Nocne chrobotanie w nowych ścianach

Techniczne aspekty zwalczania korozji biologicznej
Post Reply
bartek_ciecho
Posts: 2
Joined: Mon 17 Sep, 2012

Nocne chrobotanie w nowych ścianach

Post by bartek_ciecho » Mon 17 Sep, 2012

Witam,
Od mniej więcej pół roku mieszkam w nowo wybudowanym domu typu szkieletowego. Niedawno (ok.1 -2 tyg. temu) w nocy zacząłem słyszeć dziwne odgłosy - chrobotanie dobywające się ze ścian. Wydaje mi się, że dobiegają one z tych samych, stałych okolic, więc to chyba nie gryzonie. Poza tym jak by się tam gryzonie dostały. Niestety nie mam jak podejrzeć, bo musiałbym rozebrać ścianę z płyt KG, żeby dojść do konstrukcji drewnianej. Zanim to zrobię, chciałbym podpytać, co to może być (szkodnik jaki)? Czy któryś z gatunków szkodników drewna wykazuje aktywność o tej porze roku właśnie? Jeszcze m-c temu była cisza i spokój. Dodam, że hałasy główne nocą są. Jestem lekko załamany, bo dom nowy, z rodziną już mieszkamy, i nie wyobrażam sobie rozbierania całego wnętrza. Z góry dziękuję za odpowiedzi.


nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Tue 18 Sep, 2012

Może to być jakiś gryzoń. Z owadów słyszalna jest kołatka. Miałeś suszone komorowo drewno?

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Wed 19 Sep, 2012

Jaki jest rodzaj odgłosów? Cykliczny ( jak np cykanie zegara) czy o różnym takcie?

bartek_ciecho
Posts: 2
Joined: Mon 17 Sep, 2012

Post by bartek_ciecho » Fri 21 Sep, 2012

Niestety nie wiem czy drewno było suszone komorowo. Wiem, że jest świerkowe i teoretycznie impregnowane, jeśli wierzyć mojemu wykonawcy.
Odgłosy chyba nie są cykliczne, przerwy między odgłosami wydają się być nieregularne. Ostatnio w ogóle ucichły w nocy (albo ich nie słyszę). A czy są za dnia, to nie wiem, bo w pracy jestem.

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Fri 21 Sep, 2012

Stawiam na gryzonia.



Post Reply

Return to “Zwalczanie korozji biologicznej w budynkach istniejących”