Czym malować żeby nie pociemniało drewno

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
kaszny
Posts: 5
Joined: Thu 08 Nov, 2018

Czym malować żeby nie pociemniało drewno

Post by kaszny » Thu 29 Nov, 2018

Witam , z doświadczenia ktoś może mi doradzić czym pomalować drzewo tak aby został jego oryginalny kolor ? chodzi mi o elewację zewnętrzną jak i w środku , słyszałem że do zabezpieczenie drewna przed ciemnieniem jest "capon " ale czy samym caponem wystarczy pomalować czy coś jeszcze trzeba nałożyć ? , chyba że istnieje jeszcze jakiś inny środek , lakier , olejek tak aby drzewo zachowało swój oryginalny kolor i nie ciemniało

P


tymczasowy13
Posts: 33
Joined: Wed 14 Mar, 2018

Re: Czym malować żeby nie pociemniało drewno

Post by tymczasowy13 » Sat 01 Dec, 2018

Na zewnątrz nie polecam malowania produktami bez pigmentu, bo będzie szybko ciemniało od UV i zieleniło jeśli blisko drzewa, las. Także kolor moim zdaniem musisz dać.
Na zewnętrznych elewacjach oryginalny kolor jest przepiękny przez pierwsze kilka miesięcy, potem degradacja. U mnie po sodowaniu też chciałem pociągnąć bezbarwnym bo wyglądało obłędnie, ale mi odradzono. Jeśli drewno czyste to impregnat gruntujący i na to niestety kolor.

kaszny
Posts: 5
Joined: Thu 08 Nov, 2018

Re: Czym malować żeby nie pociemniało drewno

Post by kaszny » Sat 01 Dec, 2018

tymczasowy13 wrote:
Sat 01 Dec, 2018
Na zewnątrz nie polecam malowania produktami bez pigmentu, bo będzie szybko ciemniało od UV i zieleniło jeśli blisko drzewa, las. Także kolor moim zdaniem musisz dać.
Na zewnętrznych elewacjach oryginalny kolor jest przepiękny przez pierwsze kilka miesięcy, potem degradacja. U mnie po sodowaniu też chciałem pociągnąć bezbarwnym bo wyglądało obłędnie, ale mi odradzono. Jeśli drewno czyste to impregnat gruntujący i na to niestety kolor.
A w wewnątrz ? starczy "caponem" czy oprócz tego trzeba będzie coś zastosować ? , mam na myśli boazeria ,bo podłogi to inna bajka

tymczasowy13
Posts: 33
Joined: Wed 14 Mar, 2018

Re: Czym malować żeby nie pociemniało drewno

Post by tymczasowy13 » Sun 02 Dec, 2018

Nie wiem czy sam capon starczy, wydaje mi się że wewnątrz tak, ale może napisz do producenta czy ta warstwa będzie na tyle wytrzymała by już nic więcej na nią nie nakładać. Na ściany pewnie tak.
Natomiast nie wiem czy w ogóle jest jakiś bezbarwny środek, który ustrzeże Cię przed przebarwieniami od UV (za meblami po kilku latach zawsze będziesz miał kolor zbliżony do oryginalnego, ale tam gdzie pada słońce to już z czasem ściemnieje) oraz ciemnieniem drewna z powodu jego starzenia się (głównie na zewnątrz).

User avatar
Drewnolandia
Posts: 3
Joined: Tue 01 Jan, 2019
Location: 42-244 Wancerzów ul. Wyzwolenia 20
Contact:

Re: Czym malować żeby nie pociemniało drewno

Post by Drewnolandia » Tue 01 Jan, 2019

Wewnątrz spokojnie możesz pomalować lakierem akrylowym.
Producent na V ma bardzo fajny lakier i stosunkowo nie drogi - i drewno wew po nim nie ciemnieje :-)



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”