ocieplenie altany styropianem

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
hado
Posts: 1
Joined: Wed 15 Aug, 2007

ocieplenie altany styropianem

Post by hado » Wed 15 Aug, 2007

Na działce mam mały domeczek 25m2 w szkielecie drewnianym z zewnątrz obity płytą OSB (15mm), wewnątrz jeszcze nie wykończony. Ponieważ altanka bedzie mi słuzyć tylko latem chciałam z zewnątrz zastosować styropian a na niego tynk aby domek nie nagrzewał się za bardzo w upały. Wewnątrz nie będzie wypełnienia między konstrukcją. Proszę o podpowiedź jak przyczepić styropian do płyty OSB. Czy mogę zastosować styropian rownież do izolacji dachu przed przegrzaniem od wewnątrz pomiędzy krokwiami. Asia.


piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Wed 15 Aug, 2007

Co do ocieplenia i jego przymocowania to najprostczymi słowami długie wkręty w drewno przez styropian i z tależykami, choć przy braku wypełnienia wewnątrz ścian i tak małej kubaturze będzie bardzo trudno uzyskać różnicę temperatur. Dachu nie izolujemy aby była odpowiednia cyrkulacja powietrza. Jak zamkniesz dach ze wszystkich stron to latem będzie tam ok 70 stopni Celsjusza lub więcej - zależy od konstrukcji i położenia w stosunku do Słońca i zrobi się termos, którego na pewno Pani nie chce. Jedyne co można i należy zrobić to położyć wełnę mineralną na strop między krokwiami ale tak, aby nie zamknąć dopływu powietrza pod dachem i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: ocieplenie altany styropianem

Post by Wojciech Nitka » Thu 16 Aug, 2007

hado wrote:jak przyczepić styropian do płyty OSB. Czy mogę zastosować styropian rownież do izolacji dachu przed przegrzaniem od wewnątrz pomiędzy krokwiami.
Jak pisał mój poprzednik, styropian mocować kołkami z plastikowymi talerzykami. Wcześniej jednak ściany altanki nalezy pokryć folia wiatroizolacyjną.
Oczywiście jak najbardziej możesz ocieplić stropodach. Ale aby zapewnić latem chłód w altance musisz między wełną a poszyciem dachu zachować szczelinę wentylacyjną z nawiewem pod okapem i wywiewem w kalenicy - tylko wówczas, nagrzane pod połacią dachu powietrze, będzie na bieżąco wyprowadzane poza obręb budynku.


Post Reply

Return to “Domki letniskowe”