PYTANIE DO EKSPERTA

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
AREK P
Posts: 5
Joined: Tue 09 Jan, 2007

PYTANIE DO EKSPERTA

Post by AREK P » Tue 09 Jan, 2007

WITAM PANIE WOJTKU MAM DO PANA PYTANIE JAK RÓWNIEŻ DO WSZYSTKICH, KTÓRYCH SPOTKAŁ PODOBNY PROBLEM. W MAJU 2006 ROKU FIRMA POSTAWIŁA MI DOMEK LETNISKOWY, KTÓRY JEST POSADOWIONY NA PŁYCIE FUNDAMENTOWEJ. DOMEK JEST OCIEPLONY WEŁNĄ MINERALNĄ 10 CM, OD ŚRODKA OBITY BOAZERIĄ O GRUBOŚCI 1,8 CM. OD ZEWNĄTRZ DESKĄ OBICIOWĄ 3,2 CM, ZOSTAŁY TEŻ UŁOŻONE FOLIE WIATRO I PARO IZOLACYJNE. DOMEK ZOSTAŁ POMALOWANY RAZ IMPREGNATEM ALTAXIN PRZEZ PRODUCENTA.PRED ZIMĄ JA POMALOWAŁEM DOMEK IMPREGNATEM SADOLIN CLASSIC. DOM JEST POŁOŻONY W MIEJCU CHARAKTERYZUJĄCYM SIĘ BARDZO DUŻĄ WILGOTNOŚCIĄ POWIETRZA. PO OSTATNIEJ WIZYCIE NA DZIAŁCE ZAUWAŻYŁEM, IŻ W PARU MIEJSCACH DOSZŁO DO WYBRZUSZENIA SIĘ DESEK NA ZEWNĄTRZ BUDYNKU CO BARDZO MNIE ZMARTWIŁO. ZADZWONIŁEM DO FIRMY Z REKLAMACJĄ. SZEF ZAPROPONOWAŁ ROZWIĄZANIE, KTÓRE POLEGAŁOBY NA WYCIĄGNIECIU NAPĘCZNIAŁYCH DESEK I PRZEHEBLOWANIU I PONOWNYM WŁOŻENU W TE SAMO MIEJSCE. PROBLEMEM,KTÓRY MNIE NURTUJE JEST CZY W OKRESIE LETNIM PRZEHEBLOWANE DESKI NIE WYSCHNĄ NA TYLE, ŻE POJAWIĄ SIE SZCZELINY. A MOŻE BYŁOBY LEPIEJ WYMIENIĆ DESKI NA NOWE ALE WTEDY POWSTANIE PROBLEM Z DOPASOWANIEM KOLORU(JEDNAK SŁOŃCE ZROBIŁO SWOJE).CHCIAŁBYM RÓWNIEŻ DOWIEDZIEĆ SIĘ JAKA JEST PRZYCZYNA I JAK ZAPOBIEGAĆ TAKIM SYTUACJOM ABY PODOBNY PROBLEM NIE POJWAIŁ SIĘ W KOLEJNYCH SEZONACH. CZY MOŻNA POWIEDZIEĆ ZE JA LUB FIRMA POPEŁNILIŚMY JAKIŚ BŁĄD. BARDZO DZIEKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ.


User avatar
Piotrw
Posts: 14
Joined: Fri 18 Aug, 2006
Location: Leszno

Post by Piotrw » Fri 12 Jan, 2007

Ja mam co prawda domek w stanie surowym zamkniętym i obecnie funkcjonuje drugą zimę. Również działka znajduje się w miejscu zacienionym (fajnie latem) gdzie wilgoć przede wszystkim z powietrza oddziaływuje na drewno (szczyty). Otóż zimą miałem małe problemy z otwieraniem i zamykaniem drzwi i okien. Też zastanawiałem się nad szlifowaniem, ale odpuściłem i okazało się wiosną i latem, że wszystko wróciło do normy. Twierdzę, że drewno musi przez czas jakiś przeschnąć w naturalnych warunkach (używane do budowy jest nie do końca wyschnięte), a poza tym mimo impregnacji chłonie część wilgoci z otoczenia. Ja również domek mam zaimpregnowany przez producenta (mam wątpliwości) sam go również zaimpregnowałem i jeszcze pokryłem lakierobejcą SADOLIN. Poczekaj do lata, na naprawę ewentualnie będzie czas jeśli odkształcenia okażą się trwałe. Wiem, że to denerwuje kiedy w coś wkłada się pieniądze.
A tak na marginesie - jak w Twoim domku założona jest wiatro i paraizolacja. Chodzi o kolejność warstw.

