Plantacje grzybow w szkieletowym domu...

Techniczne aspekty zabezpieczenia budynków nowowznoszonych
Post Reply
lucyjka8
Posts: 2
Joined: Sun 27 Sep, 2009

Plantacje grzybow w szkieletowym domu...

Post by lucyjka8 » Sun 27 Sep, 2009

Czytalam duzo opinji dotyczacych domow szkieletowych. Duzo osob uwaza ze w tych domach powstaje grzyb szybciej niz w domach murowanych...Czy jesli uzyje sie do budowy dobrych mat budowl do izolacji to czy grzyb powostanie? Czy pod tym wzgledem domy murowane sa bezkonkurencyjnie lepsze? Porsze o wasza porade...


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Tue 29 Sep, 2009

W kazdym z Twoich stwierdzen jest pewien % prawdy. Wyjasnie wiec kilka podstaw:
- kiedy powstaje plesn/grzyb? otoz kiedy ma do tego wlasciwe srodowisko tzn: 1 wilgoc 2 cieplo 3 pozywke do rozwoju.
- co do pozywki, w domach drewnianych jest jej o wiele wiecej niz w domach murowanych. Papier ktorym oblozone sa plyty GK, podobnie jak drewno stanowia dobra pozywke. W domach murowanych ten wazny element nie wystepuje az w takich ilosciach za wyjatkiem poddasza uzytkowego.
- co do wilgoci, jest to zdecydowanie najwiekszy problem poniewaz dotyczy on nie tylko ewentualnego powstawania grzyba ale i gnicia izolacji lub co najwazniejsze korozji biologicznej drewnianej konstrukcji. Domy murowane maja tutaj przewage w tym sensie ze zniszczenia wywolane wilgocia sa nieporownywalnie mniejsze.

Osoba bystra (ale czy oby na pewno) od razu wydedykuje, iz w takim razie "bezpieczniej" bedzie budowac dom murowany. Pozwole sobie uzyc bardzo dalekiej analogi (oczywiscie prosze nie brac jej doslownie bowiem kazda analogia ma swoje ograniczenia):
- porownajmy jakiekolwiek stare technologicznie (jak na dzisiejsze czasy) auto z cudem jakim jest np bolid F1 Ferrari. nagle moze sie okazac ze ten ogier z wloskiej stajni juz nie jest tak cudowny bowiem wystarczy niewielka usterka aby nie spelnial on juz swojego zadania. w tym samym czasie nasz "zabytek" dowiezie nas do celu, powoli, bez wygod i przyjemnosci, ale jednak. czy to dyskwalifikuje automatycznie naszego konia wyscigowego?
Oczywiscie ze nie. Rozwiazanie tego dylematu (juz w przypadku domow) jest na kilku plaszyznach:
- po pierwsze, zadna z tych technologi nie jest lepsza od drugiej. kazda z nich ma swoje najlepsze zastosowanie. Czasami "wybor" technologi jest utrudniony ze wzgledu na jakies lokalne warunki. Jednakze prawda jest, ze technologia szkieletu drewnianego, w zdecydowanej wiekszosci, jest najlepsza technologia dla budownictwa jednorodzinnego. Poza Polska tak sie obecnie buduje na calym swiecie i prosze porownywac liczby nominalne a nie liczyc panstwami. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, m.in. tym co mozna osiagnac w tej technologi (architektura, komfort), szybkosc budowania (to jest koszt ktory w budownictwie murowanym zapomina sie dodac!), wysoki stosunek jakosci do ceny, by wymienic tylko kilka.

Jednak jedna z rzeczy jakich budownictwo drewniane nie znosi to bledy wykonawcze lub technologiczne. To wlasnie one sa najczestsza przyczyna zawilgocenia. Zawilgocenie to ma wiele przyczyn, podobnie wiec rozwiazanie problemu zawilgocenia jest wielo-plaszczyznowe. Niestety wiekszosc o tym zapomina.

Jak zawsze przy tego typu okazjach, nie omieszkam wspomniec o stosowaniu styropianu jako materialu izolacyjnego. O ile budynki murowane sa w stanie "zniesc" o wiele latwiej problemy zwiazane ze stosowaniem takiej termoizolacji, o tyle w budownictwie drewnianym jest ona szczegolnie niebezpieczna. Budownictwo drewniane nigdy nie bylo storzone do stosowania w nim styropianu. Dobra i wysoka wytrzymalosc budownictwa drewnianego jest szeroko znana ale oparta tylko i wylacznie o budynki na ktorych nie byl on uzywany. To prawda ze obecnie wiele domow, nawet na zachodzie, w ten sposob powstaje. Ale efekty bedziemy ogladac dopiero za kilka/kilkanascie lat. A zeby "przystosowac" izolowanie styropianem tak by "nie zaszkodzic" domom z drewna, niestety stracimy sens i walory termoizolacyjen tego materialu i pozostanie nam on jedynie jako nosnik tynku, a na to sa o wiele lepsze rozwiazania.

