Zamurowane i nieodizolowane legary trzymające piętro.

Techniczne aspekty zabezpieczenia budynków nowowznoszonych
Post Reply
marekrenka
Posts: 3
Joined: Fri 25 Nov, 2011

Zamurowane i nieodizolowane legary trzymające piętro.

Post by marekrenka » Fri 25 Nov, 2011

Witam serdecznie,
Popełniłem błąd a mianowicie, wymieniłem stare drewniane bele stropowe na nowe 10 x 20 cm, wykonałem dla każdej nowy otwór ponieważ zmieniłem rozstaw według starych (dom murowany). Uchybieniem jest to, że nowe legary zamurowałem i zabetonowałem w taki sposób, że ta cześć która jest w murze nie została niczym odizolowana, ani papą ani niczym innym. Wsadziłem każdą belkę na głębokość 20-30cm, bele są zaimpregnowane i nic więcej. Jest to podłoga na pierwszym pietrze.
Co grozi temu drewnu które jest tak osadzone? czy coś mogę jeszcze zrobić? W jakim stopniu to będzie niszczeć? Drewno - sosna. Pomiędzy legarami wsadziłem wełnę 15cm na górę płyty osb, pomiędzy wełną a płytą jest przestrzeń.
Proszę o odpowiedź.


Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Fri 25 Nov, 2011

Witam.
Końcówki drewnianej belki stropowej, osadzone w murze narażone są na zawilgocenie i związany z tym atak grzybów domowych. W budynkach zabytkowych jest to podstawowy problem związany ze stropami.
Jeżeli jeszcze jest podejście, to należy belki odkuć i podłożyć "papę" dookoła końca belki.
Nie ma tabel ani wykazów szybkości zniszczenia tego typu układu. Wszystko będzie zależeć od wilgotności muru oraz gatunku grzyba atakującego drewno. Zwykle nie ma większych problemów przez okres 50-100 lat ale przy ataku grzybów agresywnych ( np. grzyb domowy właściwy ) może się to skrócić do jednego roku.
Stan drewna wmurowanego w ścianę można profilaktycznie co jakiś czas sprawdzać bez odkuwania tynków.

Co do impregnacji - Prawdopodobnie wykonałeś to poprzez smarowanie pędzlem. Wnikanie środka czynnego w tym przypadku ogranicza się do niewielkiej strefy powierzchniowej. Dodatkowo - czy środek był z rodzaju
" niewymywalnych " z drewna oraz czy po docięciu belki na długość pomalowano odsłonięte końce ???

marekrenka
Posts: 3
Joined: Fri 25 Nov, 2011

Post by marekrenka » Sun 27 Nov, 2011

Czy istnieje możliwość pozbycia się obecnego zawilgocenia, tego które powstało w skutek władowania zaprawy betonowej? To chyba duża dawka i może lepiej się tego pozbyć niż żeby tam pozostała, jeszcze przez okres niskich temperatur?
Poza tym czy jeżeli zrobił bym po 2 nawierty (ok.14 mm średnica) przy każdym boku belki wpłynęło by o jakoś pozytywnie na sytuację? a (myślę o dostępie powietrza).

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Mon 28 Nov, 2011

Wg mnie otwory nic nie dadzą. Trzeba wszystko odkuć i wstawić izolację.


Post Reply

Return to “Zabezpieczenie budynków przed korozją biologiczną”