Impregnaty w budynkach szkieletowych??????

Techniczne aspekty zabezpieczenia budynków nowowznoszonych
Post Reply
bygghusinfo
Posts: 17
Joined: Thu 07 Jan, 2010
Location: Szwecja
Contact:

Impregnaty w budynkach szkieletowych??????

Post by bygghusinfo » Thu 07 Jan, 2010

Zastanawiam sie dlaczego stosuje sie w Polsce impregnaty w budownictwie szkieletowym???
Impregnat ma sluzyc przedewszystkim w ochronie przed grzybami, plesniami, azeby to zaistnialo musi byc wilgoc!! Jesli zbudujemy odpowiednio dom nie ma takiej mozliwosci!! Nie chcialbym mieszkac w takim domu gdzie wszedzie dookola mnie jest impregnat!! Czy wtedy jest to bez szkody do mojego zdrowia?? Kiedys uzywano azbest i wmawiano nam ze jest nieszkodliwy!! Czy taki dom jest ekologiczny???
Odnosnie robactwa bazujacego w drewnie. Musimy wyszukiwac drewna na dom nie kierujac sie cena lecz jakoscia!! Jesli bedzie ono juz "skazone"wtedy mamy problem!! Ja zalecalbym drewno z polnocy europy (Szwecja,Rosja) jest ono niezywicowane i wolne od szkodnikow!
Zajmujemy sie budowa domow szkieletowych glownie na rynku skandynawskim


roman1
Posts: 44
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: kuj-pom

Post by roman1 » Fri 08 Jan, 2010

Też pracuję w Szwecji i tak jak ty nie mogę się nadziwić "wynalazkom" stosowanych w Polskim budownictwie szkieletowym. :grin: Pozdrawiam :!: :idea:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Impregnaty w budynkach szkieletowych??????

Post by Wojciech Nitka » Fri 08 Jan, 2010

bygghusinfo wrote:Zastanawiam sie dlaczego stosuje sie w Polsce impregnaty w budownictwie szkieletowym???
A gdzie znalazłeś takie sensacyjne informacje? Myślę, że gdybyś trochę poszukał i poczytał kilka postów, to myślę, że odniósłbyś nieco inne wrażenie. Oczywiście, są Inwestorzy, którzy życzą sobie impregnowanego drewna, a to nie oo razu "dlaczego stosuje się w Polsce impregnaty".

bygghusinfo
Posts: 17
Joined: Thu 07 Jan, 2010
Location: Szwecja
Contact:

Post by bygghusinfo » Fri 08 Jan, 2010

Dosc czesto spotkalem sie z tego typu rozwiazaniem w Polsce!! Duzo konstrukcji dachowych jest wlasnie impregnowanych. Potem jest zagospodarowywana ta powierzchnia. Pisze Pan ze " Oczywiście, są Inwestorzy, którzy życzą sobie impregnowanego drewna, a to nie oo razu ". Inwestor nie musi sie znac na rozwiazaniach technicznych. Dlatego wtedy nalezy odmowic budowy takiego domu!!
W Szwecji gdybym zbudowal taki dom w nastepstwie klient ma problemy zdrowotne zazwyczaj sprawa konczy sie w sadzie. Dlatego tutaj przestrzega sie przepisow drastycznie!! Tak samo gdybym zastosowal w lazience plyty gipsowo-kartonowe(zielone) taka lazienka jest do rozebrania. Nie stosuje sie tych plyt w budownictwie szkieletowym juz od 1998 roku. W Szwecji jest to wszystko rozwiazane prawnie. Az eby budowac domy szkieletowe musisz uzyskac certyfikat. Nastepnie o wszystkich zmianach prawnych jestes informowany z "Centrali". Zapobiega to "Psedo budowniczym""
Zauwazcie ze w Polsce nadal panuje stereotyp ze dom drewniany kojarzy sie z grzybem!! Wielu polega na niewiedzy jednak sa tacy ktorzy doswiadczyli to na wlasnej skorze! Opinia wtedy idzie dalej!! Moze wlasnie w Polsce rozwiazac to prawnie?? Wydawac takie certyfikaty???
Jednak na dzien dzisiejszy pozostaje tylko ostroznosc! Ostroznosc w wyborze firmy wykonawczej! Nie kierowac sie tylko cena a rowniez doswiadczeniem i opinia. Unikniemy wtedy problemow.
Pozdrawiam
Zajmujemy sie budowa domow szkieletowych glownie na rynku skandynawskim

bygghusinfo
Posts: 17
Joined: Thu 07 Jan, 2010
Location: Szwecja
Contact:

Post by bygghusinfo » Fri 08 Jan, 2010

Do Romana!
Jak widzisz w Polsce technologia bardzo sie rozni!!
Jednak musimy pamietac o tym ze budownictwo szkieletowe w Polsce zaczelo sie od niedawa.Tutaj w Szwecji jest to historyczna tradycja i doswiadczenie!!
Przykladowa farba elewacyjna do drewna "Falu Rödfärg"stosowana od 15 wieku w Polsce raczej sie nie przyjmnie. W wiekszosci stosuje sie lakiery rozne farby a potem wystepuja problemy!Lakier sie luszczy itp.A napewno spotkales tutaj domy 200 letnie gdzie ta farba jest od poczatku istnienia domu. Najwyzej co jakis czas jest budynek malowany jeszcze raz. Ta farba pod wplywem wody deszczu wnika glebiej w strukture drewna jednoczesnie ja impregnujac. Dlatego nieraz rozbierajac taka konstrukcje widac jakby drewno bylo nowe!
Tak samo z konstrukcjami scian. Gdzie w Polsce stosuje sie "docieplenie""??
Pozdrawiam
Zajmujemy sie budowa domow szkieletowych glownie na rynku skandynawskim

roman1
Posts: 44
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: kuj-pom

Post by roman1 » Fri 08 Jan, 2010

Zgadzam się
bygghusinfo wrote:Moze wlasnie w Polsce rozwiazac to prawnie??Wydawac takie certyfikaty???
Pozdrawiam :smile:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 09 Jan, 2010

Niestety, są to marzenie, niestety nie do spełnienia.
W naszym kraju każdy może założyć firmę budowlaną (i to nie tylko budującą z drewna), będąc nawet kucharzem z wykształcenia. I nikt narazie tego nie zmieni. Fakt korzystają z tego firmy "krzak" oferujące tanie budowanie, na co inwestorzy dają się nabrać. Wszystko, to między dlatego, że chodzi w społeczeństwie fama, że budownictwo szkieletowe jest dużo tańsze od tradycyjnego, co oczywiście jest mylne; dobrze zbudowany dom szkieletowy - montowany na placu budowy czy prefabrykowany - nie może być tańszy od murowanego.

A tak poza tym, kto ma kontrolować budowy z drewna? Ile jest w kraju budowlanców, znających tak naprawdę wymogi technologii budownictwa drewnianego, którzy w sposób rzetelny mogą prowadzić chociażby nadzory inwestorskie?
Inne sprawa, inwestorzy biorą tanie firmy, do tego "oszczędzają" na inspektorze nadzoru, żal im 3.000 - 4.000 zł. na inspektora nadzoru, a potem przychodzą z płaczem i płacą za ... ekspertyzę techniczną i koszty sądowe. Takie są realia. I nie widzę by w najbliższym czasie to się zmieniło.

bygghusinfo
Posts: 17
Joined: Thu 07 Jan, 2010
Location: Szwecja
Contact:

Post by bygghusinfo » Sat 09 Jan, 2010

Byc moze jest to dla Pana wyzwanie!!?? Utworzyc taka organizacje!! Wydawalaby ona takie certyfikaty? Tylko musialoby to polegac na autentycznosci wiedzy sumiennosci firmy a nie na ukladach kolezenskich!!
Budynek szkieletowy odpowiednio wykonany jest porownywalnie w takich samych kosztach budowy jak tradycyjny. Jednak w nastepstwie uzytkowania koszty nam sie zwracaja kilkakrotnie!! W warunkach szwedzkich ogrzewanie mojego domu (150 kvm) kosztuje okolo 1200 sek (to jest okolo 450 zl). Musze zaznaczyc ze caly czas jest dom "wentylowany"
Tak jak Pan napisal sa firmy ktore "naciagaja klientow". Zwlaszcza w prefabrykatach! Wkladane sa tam towary kiepskiej jakosci a klient nie ma mozliwosci sprawdzenia.
Dlaczego w Polsce klient na poczatku rozmowy nie pyta sie o ubezpieczenie firmy?? Wtedy jesli wystepuja problemy placi ubezpieczyciel!! Jednak po takiej wpadce w nastepnym roku Ubezpieczalnie nie zawrze umowy z takim wykonawca!! Tak jest przynajmniej w Szwecji.
W Polsce uzywa sie pojecia "Domy Skandynawskie" jednak wydaje mi sie ze powinnlo uzywac sie slowa (Technologia czesciowo oparta na budowie domow Skandynawskich)!!! Poniewaz w dalece sie rozni konstrukcyjnie! !To tak jak w Szwecji na rynku jest kielbasa "Krakowska"produkowana tutaj. Jednak wygladem i smakiem nawet jej nie przypomina.
Dom Skandynawski jest produkowany z scian 2 warstwowych. To znaczy ze jesli jedna warstwa "przepuszcza"zimno druga ja zatrzymuje. W Polsce spotkalem sie z konstrukcja 14 cm wypelniona welna izolacyjna obita OSB dwostronnie!!!! A co jesli gdzies pozostaly niedociagniecia w izolacji?? Wtedy jedynym izolatorem jest folia i OSB??
JESZCZE RAZ NAMAWIAM CHETNYCH DO BUDOWY DOMOW! NIE KIERUJCIE SIE TYLKO CENA!! SPRAWDZAJCIE CZY FIRMA JEST WIARYGODNA?? JAKIEGO DREWNA SIE UZYWA?? JAKA GWARANCJE DAJE WYKONAWCA?? TUTAJ DAJE NA 6 LAT JEDNAK JESLI KLIENT UDOWODNI MI BLEDY W WYKONANIU ODPOWIADAM DO 25 LAT!!!
Pozdrawiam wszystkich zyczac rozwagi w doborze wykonawcy!!
Zajmujemy sie budowa domow szkieletowych glownie na rynku skandynawskim

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 09 Jan, 2010

Panowie, jakąkolwiek zmianę w prawie blokuje wyeliminowanie budowy systemem gospodarczym co stanowi ponad 60% inwestycji indywidualnych. Jedyną alternatywą jest wprowadzenie odbiorów częściowych przez PINB na wzór tego jak odbierane są zbiorniki LPG przez UDT. Bez inspektora ani rusz.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 10 Jan, 2010

bygghusinfo wrote:Tak samo gdybym zastosowal w lazience plyty gipsowo-kartonowe (zielone) taka lazienka jest do rozebrania. Nie stosuje sie tych plyt w budownictwie szkieletowym juz od 1998 roku.
Zaskoczyłeś mnie teraz , co stosuje się w zamian zielonych płyt kg?

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sun 10 Jan, 2010

Płyty szare :mrgreen: nie bierz poważnie tych głupot, płyty gk to w dalszym ciągu popularny sposób wykańczania, również łazienek. I długo się to nie zmieni. A na to idzie wodoodporna membrana.

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sun 10 Jan, 2010

bygghusinfo wrote:Utworzyc taka organizacje!! Wydawalaby ona takie certyfikaty?
Bzdura! Podstawą jest szkolnictwo zawodowe, zarówno te realizowane w szkołach zawodowych jak i w Izbach Rzemielśniczych i WZDZT-y. My również mamy duże tradycje w budownictwie drewnianym jednak zaniechaliśmy kiedys stosowania tej technologii w szerokim zakresie i tradycja zanikła. W skandynawii i innych krajach kontynuowano tradycje i teraz owocuje to nowoczesnymi rozwiązaniami. My musimy zaczynać prawie od początku. Buduje się jednak w niektórych regionach piekne domy z drewna, które robią pozytywne wrażenie na obcokrajowcach, również na norwegach, którzy mieli okazję być w naszych górach. A co do szkolnictwa to na własnej skorze doświadczyłem jak wysokie są wymagania zawodowe. Gdy przyjechałem do Norwegii miałem skończoną zawodowkę stolarską, technikum i parę lat pracy cieśli. Chciałem zrobić sobie norweskie "papiery" ale musiałem mieć udokumentowane 5 lat pracy przy budowie domów w tym kraju zanim przyjeli mnie na kurs po którym dostałem certyfikat kompetencji zwodowych.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 10 Jan, 2010