Suma sumarum, gdyby nie bledy technologiczne (projektowe) i wykonawcze to budownictwo szkieletowe jest moim zdaniem ogolnie najlepsza technologia dla budownictwa jednorodzinnego co zreszta latwo zauwazyc w swiecie. Bledy w sztuce szkodza kazdej technologi, a problemy o ktorych Ty piszesz akurat sa slabym punktem zle postawionych domow drewnianych. Ale mysle ze bardziej rozsadne byloby skupic energia na tym co zrobic by wykorzystac dana technologie do maksimum i unikac bledow. W dobrym domu szkieletowym nie tylko zapobiegamy zawilgoceniu ale takze zakladamy ze do pewnego stopnia moze ono czasem wystapic i mamy odpowiednie rozwiazania ktore sobie z tym poradza.
pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Tobi
Posts: 69
Joined: Thu 11 Jun, 2009
Location: Katowice
Contact:

Post by Tobi » Thu 01 Oct, 2009

Panie Grzegorzu, ja się zgadzam z tym, co Pan pisze. Jednak czy jest Pan wskazać firmę w Polsce, która nie stosuje styropianu? Ja miałem trudności, żeby znaleźć firmę, która ten styropian kładzie na ruszcie. Większość klei go bezpośrednio do poszycia, w fertighausach jest to nawet standard.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Fri 02 Oct, 2009

Tobi, to ze w Polsce tak powstaje wiekszosc domow nie zmienia faktu iz styropianu nigdy nie powinno sie stosowac w budownictwie drewnianym. Jako alternatywne mozna wybrac docieplenie welna.
Jesli kiedys przyjade do Polski, to z pewnoscia takie rozwiazanie, bez docieplenia zewnetrznego, bede oferowal. I to w wersji domu pasywnego.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Tobi
Posts: 69
Joined: Thu 11 Jun, 2009
Location: Katowice
Contact:

Post by Tobi » Fri 02 Oct, 2009

Ja nie neguję tego faktu, po prostu stwierdzam, że inwestor nie ma zbyt wielkiego wyboru. :(

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Fri 02 Oct, 2009

Tobi wrote:Ja nie neguję tego faktu, po prostu stwierdzam, że inwestor nie ma zbyt wielkiego wyboru. :(
Pamiętaj ,że to TY jesteś KIENTEM i to co będzie na elewacji zależy tylko i wyłącznie od CIEBIE. Dla wykonawcy tak naprawde nie ma znaczenia czy robi elewację z styropianu czy z wełny , deska itp.
Dla przykładu ja zastanawiam się czy dawać wełnę fasadową z tynkiem mineralnym czy zrobić ruszt w to welna plus elewacja z desek, muszę jeszcze przekonać moją żonę :)

Tobi
Posts: 69
Joined: Thu 11 Jun, 2009
Location: Katowice
Contact:

Post by Tobi » Fri 02 Oct, 2009

Teoretycznie to się zgadza, natomiast w praktyce nie jest niestety tak różowo. Gdyby dobrych firm na rynku było dużo, miałbym wybór. Dobrych firm jest bardzo niewiele, a przy takich zmianach dodatkowe koszty stawiają opłacalność budowania z drewna w wątpliwość. :/

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 02 Oct, 2009

dwronka wrote:Dla przykładu ja zastanawiam się czy dawać wełnę fasadową z tynkiem mineralnym czy zrobić ruszt w to welna plus elewacja z desek, muszę jeszcze przekonać moją żonę
Z wełną zalecam dalece posuniętą ostrożność w wykonaniu. Poszczególne warstwy muszą współgrać ze sobą, jak również ze ścianą szkieletową. Standardowe rozwiązania producentów (systemy) przewidują ocieplenia tradycyjnego budownictwa.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Fri 02 Oct, 2009

Poszczegolne warstwy muszą wspolgrać ze soba - co masz na mysli?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 03 Oct, 2009

Zapoznaj się z dyfuzją pary wodnej. W budynkach drewnianych wygląda to trochę inaczej niż w tradycyjnych.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 04 Oct, 2009

Grzegorz Szostak wrote:Zapoznaj się z dyfuzją pary wodnej. W budynkach drewnianych wygląda to trochę inaczej niż w tradycyjnych.
Z czego mi wiadomo to wełna ma mały opór dyfuzyjny, nie będę stosował grubej warstwy bo 5 cm.
Deska odpada bo żona się nie zgadza.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 05 Oct, 2009

dwronka wrote:Z czego mi wiadomo to wełna ma mały opór dyfuzyjny, nie będę stosował grubej warstwy bo 5 cm.
Zgadza się - podobnie jak wełna wewnątrz ściany. Przegroda musi zapewnić odprowadzenie pary wodnej z obu tych warstw.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 05 Oct, 2009

