Remont domku letniskowego

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
viallos
Posts: 1
Joined: Fri 20 Oct, 2017

Remont domku letniskowego

Post by viallos » Sun 22 Oct, 2017

Witam
Chciałbym uzyskać poradę odnośnie modernizacji domku letniskowego.
Stan aktualny: domek około 40 letni - dawny zakładowy ośrodek wczasowy.
Konstrukcja ściany od zewnątrz: deska elewacyjna przybita do płyty pilśniowej, szkielet, w środku ala izolacja płyty pilśniowe miękkie, następnie płyta pilśniowa wewnątrz malowana farbą olejną.
Konstrukcja podłogi od zewnątrz: płyta pilśniowa na ruszcie (strasznie pofałdowana), pustka a w niej pełno śmieci, deski podłogowe a na nich bezpośrednio płyta pilśniowa i na niej położona wykładzina winylowa.
Konstrukcja dachu: blacha położona bezpośrednio na krokwie, pustka i płyty pilśniowe przykręcone od spodu do kratownicy jako sufit - również pomalowane farbą olejną. Przy demontażu na płytach pełno śmieci gniazd ptaków, os itp.
Żadnych folii wiatroizolacyjnych bądź opóźniacza pary.
Zacząłem wybebeszać domek od środka i mamy obecnie taki układ że zostawiłem zewnętrzne płyty pilśniowe z deską elewacyjną.
Co do podłogi to zdejmuję wykładzinę i płytę pilśniową i zostawiam deski . Mam plan odbicia płyt pilśniowych od spodu i aby pozbyć się tego bałaganu w pustce który uważam może być przyczyną nieciekawego zapachu.
Załączam aktualny wygląd z czasu demolki.

https://photos.app.goo.gl/gGej4rZq6TfKkDDn1

Co chcę uzyskać:
Domek używany tylko latem w okresie letnim: czerwiec, lipiec, sierpień sporadycznie jesienią na grzybobranie. Dotychczas nieogrzewany .. ale planuję powiesić po grzejniku w pomieszczeniach aby można było zostać na kilka dni jesienią.
Jednakże zimą temperatura w środku na pewno spada poniżej zera i nie ma możliwości ogrzewania bo prąd jest wyłączany na całym ośrodku.
Robię łazienkę całą w płytkach i na podłodze w całym domku planuję płytki podłogowe.
Idealnie chciałbym zastosować od wewnątrz płyty karton gips i położyć wełnę, ale już się doczytałem że płyty GK poniżej 5 stopni się nie nadają więc planuje zastosować fermacell.
I ta wełna to raczej ma pomóc aby w upały było chłodniej w środku aniżeli utrzymywać ciepło. Z tego też względu chciałbym jakoś zaizolować sufit aby nagrzana blacha była odizolowana od pomieszczeń nie tylko cienką płytą.
Niemniej nie planuję ogrzewać domku zimą tak wiec temperatura będzie spadała poniżej zera.

Generalnie chcę zrobić to dobrze i jeżeli będzie trzeba to mogę również odbić płyty zewnętrze z deską obiciową aby zastosować wiatroizolację aczkolwiek jestem zaskoczony ich bardzo ładnym wyglądem (nie ma zacieków itp), a ojciec twierdzi że jak je odbije to domek może się złożyć bo trzyma całość konstrukcji. Trzeba by to zrobić starannie jedna po drugiej.
Bez ich zrywania myślałem żeby od wewnątrz ułożyć tą wiatroizolację a potem wełna i paroizolacja oraz fermacell.
Jednakże coraz bardziej skłaniam się ku odbici płyt zewnętrznych i zastosowaniu na konstrukcji płyt mfp a na nich waitroizolacji a na wiatroizolację deskę kompozytową. Czy to dobry pomysł z tym kompozytem - dzięki temu będę miał kilkanaście lat spokoju z malowaniem itp. I czy pomiędzy kompozytowymi deskami a waitroizolacją potrzebny jest ruszt? Planuję kompozyt bez rusztu.

Co do podłogi to po odbiciu starych płyt myślałem żeby aktualne deski użyć jako ruszt .. na nich położyć wiatroizolację następnie 5 cm wełny i dopiero wtedy przykręcić płyty osb bądź polecane mfp. Pomieszczenie się obniży o 5-6cm ale jest to do zaakceptowania.
Ewentualnie nie bawić się w ocieplenie bo ono defacto nie jest mi potrzebne w lecie i od razu na tych deskach położyć wiatroizolację na niej mfp i na mfp płytki podłogowe.

