Domek letniskowy - zakup działki z domem, czy budowa na pustej działce?

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
Falko
Posts: 1
Joined: Mon 11 Jul, 2016

Domek letniskowy - zakup działki z domem, czy budowa na pustej działce?

Post by Falko » Mon 11 Jul, 2016

Hej,

Chodzi mi po głowie dom rekreacyjny, który służyłby jako punkt wypadowy w góry i na ogólne cele wypoczynkowo-rekreacyjne. Budżet skromny (<80k, nie liczę w tym wyposażenia), dlatego też wymagania nie są duże - środkowe, a może nawet dolne kilkadziesiąt m2 PU (dwa pomieszczenia do spania, w tym jeden może też pełnić funkcję salonu z aneksem kuchennym). Mam dwie opcje.

1) Zakup działki z takim drewnianym domkiem. Pojawiają się czasem ogłoszenia takich nieruchomości, ale w ciągu ostatnich tygodni obejrzałem ich sporo i w zasadzie... nie ma w czym wybierać. Byłoby, gdyby budżet przekroczył 130 tys. PLN. Wszędzie jest jakiś problem - albo dom się osuwa, albo nie ma kluczowych przyłączy, albo generalnie jest w opłakanym stanie. Może coś się kiedyś trafi lepszego, ale... zastanawiam się nad drugą opcją.

2) Zakup niedużej działki (400-800 m2) i postawienie na niej gotowego domku rekreacyjnego, najlepiej ocieplonego z możliwością dołożenia kiedyś komina i kozy na chłodniejsze dni.

Chciałbym porównać te dwa warianty pod względem kosztowym. Gotowe domki z montażem można kupić za ok. 40 tys. PLN. Za pozostałą kwotę musiałbym kupić działkę i wykonać przyłącza z instalacjami. Działkę spełniającą moje potrzeby pdo względem lokalizacji i powierzchni z tego co widzę byłbym w stanie kupić za 30 tys. PLN.

Instalacje wew. będę miał po kosztach materiałów (instalator w rodzinie), natomiast pytanie o koszt podstawowych przyłączy (woda, kanalizacja, prąd). Czy jest szansa na to, że przy działce, która powiedzmy w granicy / przy drodze / gdzieś blisko (takiej będę szukał) ma wodę, kanalizację i prąd, zmieszczę się w ok. 10 tys. PLN? Ewentualnie jakich działek szukać (np. odległość od sieci), aby było to możliwe?

Oczywiście jest jeszcze opcja własnej studni i przydomowej oczyszczalni, względnie szamba, ale czy gra warta jest świeczki?

Dzięki!


Post Reply

Return to “Domki letniskowe”