Domek Letniskowy - szkielet czy z bala?

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
Sputer
Posts: 1
Joined: Tue 27 Oct, 2015

Domek Letniskowy - szkielet czy z bala?

Post by Sputer » Tue 27 Oct, 2015

Witam,
Planuję budowę domku letniskowego na nowy rok. Domek będzie mały tak aby spełniał wymogi domku na zgłoszenie, czyli max 35 m zabudowy.
Będę korzystał głównie wiosna-lata-jesień, na pewno zdarzą mi się wizyty zimą max 3-4.

Po zapoznaniu się z różnymi ofertami i technologiami, jestem bliżej domku zbudowanego z litego lub klejonego bala, żeby koszty nie były za wysokie rozważam grubość max 120 mm. Jakoś nie bardzo mi się podobno wizja dokładania wełny w domku letniskowym drewnianym.

I tutaj moja rozterka czy szkielet docieplony wełną będzie dużo lepszym rozwiązaniem, pod kątem użytkowania w różnych porach roku?
Widziałem tutaj na stronie porównanie domy z bali i szkieletu ocieplonego, zimą wychodziło porównywalnie ale już lato i wiosna/jesień na korzyść bala.(w teście był grubszy bal).

Czy ogrzewanie kominkowe wystarczy w zimie? czy raczej trzeba montować jeszcze kaloryfer żeby w nocy utrzymywał temperaturę?
Czy brak ogrzewania domku z bali max 120 mm zimą, będzie bardzo szkodliwy dla domku? wilgoć, pleśń?
Z góry dziękuję za każdą podpowiedź
Pozdrawiam
Łukasz


wedkaaa
Posts: 7
Joined: Tue 23 Feb, 2016
Location: Rudniki
Contact:

Re: Domek Letniskowy - szkielet czy z bala?

Post by wedkaaa » Fri 26 Feb, 2016

Wszytko ma swoje wady i zalety. Cena na pewno jest korzystniejsza przy szkielecie, domek szkieletowy ogrzewa się szybciej niż z bala. Bal jednak lepiej kumuluje ciepło no i dużo lepiej wygląda.

Karolina25
Posts: 4
Joined: Thu 18 Jun, 2015
Contact:

Re: Domek Letniskowy - szkielet czy z bala?

Post by Karolina25 » Mon 29 Feb, 2016

Jeśli domek ma być użytkowany w okresie wiosna, lato jesień a tylko sporadycznie zimą to ja polecam budowę domku letniskowego (drewnianego) metodą szkieletową. Deska obiciowa zewnętrzna, wełna szklana i boazeria (lub inne wykończenie) w środku dadzą odpowiednią izolację termiczną latem i zimą. Do ogrzania powierzchni domku ok. 35 m. kwadratowych nawet w okresie zimowym wystarczą zwykłe grzejniki elektryczne (po jednym w każdym pomieszczeniu). Domek taki dosyć szybko się nagrzewa i doskonale utrzymuje odpowiednią temperaturę. A co do wyglądu i estetyki to chyba wygląda dosyć ładnie.

Image

Domek letniskowy, drewniany (metoda szkieletowa) 39 m. kwadratowych z ociepleniem.

alfa18pl
Posts: 1
Joined: Wed 06 Dec, 2017

Re: Domek Letniskowy - szkielet czy z bala?

Post by alfa18pl » Wed 06 Dec, 2017

Każda wersja ma swoje plusy i minusy. Ciężko powiedzieć co będzie najlepszym rozwiązaniem.

maciskrok
Posts: 1
Joined: Thu 01 Mar, 2018
Contact:

Re: Domek Letniskowy - szkielet czy z bala?

Post by maciskrok » Thu 01 Mar, 2018

i jak tam zakonczyla sie budowa?
co wybrales? zadowolony jestes z wybranego rozwiazania?



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”