 3
Joined: Tue 28 Jul, 2015

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by artek » Mon 15 Feb, 2016

Jakąś altankę ogrodową, to można samodzielnie eksperymentować, ale samodzielna budowa domu jak się tego dotychczas nie robiło, to dość odważny pomysł. Doradzał bym Ci jednak wynajęcie jakiejś solidnej ekipy. Skontaktuj się z jakąś firmą, co od lat specjalizuje się w budowie domów z bali drewnianych, niech Ci zrobią wstępną kalkulację takiej budowy i powiedzą jaki wygląda cały jej przebieg.

drewrun
Posts: 35
Joined: Thu 31 Jul, 2014

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by drewrun » Mon 22 Feb, 2016

Myślę, że w niektórych przypadkach ma to sens. Ja jeszcze zadbałem o [url=http://unistop.pl/oferta/znaki-drogowe- ... akowmontaż znaków drogowych poziomych z Unistopu[/url]. Dzięki temu jest znacznie bezpieczniej w okolicy mojego domu.

helkaaa
Posts: 3
Joined: Thu 16 Jun, 2016

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by helkaaa » Thu 16 Jun, 2016

Ja nie będę ryzykował i zlecę firmie

Andriew
Posts: 1
Joined: Sun 16 Oct, 2016

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by Andriew » Sun 16 Oct, 2016

Taki dom z bali to raczej poważne zadanie. Elementy są spore, swoje ważą i bez odpowiednich umiejętności i wiedzy nie da się postawić dobrej konstrukcji. Ja jeszcze jestem przed wyborem ekipy ale na pewno nie zdecydowałbym się na budowę takiego domu samodzielnie. To zbyt niebezpieczne dla zdrowia własnego, bo o wypadek pewnie nie trudno.

gkeb
Posts: 6
Joined: Tue 31 Jan, 2012

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by gkeb » Mon 17 Oct, 2016

Dokładnie tak jak wyżej. Za duże ryzyko zdrowia i błędów samego wykonania.

Domino84
Posts: 31
Joined: Fri 17 Jun, 2016

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by Domino84 » Mon 24 Oct, 2016

Według mnie, jeżeli już mamy zlecić budowę z materiałów drewnianych, to lepiej będzie wykorzystać do tego profesjonalistów, którzy znają się na robocie i mają już dziesiątki takich za sobą. Dobrym pomysłem jest firma która specjalizuje się w budowie drewnianych saun oraz łaźni parowych.

Odagmara
Posts: 20
Joined: Tue 18 Oct, 2016

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by Odagmara » Thu 27 Oct, 2016

przede wszystkim teraz na wszytsko prawie trzeba mieć uprawnienia

User avatar
Aneta1980
Posts: 24
Joined: Tue 28 Feb, 2017
Contact:

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by Aneta1980 » Mon 17 Jul, 2017

Ja radziłabym jednak zainwestować w dobrą ekipę. Mój znajomy podobnie podchodził do kwestii budownictwa, że niby nie jest fachowcem, no ale przecież coś tam zrobić musi, stworzył swój wymarzony domek, ale cóż... długo nie postał. Pewnie skopał już na samych fundamentach.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by majek85 » Mon 17 Jul, 2017

Aneta1980 , głupoty piszesz, od tego jest kierownik budowy, który podpisuje się pod każdym z etapów budowy i on zaświadcza ze dom jest wykonany zgodnie ze sztuka. pokaż zdjęcie tego domu co się zawalił, bo śmierdzi to ukrytą reklamą

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by Wojciech Nitka » Mon 17 Jul, 2017

Jak najbardziej można zbudować dom szkieletowy samemu.
Warunkiem jest:
- dobrze opracowany projekt wykonawczy z rozrysowaną konstrukcją i dobrze pokazany układ warstw w ścianach, z uwzględnieniem doboru poszczególnych materiałów,
- nadzór nad budową osoby mającej doświadczenia w budowaniu domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej - co będzie ustalać poszczególny zakres robót i weryfikować ich odbiór.
Choć osobiście uważam - lekarz niech leczy a budowniczy niech buduje.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by zbiegusek » Thu 20 Jul, 2017

