Konstrukcja ściany zewnętrznej - proszę o opinie

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
lewap2
Posts: 1
Joined: Thu 09 Feb, 2012
Location: Warszawa

Konstrukcja ściany zewnętrznej - proszę o opinie

Post by lewap2 » Thu 09 Feb, 2012

Witam,
Zastanawiam sie nad kupnem nowego kontenra (2,45 x 6 m).
Mam wątpliwości co do technologii wykonania ścian zewnętrznych. Konstrukcja kontenera opiera sie o stalową spawaną ramę z profili zamkniętych. Ściany są szkieletowe, szkielet wykonany z kantówki drewnianej, mocowanej do stalowej ramy.
Budowa ściany (patrząc od zewnątrz):
- blacha trapezowa
- przestrzenie między szkieletem drewnianym wypełnione wełną (10cm) z rolki.
- plyta wiórowa laminowana (10 mm) (czasem nazywana meblową).
Żadnej folii wiatro, czy tez paroizolacyjnej.
Naczytałem się o kondensacji pary i tak sobie myślę, czy tak wykonana ściana (bez żadnych folii) nie będzie się "pocić" po wewnetrznej sronie blachy trapezowej? Czy para nie będzie wnikać w wełnę?
Prosze o opinie na temat tak wykonanej ściany. Czy jest ktoś na forum, kto ma tak zbudowany domek letniskowy, albo kontener/barak.
Dodam, że kontener w zimie, nie będzie ogrzewany, przebywał tam będę maj - wrzesień, a wtym okresie ogrzewanie elektryczne.


Pakol
Posts: 2
Joined: Sun 02 Jun, 2013

Proszę o pomoc..

Post by Pakol » Sun 02 Jun, 2013

Witam serdecznie...
Chciałbym się poradzić w temacie domów szkieletowych. Za chwile będę nieszczęśliwym posiadaczem dwóch domków letniskowych... i przed ich odbiorem chciałbym poradzić się w kwestiach technicznych. szkielet ścian wykonany jest z kantówek 100x100mm na narożnikach i 100 x 45 mm. nadmienię, że drewno z którego zrobiony jest szkielet nie jest strugane. Przekrój ściany jest następujący:
- deska elewacyjna na pióro-wpust gr ok 1,8cm,
- wiatroizolacja (taka sama membrana jaką kładli na dach)
- szkielet 100 mm z wełna mineralną 100mm
- folia paroizolacyjna (taka cienka żółta)
- łata niestrugana 4x2 cm przybijana poziomo w odstępach ok 80 cm
- boazeria drew. gr ok 1,2 cm

Chciałbym się Państwa poradzić, czy wykonanie ścian w ten sposób jest prawidłowe, a jeżeli nie to jakie błędy popełniono.

Zauważyłem również na boazerii wew. ciemne plamki i zasinienia. Najprawdopodobniej siniznę. Boazeria była malowana lakierem. Chciałbym się dowiedzieć czy ta sinica i te plamki się się powiększą, czy ewentualnie mogą się przenieść również na inne deski.

Zdaję sobie sprawę z tego, że odpowiedzi na te tematy pewnie znalazł bym gdzieś na forum, ale naprawdę nie mam czasu czytać wszystkich tematów... odbieram właśnie domek i chcę wiedzieć na czym stoję... tego co do tej pory przeżyłem z wykonawcą nie życzę nikomu (np szkielet z topoli zamiast z sosny, to tylko pierwszy przykład z brzegu) stwierdziłem że sam pewnie 100 razy lepiej poradził bym sobie z budowa tych domów i wykonał bym je o wiele dokładniej i porządniej. W przyszłości będę budował kolejne i rozważam aby zrobić to na własna rękę.
Uprzejmie proszę o pomoc.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Mon 10 Jun, 2013

generalnie unika sie przekrojów kwadratowych, a układ warstw z grubsza ok, tzn od zewnątrz: deska (tu brakuje dylatacji), wiatroizolacja, wełna, paroizolacja, boazeria, ale o wszystkim świadczą szczegóły - rozstaw, elementów, poprawność i dokładność budowy konstrukcji, szczelność folii itp, ciężko coś więcej powiedzieć.
Drewno konstrukcyjne powinno być strugane, choć chyba ważniejsze aby było suche. Sinizna na boazerii może wynikać z tego że była gorszego gatunku i juz przed montażem była sina -to wariant lepszy, gorzej jak pojawiła sie po montażu co by świadczyło o zawilgoceniu ścian....
rps

Pakol
Posts: 2
Joined: Sun 02 Jun, 2013

Post by Pakol » Thu 11 Jul, 2013

Dziękuje za odpowiedź.

fpost230
Posts: 1
Joined: Fri 06 Feb, 2015

Re: Konstrukcja ściany zewnętrznej - proszę o opinie

Post by fpost230 » Fri 06 Feb, 2015

generalnie unika sie przekrojów kwadratowych, a układ warstw z grubsza ok, tzn od zewnątrz: deska (tu brakuje dylatacji), wiatroizolacja, wełna, paroizolacja, boazeria, ale o wszystkim świadczą szczegóły - rozstaw, elementów, poprawność i dokładność budowy konstrukcji, szczelność folii itp, ciężko coś więcej powiedzieć.

dialt1
Posts: 2
Joined: Tue 17 Mar, 2015

Re: Konstrukcja ściany zewnętrznej - proszę o opinie

Post by dialt1 » Fri 27 Mar, 2015

widze ze niezle obeznani jestescie :D dziekuje za odpowiedzi. tez tego szukalem dlugo.

micitanka
Posts: 6
Joined: Wed 19 Aug, 2015

Re: Konstrukcja ściany zewnętrznej - proszę o opinie

Post by micitanka » Mon 31 Aug, 2015

Przed montażem nie było sinych ścian, teraz są co zrobić w tym przypadku, gdy jest jeszcze na niewielką skalę?



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”