dwronka, zalecalbym bardzo duza ostroznosc przy cytowaniu tego tekstu (trudno powiedziec czym tak naprawde jest).
Jestem pewien na 99,9% ze juz kiedys go komentowalem. Tekst nie tylko jest niepodpisany przez nikogo, ale bardzo NIESPOJNY. Tak naprawde jako tekst/artykul nie ma on wiekszego sensu bowiem (ktos) z jednej strony stara sie on obalic jakas teze, kiedy pod koniec (ktos inny) ripostuje autorom. Nie wiadomo kto jest kto. Mysle ze autorzy tamtego serwisu winni sie zastanowic czemu ma sluzyc tekst.
Jesli chodzi o argumenty przytoczone w tym tekscie to nie bede z nimi polemizowal, pozniewaz sa one prawdziwe i zeby bylo smieszniej, zarowno dla jednej i drugiej strony.

To co jest natomiast powinno byc o wiele wazniejsze dla zainteresowanych budownictwem drewnianym, to ze dla tej technologi niebezpieczne zwiekszenie oporu dyfuzyjnego zewnetrznych przegrod (np poprzez docieplenie styropianem) wprowadza DODATKOWY problem. Dotyczy on negatywnego wplywu wilgoci na drewniana konstrukcje (czesc strukturalna!) co moze miec katastrofalne skutki. Niestety bardzo rzadko o tym sie mowi, prawdopodobnie z nieznajomosci technologi, a wlasnie to jest NAJWAZNIEJSZYM aspektem.

Tak na marginesie dodam tylko, ze problem docieplenia styropianem choc w o wiele mniejszym stopniu dotyczy takze domow murowanych. Cytujac z tekstu omawianego powyzej ostatni wniosek
Podobne zjawisko zaobserwowało wielu użytkowników w Niemczech. Tam zjawisko wzrostu przenikalności cieplnej potraktowano jako drugorzędne, gdyż najważniejszym problemem stał się grzyb pojawiający się pod styropianem.
przypomina mi sie sytuacja, uwaga, juz z przed 20 lat, kiedy to znajomi budowlancy zza Odry instalowali rodzicom dachowke i juz wtedy wspominali wlasnie o tym samym zjawisku: dociepl styropianem i grzyb w domu gotowy.
pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

bygghusinfo
Posts: 17
Joined: Thu 07 Jan, 2010
Location: Szwecja
Contact:

Post by bygghusinfo » Fri 08 Jan, 2010

Dom drewniany o ile jest zbudowany odpowiednio napewno jest suchy,zdrowszy od murowanego.
W Szwecji wiekszosc budynkow jest konstrukcji drewnianej o ile wystapi grzyb automatycznie ubezpieczyciel przenosi mieszkancow do hotelu remontuje dom a koszty pokrywa poprzedni wykonawca.
Gdyby tak bylo zabraklo by tutaj hoteli a wszyscy wykonawcy by oglosili upadlosc
Pozdrawiam
Zajmujemy sie budowa domow szkieletowych glownie na rynku skandynawskim

Skywallker
Posts: 9
Joined: Wed 22 Feb, 2012

Post by Skywallker » Mon 05 Mar, 2012

a gdyby u nas kultura budowania byłą jak w Szwecji to by nie było takich pytań.
Sky

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 06 Mar, 2012

Anakin :wink:
Skywallker wrote:a gdyby u nas kultura budowania byłą jak w Szwecji to by nie było takich pytań
to raczej o material i jakosc drewna chodzi ,o okreslenie norm- nasi buduje w skandynawii rownie dobrze jak w Polsce ale tam jest system okreslony przez prawo a u nas ,,partyzantka" :neutral:

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Mon 12 Mar, 2012

"Duzo osob uwaza ze w tych domach powstaje grzyb szybciej niz w domach murowanych.."

Nie ma znaczenia w jakiej konstrukcji wykonany jest obiekt. O podatności na korozje biologiczną decydują wady wykonania i zaniedbanie. Cieknące rynny, nieszczelne kosze, spindolone uszczelnienia przy kominach, brak wkładów kominowych z odpływem do systemów ogrzewania gazowego itd. Widziałem wiele obiektów drewnianych w doskonałym stanie , mających po 100 i więcej lat . Widziałem też budynki murowane z rozpadającą się ścianą po 5 latach użytkowania. Nie ma reguły.
Dobre wykonanie i dbałość codzienna to klucz do sukcesu.

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Mon 12 Mar, 2012

"Dom drewniany o ile jest zbudowany odpowiednio napewno jest suchy, zdrowszy od murowanego.
W Szwecji wiekszosc budynkow jest konstrukcji drewnianej o ile wystapi grzyb automatycznie ubezpieczyciel przenosi mieszkancow do hotelu remontuje dom a koszty pokrywa poprzedni wykonawca. "
Zapominałeś dodać : pod warunkiem, że wina leży po stronie wykonawcy.



Post Reply

Return to “Zabezpieczenie budynków przed korozją biologiczną”