Podwalina brak impregnacji

Techniczne aspekty zabezpieczenia budynków nowowznoszonych
ert
Posty: 19
Rejestracja: ndz 22 kwie, 2012
Lokalizacja: PodWrocław

Podwalina brak impregnacji

Post autor: ert » pn 06 maja, 2013

Witam. Przyjechała część materiałów na mój dom. Niestety podwalina nie została zaimpregnowana. Natomiast jest wysuszona komorowo i czterostronnie strugana. Jakim środkiem można najlepiej zabezpieczyć podwalinę na placu budowy. Odesłanie do producenta odpada.
eRT


Awatar użytkownika
andstach1
Posty: 80
Rejestracja: śr 23 lut, 2011

Post autor: andstach1 » czw 16 maja, 2013

Witam, podwalina .... (aby odpowiedzieć trzeba się trochę nagadać):
to część domu łącząca beton, kamień mur z drewnem. Przede wszystkim musi być odizolowana od tego rodzaju materiałów jak wcześniej wymienione. Nie została zaimpregnowana z powodu małej ilości zamówienia i jeszcze mniejszej do impregnacji. Rozumiem, że chodziło o impregnację ciśnieniową.
Podwaliny impregnuje się ciśnieniowo, dlatego że impregnacja zmniejsza przede wszystkim chłonność drewna – i to nas w tym przypadku najbardziej interesuje.
Kilka słów o impregnacji ciśnieniowej:
Impregnacja ciśnieniowa jest to wprowadzenie substancji chemicznych do drewna, w celu poprawy jego właściwości. Impregnacja stabilizuje wymiary, zwiększa wytrzymałość i odporność na działanie wody, wilgoci i środków chemicznych, oraz redukuje pękanie. Najczęstszą metodą stosowania impregnacji to wprowadzenie środków antyseptycznych, które zapewniają ochronę przed zgnilizną drewna i innych formach degradacji biologicznej. Stosuje się również środki zmniejszające palność, które zwiększają trudno zapalność drewna. Impregnacja jest używany w przemyśle kolejowym, energetycznym, przemyśle stoczniowym i innych konstrukcjach szczególnie narażonych na ciągłe oddziaływanie wody.
Impregnacja drewna jest klasyfikowana jako: dyfuzyjna, kapilarna lub hydrostatyczna, w zależności od fizycznych zjawiskach biorących udział w procesie.
Dyfuzyjna impregnacja jest oparta na dyfuzyjnej migracji impregnacji, która wypełnia kapilary (zatyka pory drewna), tylko rozpuszczalne w wodzie impregnaty nadają się do tego sposobu.
Kapilarna impregnacjia, płyn impregnujący migruje przez kapilary w drewnie pod dużym ciśnieniem. Kapilarna impregnacja przebiega tak, że wodny roztwór impregnujący przechodzi przez pory drewna od jednej części do drugiej np.: poprzez kłodę na szerokość, a nawet przez jej długość za pomocą siły ssącej wywieranej przez korony podciśnieniowe. W obróbce ciśnieniowej, impregnat przechodzi przez kapilary w drewnie sztucznie pod ciśnieniem. W tym przypadku do impregnacji nadają się również ciekłe i gazowe substancje, których temperatura topnienia nie przekracza 200 ° - 230 ° C.
W przemyśle, impregnacja drewna jest przede wszystkim wykonywana w komorze pod ciśnieniem 14 atmosfer. Impregnacja ciśnieniowa drewna surowego obejmuje: Impregnację metodą dyfuzyjną i sukcesywne suszenie i impregnację Kapilarną. W impregnacji doczołowej, roztwory wodne są wprowadzane pod ciśnieniem do 10 atmosfer za pośrednictwem jednej z powierzchni czołowych, w kolejnych Suszenie i impregnacja, drewno umieszcza się w komorze, w której najpierw suszy się, a następnie jest impregnowane. Technologia impregnacji wymaga, żeby drewno było przetwarzane przed impregnacją, metoda ta obejmuje w kolejności: korowanie, obróbkę mechaniczną, suszenie, tworzenie szczelinowych otworów, cięcie, struganie, które stymulują impregnację.

