Domek beskid - co na podstawę? Bloczek betonowy?

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
sebixon_87
Posts: 6
Joined: Fri 21 Sep, 2012

Domek beskid - co na podstawę? Bloczek betonowy?

Post by sebixon_87 » Fri 21 Sep, 2012

Dzień dobry wszystkim. Planuję zakup takiego domku http://allegro.pl/domek-letniskowy-besk ... 78754.html i w związku z tym mam pytanie. Na czym on powinien stanąć? Producent zakłada, że będzie on stał na bloczkach betonowych, co mi odpowiada. Domek waży koło 4 ton + wyposażenie, ocieplenie i instalacje wszystkiego rodzaju. Za fundament służy 26 bloczków ( dokładniej rzecz ujmując domek ma 26 puntów nośnych, po dwa bloczki na każdy punkt co daje 52 bloczki). Niestety moje czyste sumienie zakłócił inny "fachowiec", który powiedział, że domek nie utrzyma się na tych bloczkach i że trzeba wylewać jeszcze jakieś dodatkowe betonowe podstawy pod te bloczki. W innym przypadku domek pozapada się i za 3-4 lata będzie tak "przekoszony", że będzie wymagał generalki. Po obliczeniu sił nacisku 4 tony na 26 punktów nie wychodzi to zastraszające 150 kg na bloczek. Teren nie jest twardym klepiskiem ale do grząskich również broń Boże nie należy, acz czteroośka z 15 tonami żwiru wyryła 10 cm rowy... Dodam tylko że domek będzie stał na lekkim nachyleniu. Różnica między frontem a rufą domku będzie wynosiła 20-25 cm mniej więcej. Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam.


rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Wed 26 Sep, 2012

Witam, zdecydowanie przychylam się do opinii drugiego fachowca, który zasugerował wylanie fundamentów punktowych pod bloczki, tym bardziej że teren nie jest równy, woda swoje robi, ziemia różnie się może ugnieść w różnych miejscach, częściowo wypłukać itp więc ja bym nie ryzykował.
Poza tym nie tylko o przechylenie tu chodzi, ale choćby też o solidne przytwierdzenie domku do podłoża i do fundamentów w czasach kiedy różne huragany po kraju wędrują, a dachy i wiaty fruwają.
Zaoszczędzisz parę groszy a potem bycmoże za 10lat trzeba będzie dźwigiem domek przestawić, zrobić fundament i postawić na nowo.
Ja już pomijam kwestie formalne, że jeśli na taki domek miałby być projekt zgodnie z przepisami nikt nie zaakceptuje takiego fundamentu, no chyba że w powiecie da radę przepchnąć ten domek jako domek narzędziowy czy altankę działkową do 25m2 jedynie na zgłoszenie...
Ale dla samego siebie wylej stopy pod słupki w ziemi. Tu też jest kwestia do roztrzygnięcia-na jaką głębokość... Prawidłowo powinno być do strefy przemarzania, ale jeśli grunt piaszczysty niewysadzinowy to może być płycej.
rps

sebixon_87
Posts: 6
Joined: Fri 21 Sep, 2012

Domek beskid - co na podstawę? Bloczek betonowy?

Post by sebixon_87 » Mon 25 Feb, 2013

Witam jeszcze raz. Jeśli zdecydowałbym się na stopy, to czy temat zamyka się na wykopaniu dołów zalaniu ich betonem i postawieniu na ów betonie bloczków? Pozostaje jeszcze kwestia ocieplenia podłogi. Liczyłem na to, że taka płyta czy ława o której wspominałem wcześniej zawierałaby element izolacyjny. W przypadku gdyby domek stanął na bloczkach trzeba by chyba ocieplić podłogę?


Post Reply

Return to “Domki letniskowe”