co na bloczki fundamentowe?

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
poldek
Posts: 2
Joined: Mon 31 May, 2010

co na bloczki fundamentowe?

Post by poldek » Mon 31 May, 2010

witam, mam pytanie odnośnie ułożenia i ocieplenia podłogi . Postawiłem bloczki fundamentowe i niezbyt wiem jak dalej sie za to zabrać. Czy mogłby ktos przedstawić przekrój takiej podłogi.( chodzi mi o kolejnośc warstw) z góry dziekuje


rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Fri 04 Jun, 2010

a co to za podłoga ma być? z pustką powietrzną od spodu czyli na belkach drewnianych jak strop, czy może na gruncie, tzn na ubitym piachu?
Ta lakoniczna informacja o bloczkach sugeruje mi raczej pierwszą opcję.... tylko że tu są kolejne dwie opcje, albo domek stoi na fundamencie a w środku są pomurowane słupki do podpórki belek, albo cały dom stoi na fundamentach punktowych że wiatr hula od spodu.
Jeśli słupki to jaka wysokość, jaki rozstaw, jaki ma być poziom podłogi, nic nie wiadomo. A bloczkii to powinny być murowane pod konkretną koncepcję podłogi, a nie odwrotnie...
rps

poldek
Posts: 2
Joined: Mon 31 May, 2010

Post by poldek » Fri 04 Jun, 2010

Domek stoi na bloczkach punktowo. Czyli wiatr hula jak chce, aczkolwiek przestrzeń między między podłożem a podłogą wynosi zaledwie kila centymetrów (z 5- 10 cm). Mam zamiar dobudować pokój do istniejacego domku, a w przyszłości ocieplić go, w całości. Nie wiem jak był budowany domek, ale wydaje mi sie on zawilgocony. Kupiłem kilka bloczków betonowych połozyłem je na podłożu i leżą sobie odstają z 10 cm nad powierzchnią. Na to mam zamiar położyć pape, z folią, dopasowując rozstaw bloczków do długości desek. Połacze je z kantówkami, które utworzą szkielet. Następnie do srodka (w przestrzeń miedzy deskami a kantówkami ) styropian bądz wata mineralna i następnie nakryje to warstwą desek, na to gumoleum i tyle...
Czyli reasumując trzymam sie wysokości starego domku czyli tuż nad powierzchnią gruntu i robie szkielet podobny do budowy ścian, aczkolwiek nie wiem czy to dobry pomysł.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Sun 06 Jun, 2010

Fakt że domek jest tak blisko gruntu nie jest dobre dla jego konstrukcji, deszcz, śnieg itp robią swoje, no ale jest jak jest. Zanim o podłodze to zwróciłbym uwagę na te fundamenty punktowe, bo jesli będa to pojedyncze bloczki betonowe rzucone na glebę to Bardzo prawdopodobne że kiedys się przekrzywią, woda podmyje, gleba osiądzie, z jednje strony mnie z drugiej bardziej i może byc problem. Należałoby wykopac dołki i zalać beton w ziemi. Jeśli jest piach to nie musi być głeboko, bo mróż nie wysadzi, ale jeżeli jakaś glina to nalezałoby przynajmniej metr. Na słupkach na pewno należy dać ze 2 warstwy papy na lepiku. Nie za bardzo rozumiem opis tej podłogi.
Nie jestem specjalistą, ale wydaje mi się że w takiej sytuacji daje się na słupki solidne legary, przykrywa je płytą OSB, na to wiatroizolacja, a nastepnie poprzecznie do tych pierwszych legarów kładzie się legary podłogowe, miedzy nie układa się wełnę, przykrywa paroizolacją i na wierzchu deską lub plytą OSB. Wiatroizolację od płyty OSB wartoby dodatkowo oddylatować listewkami. Skoro poziom podłogi jest dość nisko to może dać tylko te legary podłogowe, podczepic jakoś pod nie płytę OSB i wiatroizolację, tak żeby wełna miała się na czym oprzeć, a na wierzchu paroizolacja i wierzchnie pokrycie.
Może praktycznie byłoby wtedy zrobić sobie tą kontrukcję na boku, potem gotową umieścić na słupkach i do nich przytwierdzić. Domki z drewna lepiej ocieplac wełna niż styropianem, który "nie oddycha"....
rps

maciacho
Posts: 7
Joined: Wed 25 Apr, 2012

Post by maciacho » Wed 25 Apr, 2012

Witajcie,
Dołączam się do tematu. domek letniskowy i podłoga pod nim jak zbudować? Bloczki betonwe dwa na kupie i w rozstawie 100x100cm (30cm prześwit) i na tym legary i właśnie jakie legary? Domek 5x5m. Potem jest płyta OSB i folia i dalej legary na podłogę jakie? Może 5x5cm? i dalej wełna i paroizolacja i osb. Jakie OSB na te dwie warstwy? Z góry dziękuję.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Wed 25 Apr, 2012

witam, dane co do rozstawu słupków mało precyzyjne. Bloczki mają pewne wymiary zatem odległości 100cm od krawędzi słupków a odległości 100cm między środkami słupków to dwie różne sprawy. Te 30cm to pewnie wysokość stropu nad gruntem....Trzeba tez wiedzieć ile wełny chce się upchać w podłogę...
Ja bym pewnie na słupach oparł legary powiedzmy 15x5. Rozstaw zależny od rozstawu słupów, ale przyjmijmy że 100cm. Pod legary dałbym jeszcze płytę OSB 12mm i wiatroizolację, a pomiędzy legary wsadziłbym 15cm wełny. Jako że rozstaw słupków 100cm to do legarów nie można bezpośrednio przykręcić OSB bo by się uginało, więc na to druga warstwa legarów poprzecznie, powiedzmy 5x10cm co 60cm +wełna 10cm + paroizolacja + OSB 22mm. Legarków 5x5 nie ma co dawać jeśli ma on iść poprzecznie na legary w rozstawie co 100cm bo się bedzie uginał.
Dodam że nie jestem wykonawcą, a to tylko takie moje pomysły co ja bym zrobił. A co proponuje wykonawca?
rps

maciacho
Posts: 7
Joined: Wed 25 Apr, 2012

Post by maciacho » Wed 25 Apr, 2012

Wykonawcą będę sam a więc dlatego pytam.
Może: 3 legary na bloczkach 20 x 5 cm i na to osb12 mm. Na to 9 legarów 10 x 5 cm poprzecznie do tych 3 i pomiędzy nimi wełna 10 cm i na górę osb 18 mm.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Wed 25 Apr, 2012

jeśli to ma być domek 5x5m a legarów20x5cm ma być tylko 3 szt to rozstaw legarów wychodzi ok 2,5m.... coś nie za bardzo..... Co do osb 18mm to przy rozstawie ok 60cm lekko się może uginać...
Można poszperać po necie i pooglądać sobie domki stawiane na fundamentach punktowych, jest tego cała masa
rps

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Wed 25 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Thu 26 Apr, 2012

to rozumiem, tylko jeśli te 3 legary mają być w kwadracie 5x5m tzn że dwa będą na bokach tego kwadratu a jeden po środku, rozstaw 2,5m. Na to maciacho chce dać płyty OSB które standardowo mają wymiar 125x250 więc jak ją przymocować.... na to legarki 5x10 w rostawie co 60cm. Taki legarek 5x10 byłby podparty co 2,5m... jakoś kiepsko to widzę....
rps

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 26 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Thu 26 Apr, 2012

znalazłem w necie jakieś galerie domków letniskowych stawianych na bloczkach, może się przyda...

https://picasaweb.google.com/108443293707163432999
rps



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”