metody naturalne impregnacji domu z bala_zewnątrz

Techniczne aspekty zabezpieczenia budynków nowowznoszonych
Post Reply
kfalba
Posts: 1
Joined: Mon 22 Feb, 2021

metody naturalne impregnacji domu z bala_zewnątrz

Post by kfalba » Mon 22 Feb, 2021

witam serdecznie wszystkich Forumowiczów; chylę czoła przed wiedzą, którą posiadacie i cieszę się, że mogłem nieco jej uszczknąć w lekturze wątków. Jest to dla mnie bardzo ważne, bo...

W tym roku (2021) kupiłem dom z bala
zdjeciec domu.JPG
Dom rodzinny, miejsca na życie. Życie w takim domu to dla mnie nowość, uczę się wszystkiego, drewno mnie zauroczyło. Dom postawiony został w 2010 r. Jestem przekonany, że został zaimpregnowany (pomalowany środkiem impregnujacyn z zewnątrz) raz. Ponieważ minęło 10 lat, przygotowuję się do malowania fasady; zasięgam wiedzy. Czym został pomalowany? Nie wiem. Jak to wygląda? Jakby się miejscami łuszczyło
impregnacja zastana_fasada1.JPG
) domniemuję zatem, że jest to jakiegoś rodzaju powłoka lakierowa...

Chcę impregnować drewno z zewnątrz (wewnątrz z resztą też, ale nie tego dotyczy post) w taki sposób, by spełniać dwa warunki:
1) niech trwa jak najdłużej (niech prawnuki moich prawnuków tu biegają);
2) chciałbym to robić w miarę możliwości naturalnie.
Inne warunki są dla mnie nieistotne (np kolor - jeśli spełnione warunki 1 i 2 niech sobie ciemnieje).

Bal jest prostokątny. Drewno wg informacji jakie mam, to świerk skandynawski. Potwierdzić lub zaprzeczyć nie umiem. Stan bala wg mnie jest bardzo dobry. Przedstawione na zdjęciu łuszczenie się ma miejsce na południowej ścianie (największe nasłonecznienie i wiatr) i w niewielkim zakresie.

Z lektury forum dowiedziałem się, że moje warunki najlepiej spełniałby olej lniany lub ekotep 148.

Byłbym wdzięczny ogromnie jednak za poradę w kontekście powłoki, którą zastałem.

Co byście mi poradzili? Rozumiem, że chcąc impregnować po swojemu powinenem zdjąc warstwę zastanego, łuszczącego się impregnatu? Jeśli tak - w jaki sposób? Papierek ścierny i po kawałku, zdzierasz i impregnujesz po swojemu? Czy lepszy sposób przyszedłby do głowy doświadczonym osobom?

Będę dozgonnie wdzięczny za każdą wiedzę, którą zgodzicie się ze mną podzielić, za każde wytknięcie błędów w rozumowaniu, czy też każdą sugestię.

pozdrawiam serdecznie, Krzysztof


darek_221
Posts: 3
Joined: Sat 08 Jan, 2022

Re: metody naturalne impregnacji domu z bala_zewnątrz

Post by darek_221 » Mon 07 Feb, 2022

Dzień Dobry
Czy udało się Panu pozyskać wiedzę czym najlepiej zaimpregnować domek z bala?
Czy stosował Pan olej czy jednak coś innego?
Pozdrawiam

JuliaTymoszko
Posts: 3
Joined: Sat 24 Dec, 2022
Location: Katowice

Re: metody naturalne impregnacji domu z bala_zewnątrz

Post by JuliaTymoszko » Mon 26 Dec, 2022

Mam kilka propozycji :
Impregnacja olejem lnianym: Olej lniany jest naturalnym środkiem impregnującym, który może skutecznie chronić drewno przed wilgocią. Aby zaimpregnować dom z bali olejem lnianym, należy rozcieńczyć olej wodą w stosunku 1:1 i nanieść go na drewno za pomocą pędzla lub wałka.

Impregnacja lakierem: Możesz także zaimpregnować dom z bali lakierem, który jest naturalnym produktem pochodzenia roślinnego. Aby go użyć, należy nałożyć lakier na drewno pędzlem lub wałkiem, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

Impregnacja olejem tungowym: Olej tungowy to kolejny naturalny środek impregnujący, który może skutecznie chronić drewno przed wilgocią i szkodnikami. Aby zaimpregnować dom z bali olejem tungowym, należy rozcieńczyć olej wodą w stosunku 1:1 i nanieść go na drewno za pomocą pędzla lub wałka.

Impregnacja olejem z drzewa tekowego: Olej z drzewa tekowego jest naturalnym środkiem impregnującym, który może skutecznie chronić drewno przed wilgocią i szkodnikami. Aby zaimpregnować dom z bali olejem z drzewa tekowego, należy rozcieńczyć olej wodą w stosunku 1:1 i nanieść go na drewno za pomocą pędzla lub wałka.
Dbaj o swój dom.


Post Reply

Return to “Zabezpieczenie budynków przed korozją biologiczną”