AREK P
Posts: 5
Joined: Tue 09 Jan, 2007

Post by AREK P » Sat 13 Jan, 2007

Witam i dziękuje za zainteresowanie moim problemem.Masz racje aby poczekać do lata wtedy najprawdopodobnie wszystko się unormuje po obgadaniu sprawy z producentem też zapewnił mnie aby poczekać .Twierdzi że takie żeczy dzieją się w pierwszym sezonie użytkowania póżniej powinno sie wszystko unormować.Zastanawiam się czy nie pomalować w tym roku domku dodatkowo dwukrotnie Sadolinem Clasic co prawda chciałem lakiero- bejcą ale podobno lakier po jakimś czasie może się złuszczać ponieważ lakier nie jest tak rozciagliwy jak deska. A co do izolacji to mniejwiecej wyglada to tak zaczynajac od zewnątrz: deska 3,2 nastepnie folia paro przepuszczalna napisami na zewnatrz ponieważ to też ma znaczenie nastepnie wełna 10 cm folia wiatro izolacyjna , boazeria- tylko nie wiem czy nie pokrecilem która folia jest poro a która wiatro izolacyjna.Mam pytanie, jak myslisz który impregnat jest lepszy sadolin czy altax.

Wieslaw
Posts: 39
Joined: Sat 23 Sep, 2006
Location: Gdynia

Post by Wieslaw » Sat 13 Jan, 2007

Tesciowie maja dom zbudowany w identycznej technologii przez Danmar.
Po pierwszym albo drugim sezonie byla podobna historia do Twojej. Pare desek elewacji wybrzyszylo sie od strony polnocnej, fakt ze rowniez sniegu bylo sporo owej zimy i prawdopodobnie zalegal na tej scianie. Jest to sciana polaczona z tarasem.
W kazdym razie tesc nie mogl czekac az elewacja poworci do normy jak sugerowal Danmar i wymienil je sam, przy okazji ogladalismy izolacje w srodku. Nie stwierdzilismy absolutnie nic, zadnej wilgoci czy tez korozji-suchutko. Zalozylismy nowe deski elewacji i do dziasiaj-a uplynelo juz 12 lat!!! - z domkiem i elewacja nie dzieje sie nic.

Przy okzaji; dom jest pomalowany Tikkurila i fakt, ze co mniej wiecej 5-6 lat tesc musi go przemalowac.

Pozdrawiam
Wiesiek.

User avatar
Piotrw
Posts: 14
Joined: Fri 18 Aug, 2006
Location: Leszno

Post by Piotrw » Sat 13 Jan, 2007

Arku, nie odpowiem Ci , który jakościowo impregnat jest lepszy, a który gorszy. Po prostu nie wiem. Natomiast co do lakierobejcy SADOLIN to pomalowałem nią domek bezpośrednio po postawieniu i stwierdziłem, że lakierobejca w świeże drewno (mimo impregnacji) po prostu wsiąkała. Nie ma w związku z tym żadnej "glazury" na zewnątrz i może pojawi się po którymś malowaniu kiedy drewno już dobrze przeschnie i nie będzie tak intensywnie pracować.
Co do wymiany wybrzuszonych elementów to są jak widzisz różne szkoły. Mój przedmówca sugeruje wymianę, która w jego przpadku przyniosła oczekiwany efekt na długie lata. Musisz w tej kwestii zdecydować.
Dzięki za "ściagę" co do sposobu rozłożenia wiatro- i paraizolacji. Oczywiście od zewnątz musi być wiatroizolacja to już wiem. Więc podałeś mi na odwrót, ale wszystko już wiem. Dzięki.
Pisz dalej, będziemy się dzielić doświadczeniem.

