Page 1 of 1

Jak ocieplić podłogę na bloczkach gdy konstrukcja gotowa?

Posted: Tue 02 Aug, 2011
by kamienios
Witam,
Mam taką sytuację -> Na bloczkach fundamentowych zrobiony jest szkielet podłogi. Na górę pójdzie jakaś deska, ale chciałbym ją od spodu ocieplić jakimś styropianem.
Najlepiej byłoby rzucić folię na całą powierzchnie przez ułożeniem szkieletu, ale na to już za późno.
Jak teraz najlepiej ocieplić tą podłogę?
Dzięki. Pozdrawiam.

Posted: Wed 10 Aug, 2011
by rps
trzeba poszperać po forach, temat był już chyba poruszany... Zapominamy o styropianie i ocieplamy tylko wełną, bo ona przepuszcza powietrz. Rozumiem że domek stoi na słupkach z bloczków a pod spodem jest prześwit. Oczywiście na bloczkach musi być papa bo wilgoć przejdzie w drewno. Ja bym zaimpregnował porządnie całą konstrukcję podłogi, wykombinował od spodu jakiś ruszt i przykręcił cienkie osb, na to wiatroizolację, wełnę między legary, paroizolację i deskę podłogową

Posted: Fri 26 Aug, 2011
by KSENON
Nie polecam styropianu. Drzewo musi oddychać. Zgadzam się całkowicie z poprzednikiem - najlepsza jest wełna mineralna. Proponuję dokładnie takie same rozwiązanie jak poprzednik tj. położenie płyty OSB na to folja wiatroizolacyjna , wełna , ponownie folja ale paroprzepuszczalna i w końcu podłoga. Nie zapomnij o wykonaniu legaraów. Wełnę włóż między legary. Aby podłoga nie skrzypiała wykonaj legary dosyć gęsto co 50-60 cm.

Posted: Fri 26 Aug, 2011
by Wojciech Nitka
KSENON wrote: Aby podłoga nie skrzypiała wykonaj legary dosyć gęsto co 50-60 cm.
A co ma rozstaw legarów do skrzypienia podłogi?
Skrzypienie podłogi to efekt ocierania płyty podłogi o płytę podłogi lub płyty podłogo o belki stopowe lub - płyty podłogi o gwoździe.
Zatem -
- by płyta podłogi nie ocierała o sąsiednią płytę podłogi należy między płytami zapewnić szczelinę 3 mm. Ma tu też wpływ rozszerzalność płyty pod wpływem wilgoci,
- by płyta podłogi nie ocierała o belki stropowe zastosuj na belki np. taśmę akustyczną,
- by płyta podłogi nie ocierała się o wychodzące gwoździe - stosuj gwoździe skrętne lub karbowane, a nie zwykłe gładkie, które mogą wychodzić i przyczyniać się do skrzypienia podłogi.
Przy zachowaniu powyższych wymagań, rozstaw legarów nie będzie miał wpływu na skrzypienie podłogi.

Posted: Sun 28 Aug, 2011
by rps
KSENON wrote:położenie płyty OSB na to folja wiatroizolacyjna , wełna , ponownie folja ale paroprzepuszczalna i w końcu podłoga.
Ta folia pod deską podłogową to folia paroizolacyjna, w najprostszej wersji taka żółta 0,2mm
Wojciech Nitka wrote:zastosuj na belki np. taśmę akustyczną,
Własnie przy okazji chciałbym zapytać czy lepsza taśma akustyczna taka jak w linku: http://allegro.pl/tasma-akustyczna-pian ... 70343.html czy też może filc taki jak tutaj: http://allegro.pl/filc-techniczny-700g- ... 97069.html lub może paski z pianki pod panele.
Druga kwestia to jak na belkach stropowych jest nabitka z szalówki 2 cm (belki i szalówka widoczne z parteru) i na tą szalówkę od góry poprzecznie do belek będą przykręcane legarki a na nie pójdzie płyta OSB to gdzie dawać taśmę akustyczną lub filc? Między płytą a legarkiem czy może jeszczę między legarkiem a nabitką? W sumie to od dołu i od góry legarek będzie stykał się z drewnem na całej swej długości i teoretycznie może kiedyś skrzypieć

Posted: Sun 28 Aug, 2011
by Wojciech Nitka
Niestety, pianka polietylenowa, po jakimś czasie może się wykruszyć. Niestety. Poszukaj lepsze taśmy np. firmy Knauf.

Na Twoim miejscu zastosowałbym taśmę akustyczną na belkach stropowych, pod legarki i na legarkach. Nieduża inwestycja a podniesie komfort mieszkania.

Posted: Sat 16 Feb, 2013
by dabbudowniczy
wypróbowałem te tasmy akustyczne. Sa ok i faktycznie nie za drogie a efekt jest