Podłoga wentylowana na stropie żelbetowym

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
Jacek (mjytfc)
Posts: 1
Joined: Wed 11 Feb, 2009

Podłoga wentylowana na stropie żelbetowym

Post by Jacek (mjytfc) » Wed 11 Feb, 2009

Przede wszystkim jako nowy użytkownik serdecznie witam wszystkich forumowiczów!

Trafiłem tutaj szukając wiedzy na temat planowanej budowy domku letniskowego, który zamierzam sam zaprojektowac i wykonać. Będzie to mały obiekt o wymiarach 5x7 m, na którym będę uczył się budownictwa szkieletowego :grin:

Działkę kupiłem z istniejącym podpiwniczeniem, wystajacym 130 cm ponad ziemię.
Żelbetowy strop tego podpiwniczenia budzi moje wątpliwości co do jego wytrzymałości (fatalna jakość wykonania, słaby beton) jednak strop ten ma już 8 lat i wytrzymał zimy z dużą warstwą śniegu, więc zrezygnowałem z jego rozbiórki, za to zamierzam nie obciążać go i postawić na nim lekki domek z własną podłogą opartą wyłącznie na ścianach (żużlobeton 25 cm). Dach jest płaski, a nawet lekko wklęsły :mrgreen:, pokryty 2x papą.

Planuję zrobić po obwodzie i nad wewnętrzną ścianą nośną dzielącą piwnicę na dwie części wylewkę betonową gr. ok. 5 cm dla oparcia na niej belek podłogi - aby wyrównac posadowienie i umożliwić wentylację spodu belek podłogowych.
Planowany uklad warstw podłogi od góry: wykładzina PCV, płyta OSB3 na belkach nośnych, pomiędzy belkami wełna mineralna gr. 10-15 cm oparta na łatach ułożownych prostopadle do belek co np. 30-40 cm, wiatroizloacja, poniżej pusta przestrzeń pomiędzy i pod belkami (w sumie ok. 10-15 cm prześwitu ponad starym dachem). W ścianach, na których będzie oparta podłoga planuje pozostawić otwory wentylacyjne.

Teraz moje pytania:
1. Czy taki układ jest prawidłowy?
2. Czy założona przestrzeń wentylacyjna będzie wystarczająca oraz czy nie spowoduje zbytniego wyziębiania
podłogi. Jak dobrać ilość i wielkość otworów wentylacyjnych?
2. Jak skutecznie zabezpieczyć się przed przedostaniem się gryzoni do części wentylacyjnej i do wełny? Nie wiem, czy siatki w otworach wentylacyjnych wystarczą.

Jacek


Post Reply

Return to “Domki letniskowe”