AREK P
Posts: 5
Joined: Tue 09 Jan, 2007

Post by AREK P » Sat 13 Jan, 2007

Witam ponownie.A czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego firmy twierdzą ze po pierwszym sezonie problem ten ustępuje i deski nie pęcznieją. Boję sie że podeschną włoży się je na swoje miejsce a zimą problem powróci. Sam już nie wiem co mam zrobic.Zaznaczam ze deski są mocno powyginane i nie za bardzo chce mi sie wierzyć że da sie je włożyć na swoje miejsce i problem sie nie powtórzy.Moge przesłać zdjęcia na maila aby ktos to ocenił.

AREK P
Posts: 5
Joined: Tue 09 Jan, 2007

Post by AREK P » Sat 13 Jan, 2007

DO PIOTRAW.Odnośnie tych folii.Myslę że napisałem ci dobrze od wewnątrz za boazerią powinna być folia wiatroizolacyjna o od zewnątrz folia poroprzepuszczalna- a to dlatego ze folia ma pare przepuszczać na zewnatrz i nie wchłaniać do wewnatrz tak aby nie doszło do zawilgocenia wełny.
Czekam na dalsze uwagi .

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 13 Jan, 2007

AREK P wrote:Myslę że napisałem ci dobrze od wewnątrz za boazerią powinna być folia wiatroizolacyjna o od zewnątrz folia poroprzepuszczalna - a to dlatego ze folia ma pare przepuszczać na zewnatrz i nie wchłaniać do wewnatrz tak aby nie doszło do zawilgocenia wełny.
W rzeczywistości wszystko wygląda odwrotnie - od wewnątrz stosuje się folię paroizolacyjną, a od zewnątrz - wiatroizolacyjną .
Proszę - skoryguj swoje myślenie. Informacje napewno znajdziesz na tym Forum. Polecam kontakt z "Szukaj" w górnej części strony i wpisanie odpowiednich haseł.

AREK P
Posts: 5
Joined: Tue 09 Jan, 2007

Post by AREK P » Sat 13 Jan, 2007

Teraz zgazdzam sie z panem wojtkiem ogladalem zdiecia z budowy mojego domku i rzeczywiście tak to wyglada.Przepraszam
A czy mógłby się pan wypowiedzieć na temat mojego problemu, który opisałem jako pierwszy post.Bardzo dziękuję

Andrzej W
Posts: 43
Joined: Sat 08 Jan, 2005
Location: Gdynia

Post by Andrzej W » Sat 10 Feb, 2007

Witam, Nie jestem ekspertem ale podczas budowania swojego domku letniskowego dowiedziałem się, że aby uniknąć wybaczania się obicia z desek należy je montować z pewnym luzem - zależnym od wielkości i grubości desek. Dobrze też gdy taka deska obiciowa ma wzdłuż swej długości mniej więcej pośrodku szerokości od strony ściany (niewidocznej) wyfrezowany rowek. To z kolei redukuje wybaczanie sie samych desek w poprzek. Mój domek stoi blisko jeziora - a więc jest trochę wilgoci - ale deski w żadnym miejscu przez 2 lata się nie wyboczyły (ok 160m2).

User avatar
CocoChanels
Posts: 17
Joined: Sat 27 Jun, 2009
Location: France

PYTANIE DO EKSPERTA

Post by CocoChanels » Sat 18 Jul, 2009

Proszê przeczytajcie artyku³ ze strony g³ównej i w swoich postach wpisujcie zas³yszane lub swoje odpowiedzi na pytanie:
Gdyby³ móg³ zadaæ Bogu tylko jedno pytanie i mia³byæ pewno¶æ, ¼e ci na nie odpowie, o co by¶ Go zapyta³?

ERKA
Posts: 22
Joined: Sun 13 Jul, 2008

Post by ERKA » Wed 22 Jul, 2009

Witam,
Piotrw, kto ci budował ten domek, który jest w nicku ? Moi znajomi chą wybudowac podobny.



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”