Co do ostatniego zdania - zgadzam się. Z zastrzeżeniem, że prawdziwych lekarzy (z powołaniem) ci u nas jak na lekarstwo. Podobnie z budowlańcami. :)
Więc - zgodnie z innym powiedzeniem - jeżeli chcesz, żeby to było dobrze zrobione, to zrób to sam - zamierzam wybudować mały dom. Tymi rencami ;)
Technologia szkieletu drewnianego jest mi bliska z różnych względów. Obecnie jestem na etapie dokładnego rozrysowania konstrukcji budynku i oczywiście pojawia się mnóstwo pytań o szczegóły. Dostępny w necie mały poradnik nie odpowiada na wszystkie.
Czy w Pańskiej książce znajdują się dokładniejsze informacje?
Mam w okolicy dwóch wykonawców szkieletowców, z praktyką z hameryki. Jednak konsultacje z nimi są utrudnione ze względu na obciążenie ich pracą. A dodatkowo może traktują mnie jak konkurencję? ;)
Podobnie z nadzorem doświadczonego człowieka - ze świeczką szukać mądrego, który ustrzeże nas przed błędami. Zresztą przykłady z tego forum pokazują, że i doświadczonym profesjonalistom zdarzają się błędy bądź pomyłki.
Czy jest możliwość konsultacji z Panem? Oczywiście na zasadach komercyjnych.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by Wojciech Nitka » Thu 20 Jul, 2017

zbiegusek wrote:Czy jest możliwość konsultacji z Panem? Oczywiście na zasadach komercyjnych.
Możemy spróbować. Zasady, takie jak prowadzę z innym Forowiczem, przekażę na prywatną pocztę.
"Nadzór nad budowę" będzie prowadzony przez tutejsze Forum czy pocztą prywatną ???

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by yaroszek » Thu 20 Jul, 2017

Panie Wojtku z uwagi na fakt rozpoczynającej się przygody z budową mojego domku czy także mógłbym uzyskać takie zasady na prv?

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by zbiegusek » Thu 20 Jul, 2017

Wojciech Nitka wrote:
zbiegusek wrote:Czy jest możliwość konsultacji z Panem? Oczywiście na zasadach komercyjnych.
Możemy spróbować. Zasady, takie jak prowadzę z innym Forowiczem, przekażę na prywatną pocztę.
"Nadzór nad budowę" będzie prowadzony przez tutejsze Forum czy pocztą prywatną ???
Super!
Oczekuję w takim razie na kontakt na priv - adres emaliowy to mój nick na wirtualnej Polsce. Można również telefonicznie: 501/274/297
Swoją drogą i tak zamierzam kupić książkę Pańskiego autorstwa - od której zacząć? Choćby żeby nie zadawać pytań, na które są już odpowiedzi. :)

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by sgt_raffie » Thu 20 Jul, 2017

Wojciech Nitka wrote: Choć osobiście uważam - lekarz niech leczy a budowniczy niech buduje.
Super, tylko spora zaleta szkieletu jest wlasnie to, ze duzo prosciej (jesli chodzi o naklad pracy) wykonac go metoda gospodarcza. Oczywiscie, kwestia technologii i projetu to juz zupelnie inna sprawa ale same prace wykonawcze sa duzo "przyjazniejsze".

pawelstolik
Posts: 3
Joined: Thu 16 Jul, 2015

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by pawelstolik » Fri 13 Oct, 2017

U mnie sąsiad tak próbował samemu ogarnąć od podstaw mały drewniany domek i nie dał rady, także lepiej jest od razu pomyśleć o fachowej pomocy. Ogłoszenia fachowców, spis firm jest na wycenione.pl - można szybko kogoś znaleźć do pomocy.

alan444
Posts: 3
Joined: Thu 26 Oct, 2017

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by alan444 » Tue 31 Oct, 2017

Martin5 wrote:Jeśli nigdy nie budowałeś - to brak uprawnień na wózek widłowy jest Twoim najmniejszym problemem. Popełnisz zapewne setkę błędów nawet o tym nie wiedząc.
No dokładnie. Wiesz, wózki widłowe można kupić i nawet nauczyć się je obsługiwać tylko pytanie czy nie lepszym pomysłem będzie jednak wzięcie ekipy budowlanej.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Samodzielna budowa - czy to możliwe?

Post by zbiegusek » Tue 31 Oct, 2017

Sratatata.
Właśnie buduję mały dom w technologii szkieletowej i uważam, że nie ma przyjaźniejszej dla kogoś, kto chce budować sposobem gospodarczym.
Oczywiście wymaga to pewnej "doktoryzacji" z zasad rzeczonej technologii, oraz warto jest zainwestować trochę w niektóre narzędzia, niemniej sposobem gospodarczym winno się budować tylko szkieletory nie ma nic przyjaźniejszego dla inwestora.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów z bali”