Skoro Impregnacja ciśnieniowa nie wchodzi w grę, musimy zabezpieczyć drewno przed chłonięciem wilgoci, nie z zewnątrz (bo tego się uniknąć nie da) lecz z muru.
Przeważnie wysokość posadowienia domu drewnianego od gruntu nie może być mniejsza niż 25cm, to ważne. Ważne jest również odizolowanie samego posadowienia – fundamentu od wody – odwodnienie. (im mniej pociągnie wody beton, tym mniej odda wilgoci do drewna).
Jak również, ślepej wylewki, ocieplenia i wylewki wewnątrz domu. (folie dylatacje itd).
Izolacja pozioma PCV (kubełkowa), oraz zaimpregnowanie drewna środkiem zamykającym jego „pory” od spodu i po bokach. (ważne aby nie pomalować go dookoła, bo drewno musi mieć możliwość „oddychania”!).
Do tego celu polecam farbę dyspersyjną np. taką: http://www.beckers.pl/produkty/beckers-akrylatfarg.html
oczywiście, farb i środków tego typu jest dużo, rożnych producentów, ja osobiście preferuję Fluuger-a.
,pozdrawiam.

ert
Posty: 19
Rejestracja: ndz 22 kwie, 2012
Lokalizacja: PodWrocław

Post autor: ert » czw 16 maja, 2013

Dom posadowiony jest na ciepłej płycie fundamentowej. Podbudowa pod płytą to 70 cm pospółk zagęszczona do ID=0,68i, na to folia 0,5mm, 20 cm polistyrenu ekstrudowanego XPS. Płyta 20 cm. Boki ocieplone także xpsem. Płyta jest w tzw, wannie z XPS. Dodatkowo drenaż opaskowy poniżej folii izolacyjnej. Wilgoć od której trzeba izolować moją podwalinę to wilgoć która obecnie znajduje się po wylaniu płyty. A impregnacja po to żeby jakiś grzyb mi się nie przypałętał bo na pewno nie trafi mi się idealna bezdeszczowa pogoda podczas budowy.
eRT

Awatar użytkownika
andstach1
Posty: 80
Rejestracja: śr 23 lut, 2011

Post autor: andstach1 » pt 17 maja, 2013

Witam, pozostają jedynie środki, które podałem powyżej.
Płyta betonowa zawsze będzie ciągnęła wilgoć, nawet tak świetnie zabezpieczona. Zabezpieczenie podwaliny nie ma mieć za zadanie zabezpieczenia jej przy budowie i ewentualnych opadach, a zabezpieczenie dla długo wietrzności budynku.
Drewno konstrukcyjne, które jest suszone komorowo i strugane 4 stronnie, posiada wilgotność około 14 - 16%, przy nawet intensywnych opadach, szybko nabierze wilgoci, ale po ustaniu deszczu szybko wilgoć odda i wróci do swoich 14 - 16% po około 2 godzinach. Więc wilgoć ta nie jest realnym zagrożeniem podczas wznoszenia budynku.
Załączniki
DSCF4679.JPG

MarcinJ
Posty: 25
Rejestracja: ndz 18 lut, 2018

Re: Podwalina brak impregnacji

Post autor: MarcinJ » ndz 18 lut, 2018

Zerknij tu - https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=ZNnFQVG7QJI
Polecam Ci zabezpieczenie podwaliny tym czym zabezpieczano już setki lat temu, a teraz w starych budynkach ponad 100 letnich podwaliny są w bardzo dobrym stanie. Są to smoły drzewne. Tak samo moża nimi zabezpieczać wszelkie łączenia drewna. Więźby dachowa a także są smoły do zabezpieczania i barwienia elewacji. Poszukaj produktu Ekotep148 Można nim zabezpieczać nawet bale wbijane w dno zbiorników wodnych.

MarcinJ
Posty: 25
Rejestracja: ndz 18 lut, 2018

Re: Podwalina brak impregnacji

Post autor: MarcinJ » pt 02 mar, 2018

Podwalina to jeden z kluczowych elementów domu. W tej okolicy jest sporo wilgoci z pary wodnej i wody opadowej.
Impregnat powinien być solidny.

kama01
Posty: 15
Rejestracja: sob 27 maja, 2017

Re: Podwalina brak impregnacji

Post autor: kama01 » pn 23 kwie, 2018

No zdecydowanie dlatego tutaj nie ma co ryzykować tylko najlepiej zapytać jakiegoś speca albo zwyczajnie przejrzeć sobie stronki producentów i poczytać o różnych opcjach impregnatów. My jak budowaliśmy domek letniskowy na Mazurach to większość materiałów braliśmy od LuxDecor Mają spory asortyment z różnymi wzornikami kolorów i do każdego rodzaju drewna. Zresztą możesz też zadzwonić i podpytać jakie rozwiązanie będzie najlepsze

HMF
Posty: 4
Rejestracja: wt 10 maja, 2016

Re: Podwalina brak impregnacji

Post autor: HMF » pn 23 kwie, 2018

Do podwalin, łodzi drewnianych i wszelkiego drewna narażonego na wilgoć - Ekotep 148
https://www.facebook.com/hmfpolska/phot ... =3&theaterODPOWIEDZ

Wróć do „Zabezpieczenie budynków przed korozją biologiczną”