Dom z bala 10cm akumulujący ciepło

Techniczne aspekty materiałów dla domów z bali
Post Reply
DXFM
Posts: 5
Joined: Mon 02 Feb, 2015

Dom z bala 10cm akumulujący ciepło

Post by DXFM » Wed 18 Oct, 2017

Cześć.
Nie bardzo widzę opisy konstrukcji domów drewnianych, w których cienki bal 10-12cm byłby masą akumulującą ciepło wewnątrz budynku (i spełniał zadanie konstrukcyjne), a lekka izolacja cieplna typu wełna mineralna znajdowała się po zewnętrznej części budynku. Wszędzie jest odwrotnie. Czy istnieje jakiś ważny powód dlaczego tak się nie robi?


yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Dom z bala 10cm akumulujący ciepło

Post by yaroszek » Thu 19 Oct, 2017

domy zbudowane z HBE/CLT mają taką konstrukcję - od wewnątrz w dużym uproszczeniu drewno i na to ocieplenie z wełny. Właśnie się przymierzam do takiego.
Powiem szczerze, że ja się nie spotkałem z opisem mówiącym, że przy domu z bala wełna jest w środku. Mało mnie interesowały "balowe" domy stąd może i moja nikła wiedza.

DXFM
Posts: 5
Joined: Mon 02 Feb, 2015

Re: Dom z bala 10cm akumulujący ciepło

Post by DXFM » Wed 25 Oct, 2017

yaroszek wrote: Powiem szczerze, że ja się nie spotkałem z opisem mówiącym, że przy domu z bala wełna jest w środku.
Chodziło mi o to, że wełna jest po wewnętrznej stronie ściany, bal na zewnątrz.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Dom z bala 10cm akumulujący ciepło

Post by Wojciech Nitka » Wed 25 Oct, 2017

Fakt większość domów z bala, jeżeli już ociepla się, to ociepla się po wewnętrznej stronie, zachowując na zewnątrz charakter budynku.
Ocieplając od wewnątrz traci się ważne właściwości drewna - pojemność cieplną.

Image Image

Tak buduje firma Elsasser - http://www.eholz.de - dając 7 cm drewno po wewnętrznej stronie ściany ...

DXFM
Posts: 5
Joined: Mon 02 Feb, 2015

Re: Dom z bala 10cm akumulujący ciepło

Post by DXFM » Wed 25 Oct, 2017

Panie Wojtku, a są jacyś polscy wykonawcy? Oprócz Konsbudu, do którego się nie mogę dodzwonić i nie wiem czy nadal budują. Ja niekoniecznie chcę zachować drewno na zewnątrz, a nawet wydaje mi się, że tynk może być łatwiejszy w konserwacji, przynajmniej przez pierwsze 30 lat.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Dom z bala 10cm akumulujący ciepło

Post by Wojciech Nitka » Wed 25 Oct, 2017

Informację wysyłam na priva ....

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Dom z bala 10cm akumulujący ciepło

Post by yaroszek » Fri 27 Oct, 2017

Z tego co mi się kojarzy to Glulam Pro sprowadza HBE i dystrybuuje po kraju i od nich można bez problemu dostać namiar na firmę budującą z takiego surowca. Ja do Konsbudu się dodzwoniłem bez problemu :), a kontakt był kilka tygodni temu.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów z bali”