Malować czy myć dom z bali?

Techniczne aspekty zabezpieczenia budynków nowowznoszonych
Post Reply
guwer
Posts: 17
Joined: Mon 27 Dec, 2010

Malować czy myć dom z bali?

Post by guwer » Mon 12 Mar, 2012

Witam,
Jestem na etapie wykończenia domu z płazów. Wykonawca twierdzi, że najlepiej jest przynajmniej raz w roku myć bale i zastosować FOBOS i tyle. Zastanawiam się na pomalowaniem domu. Powiedzcie proszę co lepsze: malowanie czy mycie domu?
Pozdrawiam


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 13 Mar, 2012

Albo nic nie robisz i z czasem sciemnieje (gorale co pare lat szoruja lugiem , zeby to sciemnienie nie bylo zbyt nieeleganckie). Z fobosem to szkoda fatygi na zewn . bo wyplucza go descze. Spotkalem sie z pomalowniem domu z bala srodkiem imprgnacyjno - dekoracyjnym V33 w kolorze czeresnia , 2 x i trzyma lata i kolorystycznie tez to ciekawie wyglada.

guwer
Posts: 17
Joined: Mon 27 Dec, 2010

Post by guwer » Wed 14 Mar, 2012

Wiec co zrobic aby drzewo nie ciemnialo? Pomalowac impregnatem czy myc raz w roku?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 16 Mar, 2012

Albo jedno , albo drugie. Z tym ze lazura wysokiej jakosci to zabezpiecza dodatkowo przed namaczaniem drewna od desczu lub rosy.

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Wed 28 Mar, 2012

@Guwer
Który Fobos? Bo jest kilka z tego większość już wyszła z produkcji.
V33 to dobra firma. Jednakże taniej wyjdzie Drewnochron. Właściwości podobne a różnica w cenie spora. Jak wiadomo, sztachety na płocie pracują w ekstremalnych warunkach. Jak chcesz, mogę wkleić fotki mojego płotu - drewnochron zielony, malowany około 3,5 roku temu. Brak zastrzeżeń jak na razie.
Tak naprawdę to nie środek jest ważny ( większość jest podobna w działaniu do siebie ) ale jakość malowania i ilość środka zużytego.

drogba55
Posts: 3
Joined: Thu 21 Mar, 2013

Post by drogba55 » Sun 24 Mar, 2013

Ja swoj pomalowałem :0 tak na wszelki

MarcinJ
Posts: 25
Joined: Sun 18 Feb, 2018

Re: Malować czy myć dom z bali?

Post by MarcinJ » Sun 18 Feb, 2018

Wykonawca ma częściowo rację. Fobos to środek na bazie soli czyli i tak go już niebawem w drewnie nie będzie chyba, że np. zaolejujesz dom olejem lnianym do drewna. Myć elewację to dobra praktyka ale odpowiednim środkiem. Np. Mydłem lnianym. Myje i dodatkowo zabezpiecza. Czyli konserwacja jest wskazana.
Możesz także nie używać Fobosu i po prostu zaolejować dom olejem lnianym surowym.
Jak chcesz zabarwić drewno to zrób to bejcą olejową.



Post Reply

Return to “Zabezpieczenie budynków przed korozją biologiczną”