Nieduży domek z "tarasem widokowym" na działce R

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
aks
Posts: 4
Joined: Tue 10 Apr, 2012

Nieduży domek z "tarasem widokowym" na działce R

Post by aks » Sun 03 Mar, 2013

Posiadam działkę ROD z pięknym widokiem z wysokości I piętra i chciałbym postawić domek z tarasem na tej wysokości. Domek może być nieduży ok. 12-15 m2, z poddaszem z którego można by wyjść na taras o pow. ok.6-8m2. Nie chciałbym żeby to była zwykła platforma widokowa. Myślałem nad tym, żeby taras 'widokowy" stanowił jednocześnie zadaszenie znajdującego się pod nim dolnego tarasu.Taras (tarasy) można by postawić w części szczytowej lub frontowej domku (jak na załączonym rysunku).
Proszę o porady i propozycje co do rozwiązań, konstrukcji i materiałów.
Attachments
szkic domek.JPG
(15.12 KiB) Downloaded 4241 times


rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Tue 05 Mar, 2013

Widzę, że dość nietypowe wymagania na małej powierzchni. Rozumiem że kolega by chciał sobie z ranka wyjść na taras, przeciągnąć się i podrapać się spoglądając w dal, ale właściwie to parę metrów kwadratowych a aż dwie kondygnacje i dwa tarasy. Myślę że z tym zadaszeniem nad dolnym tarasem możesz mieć problem jeśli byś chciał zachować jego szczelność, aby nie padało na głowę na dolnym tarasie... nie sądzę aby w domku na działce, na której raczej w śnieżne zimy się nie bywa za często, można było można było w prosty sposób zabezpieczyć konstrukcję przed wilgocią. Raczej stosuje się ażurową podłogę w tarasie na poddaszu i to w szczycie domu, a dach wysunięty jest tak, że przysłania ten taras górny - załóżmy że dach jest dwuspadowy. Nawiany deszcz i śnieg na taras górny ścieka przez szczeliny w podłodze na taras dolny.
Powszechne są też rozwiązania, że jest tylko dolny taras, a zamiast tarasu górnego poddasze jest wysunięte nad taras dolny (ja tak mam) i wtedy taras dolny jest lepiej osłonięty przed opadami. Inne rozwiązanie jest takie, że jest tylko dolny taras z własnym zadaszenie dostawiony z dowolnej strony domku.
Odnośnie załączonego rysunku to zwróć uwagę, że przy bardzo małej powierzchni (liczę że max 5x3 domku + 5x1,5trasu) domek byłby dość wysoki aby miał dwie kondygnacje i to z drzwiami wyjściowymi na górny taras z boku - czyli ok 5m od podwaliny do okapu od strony tarasu. Poza tym domek na wzgórzu, wypadłoby go dobrze przytwierdzić i dać solidne przekroje w konstrukcję, bo jakby powiało mocniej w niego od strony tarasu, mogłoby byc róznie....
Trzebaby się poradzić konstruktora....
Pozdrawiam
rps

Post Reply

Return to “Domki letniskowe”