Piotr tomrer wrote:Płyty szare :mrgreen: nie bierz poważnie tych głupot, płyty gk to w dalszym ciągu popularny sposób wykańczania, również łazienek. I długo się to nie zmieni. A na to idzie wodoodporna membrana.
Kurcze myślałem, że różowe :mrgreen: jak to bywa czlowiek jest z natury stworzeniem ciekawskim - wsadzi rękę do ognia aby zobaczyć co to jest.
Może są jakieś płyty do łazienki i nasz kolega z forum się podzieli wiadomosciami.

bygghusinfo
Posts: 17
Joined: Thu 07 Jan, 2010
Location: Szwecja
Contact:

Post by bygghusinfo » Sun 10 Jan, 2010

Jesli ktos ma stycznosc naprawde z budownictwem w Skandynawii wie ze stosuje sie tutaj tylko i wylacznie "våtrumsskivor". Jest to plyta oparta glownie na gipsie i wloknie szklanym.Wyeliminowano celuloze jakim byl papier nawierzchniowy! Polecam rowniez koledze ciekawa strone gdzie tocza sie dyskusje na ten temat - http://www.bygghemma.se
Jesli kolega jest faktycznie z Norwegii nie powinien miec problemow jezykowych!
Pozdrawiam
Zajmujemy sie budowa domow szkieletowych glownie na rynku skandynawskim

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sun 10 Jan, 2010

Dla osób zainteresowanych materiałami jakich używa się m.inn. w Norwegii polecam ten link: http://maxbo.no/Trinn-for-trinn/Litex-v ... g-pa-vegg/
Litex jest płytą wykonaną z ekstrudowanego polystyrenu pokrytego obustronnie matą, której polskiej nazwy nie znam, po norwesku nazywa sie to "glassfiberarmert duk". Jest ona sklejona z polystyrenem przy użyciu odpornego na wodę kleju epoxydowego. Można ją montować zarówno na ścianach jak i na posadzkach i od razu pokrywać płytkami. Litex ma bardzo dobre właściwości izolacyjne i nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych zabezpieczeń przed wilgocia. Jest lekka, łatwa do cięcia i klejenia. Można wykonywać z niej ścianki, obudowy wanny, półki itd. zaletą jest to, że nie potrzebuje żadnego szkieletu. Jest wystarczająco sztywna do stawiania z niej nawet ścianek działowych.

bygghusinfo
Posts: 17
Joined: Thu 07 Jan, 2010
Location: Szwecja
Contact:

Post by bygghusinfo » Tue 12 Jan, 2010

"Płytę Litex tworzy rdzeń z ekstrudowanego polistyrenu, a do obu stron płyty, za pomocą wodorozcieńczalnego epoksydu, przymocowana jest tkanina zbrojona włóknem szklanym. Razem tworzy to całkowicie wodoszczelną płytę. Materiał rdzeniowy nie wykazuje żadnych oznak rozkładu, nawet w warunkach ekstremalnych. Płyty Litex nie zawierają środków ogniochronnych z bromem ani innych szkodliwych dla środowiska substancji, mogących wydzielać gazy. Z Litexem zbudujesz zdrową łazienkę, która przetrwa dziesiątki lat."

Jak widzisz tutaj rowniez wyeliminowano "papier"!!
A w Polsce nadal sie stosuje!Potem zale ze grzyb!!
Zajmujemy sie budowa domow szkieletowych glownie na rynku skandynawskim

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Tue 12 Jan, 2010

Polski odnośnik do płyty Litex http://pl.litex.no/default.pl?showPage=57



Post Reply

Return to “Zabezpieczenie budynków przed korozją biologiczną”