Przestudiowałem wiele tematów na forum i przeczytałem już wszystkie artykuły na stronie, niemniej większość obejmuje temat domów ogrzewanych i nowo budowanych. O modernizacji domków letniskowych jest niewiele i są tylko strzępki informacji że jeżeli zrobi się przegrody jak do domu ogrzewanego to wełna oraz karton gips ulegną degradacji ze względu na ujemne temperatury,

Proszę o poradę jak porządnie przeprowadzić modernizację. Budżet w miarę nieograniczony tzn. wolę zapłacić ekstra 5 tyś PLN i mieć spokój na lata aniżeli zaoszczędzić i potem coś poprawiać.


User avatar
jeszyk18
Posts: 1
Joined: Mon 06 Nov, 2017

Re: Remont domku letniskowego

Post by jeszyk18 » Wed 08 Nov, 2017

Czy mogę się podpiąć pod temat? Mam podobny problem.

Zywki
Posts: 1
Joined: Tue 25 Dec, 2018

Re: Remont domku letniskowego

Post by Zywki » Tue 25 Dec, 2018

Hej!
Już minął rok, zatemn już po remoncie... Mogłabym prosić o informacje jak się potoczyły losy?
Chciałam zaproponowac ze warto skorzystać z fachowej wiedzy ludzi którzy pracują w sklepach budowlanych. Fachowa wiedza lub obsluga jeśli nie wiedza to propozycja spotkania z przedstawicielem firm które zajmuja się kompleksowymi remontami- z firmami oferującymi produkty do remontów. Na miejsce inwestycji przyjeżdża wtedy osoba ktor ocenia stan i proponune rozwiazania. Warto z tego korzystac.

User avatar
Drewnolandia
Posts: 3
Joined: Tue 01 Jan, 2019
Location: 42-244 Wancerzów ul. Wyzwolenia 20
Contact:

Re: Remont domku letniskowego

Post by Drewnolandia » Tue 01 Jan, 2019

Witam. Pewnie juz sprawa nie aktualna...?
Faktycznie ciężki przypadek. Nie jest tajemnicą że remonty często wychodzą drożej niż budowa nowego domku ale może sa to wartości sentymentalne :-) Nie wiemy czy to się Panu jeszcze przyda ale może mógłby się Pan zastanowić nad izolacją pianą Pur - nie jest to może rozwiązanie super Eko rozwiązuje kilka problemów. A przede wszystkim dobrze położona usztywni cała konstrukcje.

kama01
Posts: 24
Joined: Sat 27 May, 2017

Re: Remont domku letniskowego

Post by kama01 » Wed 09 Jan, 2019

Z remontami i w ogole budowami od zera to wiadomo ze historie koncza sie bardzo roznie. My zreszta dlatego odkladalismy remont naszego domku dzialkowego przez 5 lat bo przydrozyl nam ostateczny koszt budowy dom. Teraz bylismy zdecydowanie mądrzejsi i trzymalismy sie kluczowo kazdego punktu i przyznam ze udalo sie nawet troche przyoszczedzic. Materialy wykonczeniowe zamowilismy z pakobud.com.pl a ze z firma maz pracuje juz jakis czas to udalo sie wynegocjowac dobre ceny drewna. Wszystko jest kwestia dogadania

User avatar
oskaryy
Posts: 3
Joined: Thu 12 Mar, 2020
Contact:

Re: Remont domku letniskowego

Post by oskaryy » Thu 12 Mar, 2020

Możecie polecić mi jakaś dobrą ekipę remontową do domku letniskowego z bali?

Pader
Posts: 9
Joined: Sun 01 Jul, 2018

Re: Remont domku letniskowego

Post by Pader » Tue 26 Mar, 2024

Mam spory ogród i potrzebuję solidnych i trwałych koszy na śmieci, takich jak do użytku w parkach i na ulicach. Zastanawiam się, czy kosze betonowe na śmieci https://www.parkaria.pl/produkty/kosz-s ... betonowe-1 są wystarczająco wytrzymałe, aby sprostać intensywnemu użytkowaniu. Czy ktoś mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami z tymi koszami?



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”