Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by selius » Mon 13 Dec, 2010

Witam
Planuje budowe domku letniskowego calorocznego na dzialce budowlanej 1200 m2 i mam do Was pytanie, czy w takim domku mozna normalnie zamieszkac calorocznie i sie zameldowac? Wypatrzylem sobie kilka projektow takiego domu, oto jeden z nich: http://allegro.pl/dom-drewniany-domy-z- ... 19470.html
Domek postawil bym na fundamencie i chcialbym zalozyc instalcje C.O (piec na eko-groszek), kanalizacje i prad.
Czy jest ktos z tego forum kto mieszka calorocznie w takim domu? Jak to jest zima? Jak to jest z pozwoleniami na taki domek? Ogolnie chcialbym taki domek do 100 m2, czy zmiescil bym sie w kwocie 100 tys do stanu deweloperskiego? Jestem z Nowego Dworu Mazowieckiego. Za wszystkie odpowiedzi z gory dziekuje.
Pozdrawiam


tonyfabio
Posts: 57
Joined: Tue 04 May, 2010

Post by tonyfabio » Wed 15 Dec, 2010

Oczywiście można w takim domku zamieszkac. Dodałbym izolacji na poddaszu jeżeli jest taka mozliwosc techniczna.
Od tego czy gmina pozwoli na zameldowanie zalezy kilka czynnikow.Co mowi plan zagospodarowania przestrzennego dla tego gruntu?.O ile gmina ma taki plan. Jezeli przeznaczenie gruntu jest pod zabudowe letniskowa. To bedzie problem z zameldowaniemm. Jezeli jest to typowa dzialka budowlana to nie powinno byc problemu. Prawo budowlane nie rozroznia bydynkow letniskowych od całorocznych. Mozna to stwierdzic po wspołczynniku przenikania ciepla dla danych przegrod (mam na mysli tylko i wylacznie spełnienie wymogow technicznych jakim powinny odpowiadac budynki).
W przypadku działki pod zabudowe letniskowa, jezeli przekonasz urzednikow, ze masz z tego miejsca najkorzystniejszy dojazd do miejsca pracy to slyszalem, ze rowniez taka mozliwosc istnieje. Na ogół nie melduja w budynkach typowo letniskowych. Ale mozna popytac i sprobowac.
Temat kwoty zostawiam "specjalistom wykonawcom" z tego forum" bo to oni wiedza najlepiej.

Mysle, że domek ogrzałbys nawet samym kominkiem. Choc piec na ekogroszek daje wieksza mozliwosc jakiegos sterowania ogrzewaniem.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Tue 21 Dec, 2010

witam,
w opisie sytuacji jest powiedziane, że to działka budowlana.... Jeśli tak rzeczywiście jest w planie zagospodarowania terenu lub w warunkach zabudowy gdy planu nie ma, to wg mnie trzeba po prostu zrobić projekt na dom drewniany mieszkalny całoroczny spełniający parametry izolacyjne przegród zewnętrznych a potem włożyć odpowiednią ilość wełny mineralnej w ściany i dach.
Z opisu nie wynika jednak jednoznacznie czy dom będzie na 100% zamieszkiwany ciągle czy ma być tylko przygotowany na ewentualne mieszkanie zimą. Jeśli by się bowiem okazało że dom mógłby stać jakieś zimy pusty to trzeba właściwie zaprojektować ogrzewanie i przyłącze wody, uwzględniając ujemne temperatury zimą. Czyli albo zrobić ogrzewanie elektryczne podtrzymujące automatycznie lekko dodatnią temperaturę zimą, aby rur nie wysadziło albo spuszczać wodę na zimę a przyłącze wodociągowe z licznikiem wykonać w studzience wodomierzowej.
Jeślii dom byłby ciągle zamieszkiwany problem znika. W zasadzie nie byłby to juz dom letniskowy ale zwykły całoroczny tyle że o drewnianej konstrukcji.

Z kosztami to może być różnie, zależy jaką firmę weźmiesz, a ile zrobisz sam. Ja tuz przed zimą przekopałem sam szpadłem ponad 30m na głębokośc 80cm pod kabel ziemny przyłącza elektrycznego. Jakbym tą czynnośc pozostawił elektrykowi to odpowiednio by mnie podsumował...Tak jesta na każdym etapie budowy. Fundamenty tez kopałem szpadlem z pomocnikiem pod ławy, przyjechała grucha, a potem murarz pomurował bloczki, jeden sąsiad nawiózł piachu do środka, kolega pożyczył zagęszczarkę, a ze szwagrem i tesciem wylaliśmy płytę - gdybym zamówił firmę parę tysięcy więcej by poszło i nie jestem przekonany że duzo lepiej by zrobili, po prostu troche więcej osób musiałoby się w to zaangażować i każdy musiałby zarobić. Fakt że gabaryty domku letniskowego nie są za duże ok 65m2 łącznej powierzni uzytkowej, więc dużo mozna zrobic samodzielnie, choc oczywiście do pewnych rzeczy czasem i trzeba wziąc fachowca.
Tak czy inaczej należy skalkulowac sobie koszty i możliwości finansowe, a potem to jakby człowiek skrupulatnie nie liczył to i tak wyjdzie przynajmniej 20-30% więcej niż w planie....
pozdrawiam
rps

