Remont domku drewnianego - prośba o pomoc

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
max70
Posts: 1
Joined: Fri 30 Nov, 2012

Remont domku drewnianego - prośba o pomoc

Post by max70 » Fri 30 Nov, 2012

Mam następujący problem:

Kupiłem niedawno działkę rekreacyjną, na której znajduje się parterowy, drewniany około 40 letni domek letniskowy. Domek wymaga remontu od wewnątrz, gdyż poszycia ścian wykonane są z płyty pilśniowej miękkiej i zostały zniszczone przez gryzonie (jakieś kuny, czy wiewiórki). Na ściany chciałbym położyć płyty g-k.

Wykonałem ostatnio otwór w ścianie, aby zobaczyć jaka jest konstrukcja i zgłupiałem. Domek wykonany został chyba przez jakiegoś amatora-majsterkowicza.
Aktualnie ściana wygląda następująco (od wewnątrz):

- Płyta pilśniowa miękka ok. 2 cm. Płyta przybita jest do pionowych desek calówek. Co ciekawsze deski mocowane są nie prostopadle tylko równolegle do powierzchni ściany. Odstępy między deskami wynoszą ok. 15-20cm (ta konstrukcja przypomina trochę drewniany płot na wsi)
- Pustka od 6 do 8 cm (6 cm to przestrzeń za deską)
- Zewnętrzna deska elewacyjna calówka pióro-wpust
Wewnątrz nie ma żadnej folii, ani wełny.

Domek użytkowany będzie weekendowo, od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Czasami w chłodniejsze noce będzie ogrzewany piecykiem, czy farelką.

W związku z tym mam kilka pytań:

Czy jest sens ocieplać ściany ( w środek wejdzie jedynie wełna 5cm ) ?
Jeżeli tak, to jak powinna wyglądać konstrukcja ściany ?
Czy konieczna jest folia wiatro i paraizolacyjna i jak ją zamocować ? (wolałbym nie zrywać zewnętrznej elewacji w celu położenia wiatroizolacji, bo domek ma 40 lat)
Czy ocieplać podłogę i przestrzeń nad sufitem ? (dach jest dwuspadowy o łagodnym kącie nachylenia, pełne deskowanie i papa)

Jeżeli nie ocieplać, to czy zrywać stare poszycie ścian, czy może zostawić, a płyty gipsowe ułożyć na stare poszycie ?
Czy konieczna jest w tym przypadku
folia wiatro i paraizolacyjna i jak ją zamocować ?

Będę wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam
Max70


Post Reply

Return to “Domki letniskowe”