Folia pod panele?

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
tymczasowy13
Posts: 33
Joined: Wed 14 Mar, 2018

Folia pod panele?

Post by tymczasowy13 » Tue 20 Nov, 2018

Witam
Przede mną zmiana paneli...
Aktualnie panele leżą na płycie OSB, która leży na kantówkach 5x5cm ułożonych w oczka 100x50cm, pomiędzy oczkami ocieplenie. Wszystko na wylewce. Pod panelami gąbka i folia.
Pytanie podstawowe - czy pod panele nadal dawać folię paroizolacyjną? Teraz jest ale widzę miejscowe zaczernienia na płytach OSB. Niby nie śmierdzi pleśnią, ale tak na zdrowy rozum - jeśli folia leży na kratownicy z kantówek i płycie OSB to czy te elementy nie są narażone na gnicie? Wilgoć jest zatrzymywana pod folią, własnie na OSB i kantówkach. Domek letniskowy bardzo sporadycznie dogrzewany zimą.
Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?


User avatar
Kapustnik
Posts: 3
Joined: Thu 12 Sep, 2019
Contact:

Re: Folia pod panele?

Post by Kapustnik » Tue 17 Sep, 2019

Niektórzy dają, ale jak sam zauważyłeś, trzeba się upewnić, że w trakcie kładzenia nie ma nigdzie wilgoci. Są też specjalne folie, oddychające.

User avatar
klefonos
Posts: 3
Joined: Mon 14 Oct, 2019
Contact:

Re: Folia pod panele?

Post by klefonos » Mon 14 Oct, 2019

ja u siebie w domu na parterze dawałem folię pod panele

User avatar
Pattka909
Posts: 3
Joined: Fri 18 Oct, 2019
Contact:

Re: Folia pod panele?

Post by Pattka909 » Fri 18 Oct, 2019

Nam fachowiec powiedział, ze akurat w naszym przypadku taka folia nie jest wskazana, gdyż istnieje ryzyko wilgoci.

Grzesiu
Posts: 22
Joined: Thu 29 Apr, 2021

Re: Folia pod panele?

Post by Grzesiu » Sun 01 Aug, 2021

Generalnie zasada jest taka- najpierw kładziemy folie paroizolacyjną (im bardziej pomieszczenie narażone na wilgoć, tym grubsza folia). I później wybieramy podkłady pod panele. Jeżeli kładziecie panele w łazience to bez wahania wziąłbym 0,4mm. W innym wypadku starczy standard, czyli 0,2.

Bidook
Posts: 1
Joined: Mon 11 Oct, 2021
Contact:

Re: Folia pod panele?

Post by Bidook » Mon 11 Oct, 2021

Kilka lat temu, kiedy kładłem panele dałem pod nie piankę. Generalnie zrobiłem wszystko, co poradził mi sprzedawca. Po kilku miesiącach podłoga zaczęła się podnosić do góry na bokach. I teraz wiem, tego, czego nie wiedziałem wówczas - pod panele należało położyć folię paraizolacyjną, która zapobiega skraplaniu się pod panelami powietrza, eliminując przy tym ryzyko ich zawilgocenia.



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”