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Sun 02 Jan, 2011

A powiedzcie mi czy to nie jest zly pomysl aby zamieszkac w takim domku calorocznie? Czy nie jest taka konstrukcja za lekka aby w nim zamieszkac? Czy moze lepiej wziasc wiekszy kredyt i postawic murowany? Za wszyskie odpowiedzi z gory dziekuje.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Mon 03 Jan, 2011

Ja buduję z drewna letniskowy, bo do mieszkania odziedziczyłem murowany, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w drewnianym mieszkać cały rok.
Oczywiście projekt musi być odpowiedni, konstrukcja musi spełniać wymogi takiego domu, co do przekrojów belek, układu warstw ścian i izolacji termicznej i akustycznej. Wiadomo na przykłąd że nie robi się w takim domu stropu z jednej deski na belkach, na co można sobie pozwolić w letniaku, ale trzeba dać legary o odpowiednich przekrojach, zaizolowac akustycznie wełną, zadbac o szczegóły żeby nie skrzypiało, dać np filcowe podkładki itp itd.
Wiadomo też że taki dom trzeba wykonać bardzo starannie, co do izolacji termicznej, akustycznej, zadbać o szczelne ułożenie paroizolacji, zapewnić prawidłową wentylację.
Pierwszorzędną sprawą jest też dobra jakość drewna i jego prawidłowe zabezpieczenie. A jeśli elewacja bedzie też drewniana to trzeba o nią dbać i co jakiś czas malować impregnatem. U mnie np po dwóch latach od postawienia, gdzie domek nie jest jeszcze skończony, to już musiałem go przemalować bo na jednej ścianie słońce prawie wypaliło impregnat, a gdzieniegdzie pojawiły sie przyczerniałe plamki. Jak się potem okazało wykonawca nie zaimpregnował desek bezbarwnym podkładem przeciw grzybowi i robakowi, tylko dał 2 wartwy impregnatu końcowego Tikkurilla Valti Expert. Niewielka powierzchnia to sam to poprawiłem szlifując i impregnując w prawidłowy sposób, że wygląda lepiej niż na początku :-) Wniosek taki że albo trzeba mieć dobrze sprawdzoną firmę albo samemu się solidnie dokształcić i kontrolować każdy krok fachowców.
Szczerze mówiąc mimo że zagadnienia budownictwa drewnianego przewertowałem wzdłuż i wszerz to gdybym stanął przed wyborem budowy domu mieszkalnego czy dom z drewna szkieletowy czy z bala czy murowany to nie wiem na co bym się zdecydował. Niby mówią że domy z drewna są trwałe, ale nikt nie zagwarantuje że za 50 lat konstrukcji szlag nie trafi szczególnie jak w miedzyczasie przydarzy się jakaś awaria, że zaleje mieszkanie lub przez jakąś dziurke bedzie sączyć się do środka woda. Może zdecydowałbym się na murowany z dużą ilością elementów drewniach -jako że lubię drewno- czyli jakieś osłonięte masywne słupy wewnątrz i na zęwnątrz, belki, zadaszenia tarasu itp
rps

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Wed 05 Jan, 2011

rps - ile wyniosla Cie budowa takiego domku? I co masz na wyposazeniu?
Mozecie napisac co zmienic w takim domku np belki, ocieplenie itd zeby moc bez obaw w nim mieszkac? Moze tanszym sposobem bylo by go otynkowac i ocieplic styropianem? Przyznam ze w tych sprawach jestem zielony...
Moze macie jakas firme ktora mozecie polecic?

