Page 1 of 1

Jak to zwalczyć? Pomocy

Posted: Tue 23 Apr, 2013
by MarnyPopis
Witam serdecznie wszystkich, w zeszłym roku postawiono mi domek drewniany który został zabezpieczony od zewnątrz mieszaniną olej lniany+tempertyna+smoła drzewna w proporcji 1/3 1/3 1/3. Dwa razy pomalowany a niektóre elementy takie jak narożne belki podtrzymujące taras ok 4x. W tym roku po zimie zauważyłem coś takiego nie wiem czy to jest pleśń czy coś innego ale przed impregnacją domek został pomalowany bondexem 2x. Proszę o pomoc w zwalczeniu tego czegoś. Ta "pleśń" czy co to tam jest znajduje się na elementach tarasu i na podbitce dachu tarasu. Znalazłem podobny post i jest to prawdopodobnie sinizna, ale przecież bondex zabezpiecza drewno przed sinizną i innymi dziadostwami. Za pomocą jakich preparatów można to usunąć?
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam Adam.

Posted: Mon 29 Apr, 2013
by andstach1
Wstęp:
Grzyby i pleśnie to niestety zmora budownictwa i to nie koniecznie drewnianego.
Jak jasno wynika z przedstawionych zdjęć (słup), zastosowano drzewo z lasu pozaklasowe, bez certyfikatu, nie spełniające norm. (np.: wielkość sęków ich rozstaw).
Zastosowanie drewna konstrukcyjnego, (nie drzewa z lasu) wyeliminowało by ten problem całkowicie, ale taniej nie zawsze jest taniej ….a to dopiero początek, Pana przygód, jak sądzę.
Dlaczego drewno konstrukcyjne – a więc:
- jest suszone komorowo – co powoduje zabicie zarodników („robali”), pleśni i grzybów w nim się znajdujących ( w zależności od wyrobu od 12 do 18%),
- jest strugane czterostronnie, posiada fazowane krawędzie co zwiększa przeciwpożarowość drewna zgodnie z normą, oraz uniemożliwia zalęganie nowych szkodników,
- możliwość impregnacji ciśnienowej – pozwala na obniżenie możliwości pobierania przez drewno wody, oraz znacząco wydłuża jego właściwości i eksploatację w miejscach bezpośrednio narażonych na warunki atmosferyczne lub ciągłe przebywanie w wodzie.
Posiada certyfikaty klasy wytrzymałości, impregnacja certyfikat na dopuszczenie użytkowania i stosowania dla ludzi i zwierząt. Wycinka drewna konstrukcyjnego wykonywana jest od października do marca.
Na drewno konstrukcyjne nie trafiają drzewa z wyłomów, przeznaczone do wycinki z powodów chorób, zaatakowane przez szkodniki. (jak w Pana przypadku). Dodatkowo drewno musi spełnić szereg postanowień i norm.
Ciężko jest doradzić, na podstawie zdjęć. Grzyby pleśniowe mogą wyglądać niemal identycznie ale znacząco różnić się i posiadać patogeny, których nie rozpoznamy wzrokiem. Zastosowanie niewłaściwego środka, może spowodować, że ów szkodnik zniknie z powierzchni, lecz zacznie rozwijać się w strukturze drewna. W takim przypadku truje nas, a my o tym nic nie wiemy. Najczęściej spotykane objawy, na które cierpią niestety najczęściej dzieci, to: częste zapalenie górnych dróg oddechowych, kaszel – który pojawia się z nikąd, ataki tchawiczne i wiele innych. Opisuję to po to żeby uświadomić, jak bardzo niebezpieczny jest to przeciwnik.
Całe szczęście nie ma tu doradców (jak na innych forach) typu: „weź to zmyj SAVO, mi pomogło i po kłopocie”.
Trochę teorii:
Pleśnie wytwarzają jedne z najbardziej toksycznych znanych nam substancji czyli mykotoksyny, szczególnie szkodliwe dla małych dzieci.
Do mikotoksyn wywołujących działanie mutagenne, karcinogenne i teratogenne w organizmie człowieka należą: aflatoksyny, ochratoksyny, trichotecyny i fumonisyny.
Jedną z najsilniejszych znanych trucizn jest aflatoksyna. Jaj działanie zostało dokładnie przebadane. Aflatoksyna wytwarzana jest przez pleśń Aspergillus Flavus (kropidlak żołty) - pasożyt, niszczący zdrowie ludzkie.
Grzyby pleśniowe to bardzo liczna grupa organizmów należących do klas sprzęźniaków (Zygomycotina), workowców (Ascomycotina) i grzybów niedoskonałych (Deuteromycotina). Najczęściej spotykamy je na powierzchniach tynków, tapetach, powłokach malarskich, drewnie i materiałach drewnopochodnych. Są wśród nich gatunki patogenne (patogeny) bardzo szkodliwe dla zdrowia. Grzyby pleśniowe pojawiają się zawsze tam gdzie znajdują dobre warunki do rozwoju.
Rada:
Najlepiej jest więc znaleźć w swojej okolicy firmę, która prowadzi Ekspertyzy Mykologiczne i Mykologiczno-Budowlane. Po ustaleniu rodzaju konkretnego „szkodnika” zastosowanie konkretnego środka zlikwiduje problem. Jednak proszę zwrócić uwagę, że niemal wszystkie środki są rakotwórcze i/lub toksyczne, oraz większość nie posiada certyfikatu do stosowania wewnątrz budynków!
Mam nadzieję, że nieco wyjaśniłem, a wskazówki pomogą w walce ze „złoczyńcą”.
pozdrawiam

Posted: Thu 09 May, 2013
by MarnyPopis
Witam, dzięki za odpowiedź. Na szczęście ta "pleśń" występuje tylko na zewnątrz budynku więc nie będzie chyba potrzeby pryskania czymś wewnątrz budynku. Jak zrobię ekspertyzę i będę miał informację co to jest dam znać na forum.
Pozdrawiam Adam.

Posted: Thu 09 May, 2013
by andstach1
Witam, było by miło .... I wiele by wniosło dla użytkowników forum, którzy maja podobne problemy.
pozdrawiam,