Domek w konstrukcji jak z bala ale wykonany z desek 28mm

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
aks
Posts: 4
Joined: Tue 10 Apr, 2012

Domek w konstrukcji jak z bala ale wykonany z desek 28mm

Post by aks » Tue 10 Apr, 2012

Znajomy stolarz oferuje mi budowę domku o wymiarach 3,6 x 3,6 m w konstrukcji jak z bala ale wykonany cały z desek o grubości 28 mm (w internecie występują pod nazwą skan holz i podobne sprzedawane są w sieci Obi). Dodatkowo będzie powiększony o zadaszony taras wysunięty na 1,8 m.
Domek będzie stał na działce ROD i używany od wiosny do jesieni
Jeśli ktoś ma doświadczenie w budowie i użytkowaniu takich konstrukcjach to będę wdzięczny za podzielenie się poradami i opiniami.


User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Wed 11 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Wed 11 Apr, 2012

@TERMIT
Mowa jest o drewnianym domku ogrodowym na działce (ROD), coś w rodzaju zabudowanej altany tutaj przykład
@aks
Radziłbym udać się na forum działkowe/ogrodnicze, a wcześniej pomyśleć jakie funkcje ma spełniać dla Ciebie taki domek, co będziesz tam przechowywać, robić etc.
edit: dodano przykład

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Wed 11 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Thu 12 Apr, 2012

witam,
skoro takie domki gdzieś można obejrzeć w OBI to proponuję wybrać się i zobaczyć z bliska jak to wygląda. Mi też się rzuciły w oczy takie domki przy różnych marketach budowlanych, właśnie takie z deski na piórowpust i one stoją tam chyba cały rok. Dobry sposób na sprawdzenie jak to wygląda po czasie, czy się krzywi itp
Wszystko jest też kwestią potrzeb jakie mamy względem takiego domku. Myślę że to propozycja raczej dla działkowiczów, głównie na lato, a wiosną czy jesienią to sobie tam możnaby tylko za dnia coś porobić, bo spać gdy na zewnątrz byłoby poniżej 10stopni to raczej byłoby kiepsko, gdyż izolacja termiczna w takim domku prawie żadna.
Ja bym mimo wszystko zastanowił sie nad konstrukcją szkieletową z kantówki 5x10, wrzucił 10cm wełny, dał wiatroizolację, a z obu stron obił deską. Wydaje mi się to trwalszym rozwiązaniem, choć pewnie trochę droższym. Na podpory zadaszenia tarasu też wolałbym dać słupy niż kombinować z krótkich desek
rps

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Thu 12 Apr, 2012

na stronie producenta można sobie więcej pooglądać o tych domkach, mają jeszcze wersje z balika 45 mm i 70 mm... - http://www.skanholz.com/blockbohlenhaeu ... ttern.html
rps

aks
Posts: 4
Joined: Tue 10 Apr, 2012

Post by aks » Thu 12 Apr, 2012

Za Waszą namową pofatygowałem się do marketów budowlanych i obejrzałem z bliska.
Domek wykonany z balika 42mm, który stał przez zimę posiadał zawilgocenia w rogach od sufitu do podłogi, baliki (deski) były proste. Przypuszczam, że sposób łączenia nie gwarantuje szczelności i zacinający deszcz przedostał się do wnętrza.
Z uwagi na to, że domek będzie wykorzystywany na działce ROD i to raczej okazjonalnie nie chciałbym iść w koszty i muszę jeszcze raz zastanowić się nad konstrukcją domku.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 13 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 13 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 13 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 13 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Fri 13 Apr, 2012

aks wrote:Domek wykonany z balika 42mm, który stał przez zimę posiadał zawilgocenia w rogach od sufitu do podłogi, baliki (deski) były proste. Przypuszczam, że sposób łączenia nie gwarantuje szczelności i zacinający deszcz przedostał się do wnętrza.
czyli oglądany domek był z grubszego materiału - 42mm to nie 28mm, ale i tak coś tam pozaciekało bo tak jak mówisz szczelność nie była 100-procentowa, drewno pracuje, moknie i schnie, rozszerza się i kurczy i zawsze jakieś szczeliny woda znajdzie...

przy opcji szkieletu z zastosowaniem wiatroizolacji można zapobiec wnikaniu wody do środka. Pod deskę zewnętrzną dajesz membranę wiatroizolacyjną z zachowaniem dylatacji między membraną a deską i wdmuchana przez wiatr woda spływa po tej membranie. W domku z samej deski jeśliby zawilgocenie było częste a po latach jakieś elementy się popsuły to ciężko coś wymienić i naprawić, bo jak wyjąc wtedy dolne baliki...

Odnośnie kosztów to trzeba wszystko przeliczyć, czasem warto dołozyć parę groszy i zrobić coś trwalszego. Podejrzewam że taki domek z balika to stolarz/cieśla będzie stawiał Ci od A do Z. Przy szkielecie część robót można spokojnie zrobić samemu nie posiadając szczególnego doświadczenia i być "bohaterem". Przykładowo fachowiec stawia szkielet, a Ty przykręcasz cienkie OSB, mocujesz wiatroizolację, kręcisz sobie szalówkę na zewnątrz i wewnątrz. Trzeba jedynie nabyć ukośnicę i wkrętarkę, które zawsze się potem przydadza w domowym warsztacie, nie muszą to też być drogie elektronarzędzia do ciągłej eksploatacji. Potrzeba tylko chęci i trochę czasu
rps

Golden84
Posts: 35
Joined: Thu 29 Mar, 2012

Post by Golden84 » Fri 13 Apr, 2012

czym trzeba się kierować wybierając grubość balika? dlaczego 28 to jest za mało?

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 13 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

aks
Posts: 4
Joined: Tue 10 Apr, 2012

Post by aks » Thu 19 Apr, 2012

Na podstawie Waszych wskazówek za które serdecznie dziękuję, zaplanowałem domek szkieletowy i proszę jeszcze o korekty i podpowiedzi co do rozwiązań:
- 3,75 x 3,75 m. (wielokrotność szerokości płyt mpf lub osb) wykonany zasadniczo z krawędziaków 10 x 5 cm,
- dach dwuspadowy krokwiowy (podniesiony w szczycie o ~ 0,7 m). Wystający ok. 40 cm poza obrys
- podwalina i oczep też z krawędziaków 10 x 5 cm.
- dach płyty mpf/osb 12 mm (?)- papa i gonty,
Budowa ścian od wewnątrz: boazeria/podbitka, folia paroizolacyjna, wełna 10 cm, folia wiatroszczelna, listewki dystansowe z mpf lub osb i płyta mpf 12 mm z tynkiem (pytanie - czy i jak można wykonać na niej tynk cienkościenny?) ewentualnie podbitka. Skłaniałbym się do tynku po uprzednim zaizolowaniu krawedzi płyt mpf.
Czy przy tych rozmiarach dach powinien mieć jętki (na jakiej wysokości?) czy może kalenicę?
Czy pionowe krawędziaki w szkielecie moga być co ~ 60 cm?
Czy krawędziaki muszą być strugane?
Jak i czym można zabezpieczyć (na palcu budowy) konstrukcję przeciw robalom, wilgoci?
Gdybym chciał ocieplić podłogę wełną miedzy legarami to co zrobić od spodu żeby nie opadała i czy odizolować jakąś folią z góry, z dołu?
Czy ściany mogę skręcić solidnymi śrubami/wkrętami?
Gwoździe zwykłe ocynkowane czy karbowane?



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”