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Wed 05 Jan, 2011

Ja buduję domek letniskowy na Mazurach, gabarytowo niezbyt duży, bo w podstawie 6x6m plus taras 2 x 6 m. plus poddasze nad całością czyli 6 x 8 m. Z zewnątrz wygląda na skończony ale w środku jest jeszcze dużo do zrobienia, wiec nie nadaje sie jeszcze do użytku. Obecny stan to fundament, konstrukcja domu, elewacja, pokrycie blachodachówką z obróbkami, komin, doprowadzone do środka przyłacze wody i prądu (bez instalacji wewnętrznych), częściowo rozprowadzone kable elektryczne, w środku konstrukcje ścianek działowych, nabitka sufitowa na belkach, stelaże drewniane pod wełnę na parterze, posadzka z miksokreta na styropianie. Dotychczasowe koszty napewno przekroczyły już conajmniej 70 tys, a końca robót jeszcze nie widać. Trzeba włożyć wełnę w ściany i dach, położyć folię, obić deskami od środka, do tego hydraulika i elektryka, strop, podłogi, schody, szambo - mam zajęcie przynajmniej na najbliższe dwa lata, a traktuję to jako hobby. Ciężko powiedzieć ile jeszcze wydam kasy zanim będzie można tam pojechac z małymi dziećmi...
rps

selius
Posts: 111
Joined: Mon 13 Dec, 2010
Location: Nowy Dwór Maz.

Post by selius » Wed 05 Jan, 2011

A powiedz mi czy taki domek jest cieply zima? Masz moze projekt Twojego domku, bo z checia bym zobaczyl, albo namiary na firme.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Thu 06 Jan, 2011

tak jak napisałem wcześniej nie mam w ścianach wełny, ani czynnego ogrzewania to Ci nie powiem jak jest zimą. Poza tym zima będę tam bywał tylko okazjonalnie, a to co innego niż pobyt stały. Projektu w formie elektronicznej nie mam, ale ściany zewnętrzne są zaprojektowane tak jak dla domu mieszkalnego czyli współczynnik przenikania ciepła 0,3. ZAwsze można dac więcej wełny niz w projekcie i bedzie jeszcze lepiej zaizolowany, ale w moim przypadku to nie ma sensu. Przy wełnie też trzeba zwracać uwage na parametr lambda bo jedna wełna grubości 15cm może mieć takie własciwości jak ok 20cm słabej wełny...Generalnie to radzę przewertować w parę tygodni internet w zakresie budownictwa drewnianego, żeby potem wiedziec o czym rozmawiac z firmami...
rps

schody drewniane
Posts: 1
Joined: Thu 09 Apr, 2015
Contact:

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by schody drewniane » Thu 09 Apr, 2015

Ja mam podobny problem. Mieszkamy w domu "letniskowym" i wszystko jest pod górkę. Nie można zrobić odpisów na remont, choć jest to masz dom mieszkalny i spełnia wszelkie warunki... poza przeznaczeniem działki... biurokracja i chore prawo...

Compas
Posts: 2
Joined: Mon 20 Apr, 2015
Location: Piaseczno
Contact:

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by Compas » Mon 20 Apr, 2015

No właśnie, nasze prawo.. Gdyby nie ono to mieszkanie w drewnianych domkach byłoby samą przyjemnością, nie kiedy lepiej w takich niż zwyczajnych budowlach

Hawerhlok
Posts: 16
Joined: Thu 07 Aug, 2014

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by Hawerhlok » Mon 01 Jun, 2015

Oczywiście że całoroczny, letniskowy nie jest tak wytrzymały jak powinien być :S Zobacz sobie figury 9design, i powiedz czy pasowały by do drewnianych ścianek ..

krol990
Posts: 1
Joined: Wed 13 May, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by krol990 » Mon 01 Jun, 2015

To letniskowy czy całoroczny? Jak chcesz całoroczny to buduj od razu konkretnie.

omercad
Posts: 1
Joined: Wed 03 Jun, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by omercad » Wed 03 Jun, 2015

Wybuduj całoroczny normalny dom. Trochę większy nakład gotówki ale masz na lata.

Karolina25
Posts: 4
Joined: Thu 18 Jun, 2015
Contact:

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by Karolina25 » Thu 18 Jun, 2015

Budując dom to raczej z tą myślą, że będziemy tam mieszkać bardzo długo. Zatem nie warto oszczędzać na jego budowie a tym bardziej na elementach konstrukcyjnych i na ociepleniu. Jeśli chodzi o nasze przepisy prawne dotyczące mieszkania w domu letniskowym to już niedługo się zmienią i będą możliwe odpisy (między innymi remontowe).

drewrun
Posts: 35
Joined: Thu 31 Jul, 2014

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by drewrun » Fri 26 Jun, 2015

tez tak myślę

slon73
Posts: 1
Joined: Mon 22 Jun, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by slon73 » Thu 09 Jul, 2015

Oczywiście, macie rację. Też tak sądzę.

