sinizna

Techniczne aspekty zabezpieczenia budynków nowowznoszonych
Post Reply
Kona
Posts: 3
Joined: Thu 08 Oct, 2009
Location: Szczecin

sinizna

Post by Kona » Thu 08 Oct, 2009

Mam problem - zamowilam drewno na ganek, przed wejsciem chcemy zrobic spory ganek, dodatkowy daszek, wiec i bele powinny "dosc" solidne. Maz zamowil belki, okazalo sie, ze beda troche za grube, wiec zwrocilismy sie z prosba o przeciecie ich na wezsze. I tu pojawil sie problem. Po przecieciu ich na pol okazalo sie, ze sa w srodku sine. Poczatkowo maz uslyszal, ze to sie do niczego nie nadaje, heblowac tego tez sie nie da. Ale drewno mamy sobie zabrac, zwrotu gotowki nie bedzie, bo to nasza wina, ze drewno bylo zle przechowywane. "Woze" sie troche z ta firma, ale nie o tym chcialam tu pisac. Wina ewidentnie jest po ich stronie. Ja chcialabym zalatwic te sprawe szybko i w miare bezbolesnie. Stad moje pytanie - czy sinizna moze atakowac drewno od srodka i czy takie drewno nadaje sie na konstrukcje ganku?


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 08 Oct, 2009

Kona wrote:czy sinizna moze atakowac drewno od srodka i czy takie drewno nadaje sie na konstrukcje ganku?
Tak, ale nie należy tego przyjmować jako powszechne sformułowanie "sinizna". Z Pani opisu i mojej wiedzy wynika, że drewno zostało pozyskane z budulca (drzewa), które nie nadawało się do niczego innego niż opał.

Kona
Posts: 3
Joined: Thu 08 Oct, 2009
Location: Szczecin

Post by Kona » Fri 09 Oct, 2009

Bale poczatkowo mialy wymiary 24x24 i na zewnatrz byly jasne, bez plam.
Dzisiaj pojade do nich zrobic zdjecia - ale jak mam rozpoznac, ze drewno bylo od poczatku wadliwe? Twierdza, ze to drewno konstrukcyjne i maja certyfikaty. Zamowione w sierpniu, a we wrzesniu juz od srodka ciemne.
(dziekuje za odpowiedz).

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 09 Oct, 2009

Sinizna atakuje biel drewna, a przy takim przekroju belki przynajmniej częściowo powinna być widoczna nie zarażona twardziel. Oceny można dokonać wyłącznie widząc układ słoi.
Podczas suszenia często zdarza się sinizna, ale z reguły jest ona na około 1cm wgłąb.

Kona
Posts: 3
Joined: Thu 08 Oct, 2009
Location: Szczecin

Post by Kona » Sat 31 Oct, 2009

Dziekuje Panie Grzegorzu za okazana pomoc!!! Powolanie sie na fachowca dalo oczekiwany skutek. Otrzymalam nowe drewno, ale z firma nie chce miec wiecej do czynienia.
Pozdrawiam
K.

kokoszek
Posts: 1
Joined: Mon 04 Jul, 2016
Contact:

Re: sinizna

Post by kokoszek » Mon 04 Jul, 2016

Zrobię to samo i zdam rezultaty
Pozdrawiam



Post Reply

Return to “Zabezpieczenie budynków przed korozją biologiczną”