Prośba o pomoc - podłoga na legarach

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
aleks13
Posts: 17
Joined: Mon 12 Apr, 2010

Prośba o pomoc - podłoga na legarach

Post by aleks13 » Sun 14 Oct, 2012

Domek letniskowy postawiony rok temu - sciany nie ocieplone
Podłoga - wylewka na to legary na paskach papy między legarami wełna 10 cm i mfp 22 i tu jest problem, zdjęta została 1 płyta i ku zaskoczeniu cała wełna mokra i co teraz z tym robic - oczywiście susze ale jak zapobiec temu? może między legary dać pape aby wełna nie była na gołym betonie, skleić styki z tymi paskami pod legarami i podwaliną (tu wystaja po 30-50 cm te pasy papay) a i pod osb dana została pianka pod panele(na legary) nie wiem dlaczego nie pasy a na całej podłodze i pod tym skroplona jest woda - napewno trzeba wywalic tą pianke bo to nie przepuszcza pary? Teraz nie wiem czy wystarczy wywalić ta pianke i powinno byc ok czy też dać pape między legary?
Pozdrawiam


nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Sun 14 Oct, 2012

Wywalił bym tą izolację a podłogę zrobił wentylowaną. Co roku na wiosnę będzie wykraplała się wilgoć. Izolacja tego miejsca spowoduje w końcu zgnicie legarów. Po zimie beton i grunt jest zmrożony. Przy wzroście temperatury i wilgotności na zewnątrz, temperatura betonu jest niższa od punktu rosy stąd kondensacja na betonie.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 15 Oct, 2012

aleks13,
podaj dokładnie jakie masz warstwy na podłodze. Raz piszesz MFP raz OSB - czy dałeś obie?
Z Twojego opisu wynika, że wcale nie dałeś izolacji przeciwwilgociowej pod warstwę wylewkę betonową.
Stąd moja prośba - podaj dokładnie jakie masz warstwy na podłodze.

aleks13
Posts: 17
Joined: Mon 12 Apr, 2010

Post by aleks13 » Mon 15 Oct, 2012

Witam
Zgadza sie nie ma nic na wylewce tylko papa skladana na 3 pod legary i podwaline(tak mi podpowiedzial ten co robil wylewki zeby nic nie dawac miedzy aby oddychala welna :(.
na to legary miedzy welna 10 cm na to pianka podpanelowa 2mm i przykrecone mfp 22 mm( legary co 40 cm)
Pozdrawiam

aleks13
Posts: 17
Joined: Mon 12 Apr, 2010

Post by aleks13 » Mon 15 Oct, 2012

a jeszcze jedno wilgoc pojawila sie na piance od strony welny (mysle ze welna i beton zawilgla od tego skraplania na piance). Na przedpokoju nie mialem polozonej welny ani pianki tylko mfp i tam beton suchy.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 15 Oct, 2012

Na Twoim miejscu, by mieć spokój na lata, zrobiłbym następująco:
- rozebrał wszystko do wylewki,
- założył izolację przeciwwilgociową (np. 2 x folia budowlana) na całej powierzchni podłogi z wywinięciem na ściany ok. 30 cm,
- wylał warstwę wylewki, wyrównującą - ok. 5 cm,
- założył legary wypełnione izolacją cieplną,
- na legary - izolacja przeciw skrzypieniu podłogi,
- na to płyta poszycia.
- wykończenie podłogi w zależności od wymagań.

aleks13
Posts: 17
Joined: Mon 12 Apr, 2010

Post by aleks13 » Mon 15 Oct, 2012

A nic mniej drastycznego nie ma :(
Moze podkleic pape do tej co wystaje z pod legarow i moze by to poprawilo lub silikonem do tej papy paski folii budowlanej ?
thx za szybkie podpowiedzi :)

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

podłoga na legarach

Post by darek111 » Mon 15 Oct, 2012

Witam. Z uwagi że moja budowa sie trochę przeciąga gdyż sam próbuje swoich sił mam kilka pytań.
Tak jak Pan Nitka wcześniej mi doradził wylewkę wyłożyłem folia budowlaną. Fundament w środku dookoła dodatkowo wykleiłem styropianem gr 4 cm. Do przeciwległych ścian przykręciłem legary do których przymocowałem legary poprzeczne co 50 cm. Pod legarami mi powstała pustka mniej więcej 2 -3 cm. A teraz moje pytania ?
A/ czy konieczna jest wentylacja tej pustki jeśli tak to jak to wykonać ?
B/ drugie pytanie ? jeśli ociepliłem fundament od środka wzdłuż całej podłogi to czy na zewnątrz budynku tez go trzeba ocieplać ?

Bardzo proszę o wyrozumiałość z powodu takich pytań i zarazem o pomoc w postaci porady. Dziękuje i Pozdrawiam.
Domek parterowy .

aleks13
Posts: 17
Joined: Mon 12 Apr, 2010

Post by aleks13 » Mon 15 Oct, 2012

A może folią w płynie pomalowac goły beton między legarami ?

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Mon 15 Oct, 2012

Sam napisałeś,ze tam gdzie nie miałeś izolacji beton był suchy.Dlaczego chcesz dać izolację w nieogrzewanym zimą domku?

aleks13
Posts: 17
Joined: Mon 12 Apr, 2010

Post by aleks13 » Mon 15 Oct, 2012

dlatego żę za rok mże 2 bedzie zamieszkiwany zimą a nie ma co zrywac podłogi aby dać wełne :)

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Mon 15 Oct, 2012

No to zmienia postać rzeczy.Izolacja przeciwwilgociowa powinna być na całym fundamencie a nie tylko pod legarami.Jednak izolacja z wełny i tak będzie po zimie ,na wiosnę zawilgocona,jeżeli w zimie nie będziesz grzał.

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Mon 29 Oct, 2012

Panowie a czy pod folię mogę np podłożyć wykładzinę pcv czy gumoleum bo podczas chodzenia po tej foli to dziurawi się od wylewki betonowej.



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”