LenaKubowicz
Posts: 1
Joined: Mon 13 Jul, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by LenaKubowicz » Mon 13 Jul, 2015

bardzo fajne wyglądają takie domki ale to bardziej letniskowe niż do mieszkania na co dzień:)

majka90
Posts: 1
Joined: Fri 10 Jul, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by majka90 » Wed 15 Jul, 2015

Hmm niekoniecznie. Kwestia dobrego ocieplenia i ogrzewania.

azyciowy5
Posts: 1
Joined: Mon 13 Jul, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by azyciowy5 » Thu 16 Jul, 2015

Też mi się tak wydaje. Przy dobrym ociepleniu można mieszkać cały rok.

janik380
Posts: 1
Joined: Fri 17 Jul, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by janik380 » Fri 17 Jul, 2015

Chciałbym mieć taką chatkę...

kamil1202
Posts: 1
Joined: Fri 17 Jul, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by kamil1202 » Sun 19 Jul, 2015

Najlepiej mieć uniwersalny domek :)

ulabidz9
Posts: 1
Joined: Fri 17 Jul, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by ulabidz9 » Tue 21 Jul, 2015

Pewnie. Też bym chciała taki domek...

anitkag
Posts: 1
Joined: Fri 17 Jul, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by anitkag » Tue 21 Jul, 2015

Każdy by chciał :P

malami
Posts: 1
Joined: Tue 28 Jul, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by malami » Fri 31 Jul, 2015

A ja sobie taki buduję, o!

luiza77
Posts: 1
Joined: Tue 28 Jul, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by luiza77 » Mon 03 Aug, 2015

Fajnie. Nic tylko pozazdrościć ;)

Relax - dom
Posts: 6
Joined: Wed 29 Jul, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by Relax - dom » Thu 06 Aug, 2015

Można, nikt Ci nie zabroni:)

betika90
Posts: 1
Joined: Wed 05 Aug, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by betika90 » Fri 07 Aug, 2015

Oj też zazdroszczę :)

elKamil
Posts: 12
Joined: Fri 10 Apr, 2015
Contact:

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by elKamil » Tue 11 Aug, 2015

Faktycznie, jest czego pozazdrościć ;)

tomko3
Posts: 1
Joined: Tue 11 Aug, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by tomko3 » Wed 12 Aug, 2015

Bardzo fajna opcja :)

moniq100
Posts: 1
Joined: Tue 11 Aug, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by moniq100 » Thu 13 Aug, 2015

Super chatka, najlepiej nad jeziorem :)

sandstorm
Posts: 1
Joined: Sat 15 Aug, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by sandstorm » Sat 15 Aug, 2015

Ciekawe jaki jest koszt takiego domku.

januszkurz
Posts: 1
Joined: Sat 15 Aug, 2015

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by januszkurz » Sat 15 Aug, 2015

Pewnie mniej więcej tyle ile za całoroczny :)

annabliska33
Posts: 1
Joined: Mon 01 Feb, 2016

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by annabliska33 » Mon 01 Feb, 2016

A do takiego domu będą idealnie pasować ciekawie wykonane schody z drewna.

HirotatoGouda
Posts: 5
Joined: Mon 04 Apr, 2016
Location: Białystok

Re:

Post by HirotatoGouda » Mon 04 Apr, 2016

selius wrote:A powiedzcie mi czy to nie jest zly pomysl aby zamieszkac w takim domku calorocznie? Czy nie jest taka konstrukcja za lekka aby w nim zamieszkac? Czy moze lepiej wziasc wiekszy kredyt i postawic murowany? Za wszyskie odpowiedzi z gory dziekuje.
3.5 roku mieszkałem w domku letniskowym. Mieszkałem nawet w domencie, gdy temperatura na zewnątrz wynosiła -25stopni. Jeśli domek letniskowy ma dobre ogrzewanie, jest odpowiednio zakonserwowany, dobrze zabezpieczony to nie powinno być żadnego problemu.
Ja u siebie miałem kozę na środku która doskonale się sprawdzała.
Generalnie podstawa jest ogrzewanie i umiejscowienie odpowiednich wywietrzników. Dobrze zabezpieczony domek to możliwość mieszkania niemalże bezproblemowego.

only3points
Posts: 4
Joined: Fri 22 Apr, 2016
Contact:

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by only3points » Fri 22 Apr, 2016

jesli jest odpowiednio zrobiony do wystarczy kominek zeby przez cały rok w letniskowym było ciepło :)

mojem4
Posts: 2
Joined: Thu 21 Nov, 2019

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by mojem4 » Fri 22 Nov, 2019

Super opcja, sama kiedyś zamieszkałam, co prawda tylko na półroku. Znalazłam super inspiracje, jak urządzić taki domek tutaj:https://mieszkajtrendy.pl/

gibra
Posts: 1
Joined: Sat 23 Nov, 2019

Re: Dom letniskowy calaroczny do zamieszkania?

Post by gibra » Sat 23 Nov, 2019

Cześć wszystkim, fajnie do Was dołączyć



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”