Pytanie o ocieplenie i izolację, domek bez ogrzewania

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
cava

Pytanie o ocieplenie i izolację, domek bez ogrzewania

Post autor: cava » pt 23 sie, 2013

Witam serdecznie to mój pierwszy post na forum, ale musiałem zgłosić sie po poradę bo czytając kolejne tematy niestety nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na moje pytanie.
Buduje domek letniskowy o konstrukcji sciany zew. 4 x 14 cm ,działowe 4 x 10 cm z poddaszem użytkowym, jestem już na etapie zamykania konstrukcji, czyli: szkielet gotowy obity OSB 12 mm, zamontowana blachodachówka, pod nią ruszt (łaty i kontrłaty), membrana, krokwie.
Domek ma być nieogrzewany, sporadycznie farelka w zimne letnie noce, proszę o poradę czy stosowąć paroizolacje?? Wyobrażałem sobie standardową konstrukcję ściany tzn. od środka płyta g-k, folia paroizolacyjna, wełna w szkielet, OSB 12 mm, wiatroizolacja, kratownica i na to szalówka, tylko że część opisów mówi o niestosowaniu paroizolacji w nieogrzewanych konstrukcjach. Proszę o poradę.

Wojciech Nitka
Kontakt:

Post autor: Wojciech Nitka » pn 02 wrz, 2013

Jest Pan w 100% pewien, że nie będzie Pan używał domku w okresach jesień - zima - wiosna?
W naszym klimacie folia paroizolacyjna jest wymagana - ciepło wewnątrz - zimno na zewnątrz, stąd zagrożenie skraplaniem się pary wodnej wewnątrz przegrody. To tak w uproszczonej wersji.
Pański temat najlepiej przeliczyć na profesjonalnym programie komputerowym, który określi zagrożenie występowania wilgoci w przegrodzie, a tym samym zagrożenie pleśnią i grzybami.
Może któryś z Forowiczów ma dostęp do takiego programu. Programy Rockwool działają jedynie przy temperaturze powyżej 8 stopni wewnątrz pomieszczeń. Potrzebny program który określi wymagania wilgotnościowo-cieplne np. przy temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza.

cava

Post autor: cava » wt 03 wrz, 2013

Panie Wojtku, przede wszystkim dziekuje za szybka reakcję, co do planów ogrzewania to są takie, że oczywiście sporadycznie planuję dogrzewanie się jakąś farelką bądź olejakiem w okresach wiosennych i jesiennych, chodzi mi tylko o taką sytuację, w której np. zimą mogę nie pojawić się w domku nawet przez miesiąc czy dwa i co wtedy??

rps

Post autor: rps » śr 02 paź, 2013

myślę, że nigdy nic nie wiadomo na pewno, a w tym przypadku nie ma gwarancji że za 5- czy 15 lat ktoś nie zechce przyjeżdżać do domku późną jesienią czy nawet sporadycznie łagodną zimą. Jeśli w ścianie będzie ok 15cm wełny to będzie izolacja wystarczająca aby włączyc jakieś ogrzewanie, nawet na prąd i dogrzać się na 2-3 dni. A wtedy paroizolacja jest moim zdaniem konieczna we wszystkich przegrodach.
Jak w trakcie budowy mojego domku przyjechałem zimą i napaliłem w piecu zanim kończyłem kłaść paroizolację na poddaszu toi po napaleniu na drugi dzień cała membrana dachowa była mokra i oszroniona od wewnątrz gdy na dworzu było nocą -10stopni.
Ale jeśli bedzie paroizolacja to nie sądzę aby zaszkodziła nawet jeśli w domku rzeczywiście nikt się nie pojawi od października do kwietnia. Jak bedzie mróz -20 to w domku będzie -10 czy -15 po obu stronach przegrody. W sumie lepiej żeby paroizolacja była niż żeby jej zabrakło...
Pozdrawiam
rps

urszula_k

Post autor: urszula_k » pn 07 paź, 2013

No właśnie lepiej myśleć perspektywicznie. Zgadzam się z powyższymi opiniami co do paroizolacji - na pewno nie zaszkodzi, a się przyda, więc lepiej w nią zainwestować.

