Elewacja w domku letniskowym

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
powal
Posts: 2
Joined: Wed 01 Apr, 2015

Elewacja w domku letniskowym

Post by powal » Wed 01 Apr, 2015

Witam szanownych forumowiczów,
Niebawem zacznę budowę domku letniskowego o wymiarach 4,5x7m.
Od jakiegoś czasu śledzę forum i mam pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi.
Mianowicie jak ma wyglądać ściana zewnętrzna, żeby mogła być otynkowana tynkiem akrylowym i styropianem.
Domek może być wykorzystywany 2-3 tyg zimą. Chciałem zrobić ścianę w takiej kolejności od zew.:
Tynk - styropian - dylatacja - wiatroizolacja - szkielet(4x16)+wełna 15cm - paroizolacja - osb12mm - płyta GK.
Teraz widziałem, że na zew. niektórzy dają płytę OSB3 12mm a potem jakiaś drewnianą elewację, ale do mojej koncepcji tynku to nie pasuje.
Generalnie wełna na zew. pod tynk nie wchodzi w grę ze względów finansowych. Proszę ewentualnie o linka do przekrojów ścian zew.
Proszę o opinię, pozdrawiam


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Elewacja w domku letniskowym

Post by Wojciech Nitka » Wed 01 Apr, 2015

Proponuję Ci następujący układ warstw:
- tynk - klej i siatka
- styropian ryflowany lub gładki na ruszcie (od dołu listwa startowa z otworami o ogólnej pow. mniej niż 500 m2 na metrze bieżącym listwy,
- folia wiatroizolacyjna,
- płyta MFP lub OSB/3 grub. 12 mm,
- konstrukcja ściany wypełniona izolacją cieplną,
- folia opóźniacza pary,
- ruszt poziomy grub, 50 mm wypełniony izolacją cieplną i w którym zakładasz wszelkie instalacje nie dziurawiąc folii opóźniacza pary,
- płyta gipsowo-kartonowa.

powal
Posts: 2
Joined: Wed 01 Apr, 2015

Re: Elewacja w domku letniskowym

Post by powal » Wed 01 Apr, 2015

Dziękuję za odpowiedź, ale czy położenie osb również od wewnątrz będzie dużym błędem?
Wiem, że podziurawię paroizolację, ale też zyskam parę centymetrów przestrzeni, no i na szybkości realizacji.
Mam jeszcze jedno pytanie dot. styropianu, czy faktycznie zastosowanie dylatacji powoduje, że styropian nie wlicza się w izolację ściany zew?
Czysto praktyczny problem, czy 5cm styropianu nie będzie ulegało ugięciu kiedy ktoś się o nie oprze, a przecież będzie podparty co 40cm, czyba, żeby dać częściej te listewki dylatujące..?


Post Reply

Return to “Domki letniskowe”