anitadywanowicz

Post autor: anitadywanowicz » pn 14 paź, 2013

Dzięki za kilka istotnych informacji. Przydadzą mi się w najbliższym czasie

Aga

Re: Pytanie o ocieplenie i izolację, domek bez ogrzewania

Post autor: Aga » wt 13 sty, 2015

Witam, planujemy budowę pasywnego domku letniskowego- powierzchnia użytkowa 70m2. Ponieważ zdecydowaliśmy się na docieplenie wełną, a czytałam o współczynniku przewodzenia ciepła-lambda, w takim wypadku nasza wełna do docieplenia jaki powinna mieć ten parametr? Do końca nie znam się na tym, być może macie doświadczenie? A może jakąś ekipę na Mazurach,która by mogła taką robotę wykonać.

IsoverOE

Post autor: IsoverOE » wt 13 sty, 2015

Witam,
Izolacja w domu pasywnym, zarówno jej wybór jak i wykonanie, jest kluczowym elementem. Bez jej prawidłowego doboru, niemożliwe będzie osiągnięcie standardu budynku pasywnego. Dlatego w tym celu rekomenduję kontakt z Biurem Doradztwa Technicznego, gdzie inżynierowie konsultanci wykonując odpowiednie obliczenia pomogą w doborze izolacji:
Biuro Doradztwa Technicznego
tel. 800 163 121
e-mail: konsultanci.isover@saint-gobain.com

Pozdrawiam,
Paweł Stefański

Marunos

Post autor: Marunos » wt 13 sty, 2015

Wydaje mi się, że musisz skorzystać z pomocy jakichś fachowców, bo sama chyba nie dasz rady, w takich sprawach lepiej nie dać ciała, bo później się przez lata będzie to mściło ;)

Aga

Post autor: Aga » sob 24 sty, 2015

Dziękuję za podpowiedź. Zgłosiłam się do dwóch firm i czeka mnie porównanie oferty. Natomiast mam pytanie co do folii paroizolacyjnej-fachowiec nam to doradza,ale czy to jest zbędny wydatek i robota w przypadku naszego domku?

HieronimDWed

Pytanie o ocieplenie i izolację domek bez ogrzewania

Post autor: HieronimDWed » śr 18 lut, 2015

DO PIOTRAW. Odnośnie tych folii. Myslę że napisałem ci dobrze od wewnątrz za boazerią powinna być folia wiatroizolacyjna o od zewnątrz folia poroprzepuszczalna - a to dlatego ze folia ma pare przepuszczać na zewnatrz i nie wchłaniać do wewnatrz tak aby nie doszło do zawilgocenia wełny.
Czekam na dalsze uwagi .

heaven0nearth

Post autor: heaven0nearth » czw 26 mar, 2015

w tym wypadku Paroizolacja bedzie najlepsza opcja.

sc0b

Post autor: sc0b » sob 16 lut, 2019

Czy dla domku letniskowego w konstrukcji szkieletowej, który w zimie nie będzie ogrzewany, jest jakaś opcja ocieplenia? Jak rozumiem, wełna + paroizolacja odpadają z powodu właśnie braku ogrzewania. Z drugiej strony, czy jeśli domek po zakończeniu sezonu zostanie odpowiednio przewietrzony, to czy faktycznie zgromadzi tyle wilgoci, że będzie ona w niebezpieczny sposób się skraplac na paroizolacja?

Przesyłam kilka zdjęć domku, żeby było wiadomo, o czym mowa.

Czy jest możliwe i czy ma sens położenie boazerii bez ocieplenia?
Załączniki
received_385062105589708.jpeg
received_2134255473326675.jpeg
received_2408779369150139.jpeg

serenada

Post autor: serenada » pn 02 wrz, 2019

Potwierdzam, że pianka poliuretanowa to doskonały materiał izolacyjny. Dużą zaletą pianki jest to, że nie ma łączeń - a to zwykle łączenia generowały największe straty cieplne. Według przeprowadzonych badań, ocieplenie budynków tą metodą generuje nawet do 50% mniejsze koszta użytkowania ocieplania czy klimatyzacji. Uważam więc, że warto zainwestować. Ekipa od ociepleń polecała mi piankę Izoplus.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Domki letniskowe”