Budowa domku - zrób to sam

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
zabsi
Posts: 3
Joined: Tue 15 May, 2018

Budowa domku - zrób to sam

Post by zabsi » Wed 16 May, 2018

Witam
Jestem nowy na forum, trafiłem tu wgłębiając się w tematykę budowy domków szkieletowych w związku z zamiarem wybudowania we własnym zakresie małego domku na działce rekreacyjnej.
Przeglądałem artykuły na temat budowy stropów, ścian, więźby, itd.
Spodobał nam się projekt domku szkieletowego LIDO 2, nie jest to reklama portalu a tylko kwestia pokazania Wam na czym chcemy się wzorować:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-le ... la-SLN2560

Mamy plan postawić domek niższy - powiedzmy parter w wysokości ok. 230cm, natomiast antresola nad mniejszą połową powierzchni dołu max. 150cm wysokości do szczytu, tak aby dało się tylko wcisnąć materac i przespać na górze. Dodatkowo jedno duże rozsuwane okno na ogród - taras 300cm x 210cm.
Domek będzie również mniejszy, ponieważ na naszej działce posiadamy fundamenty o wymiarach 430cm x 430cm + pale betonowe co daje łączne wymiary posadowienia 430cm x 600cm. Fundament posiada w osi ścianę podporową z betonu, a w jednej części wybraną ziemię i zrobioną pseudo piwniczkę.
Zamiar mamy taki, aby na fundamencie dołożyć klocki betonowe np. krawężnik od kostki brukowej na leżąco w celu wypoziomowania fundamentów, ale też w kwestii stworzenia otworów wentylacyjnych pod podłogą. Nie znam się na drzewie, ale wydaję mi się że lepiej jak jest dobry przewiew pod stropem.
W planie mamy zamiar wykonać strop docieplony wełną mineralną - ślepa podłoga.
Czy ktoś jest w stanie Nam pomóc w kwestii sugestii jakich przekrojów użyć do budowy stropu, ścian i więźby dachowej wraz z antresolą?
I jak najłatwiej wykonać ślepą podłogę? Myślałem o nabijaniu listw na boki legarów i wypełnienie OSB 15, FOLIA PP, WEŁNA, FOLIA PI, OSB 22?
Ściany natomiast docieplone wewnątrz konstrukcji 10cm wełny + docieplenie zewnętrzne wełną z tynkiem.
Może znacie kogoś kto projektuje takie cuda? Lub może jesteście w stanie pomóc w kwestiach przekrojów.

Pozdrawiam


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Budowa domku - zrób to sam

Post by zbiegusek » Thu 17 May, 2018

Niedokładnie rozumiem, jak wygląda fundament i jak zamierzasz go podzielić i wyrównać. Jakąś fotkę może byś dał? Byłoby łatwiej. :)
Tak, czy siak - powodzenia! Jak się przyłożysz, to na pewno będziesz zadowolony. :)

zabsi
Posts: 3
Joined: Tue 15 May, 2018

Re: Budowa domku - zrób to sam

Post by zabsi » Tue 29 May, 2018

Witam,

Trochę minęło, ale wrzucam zdjęcia obecnego fundamentu jaki posiadamy na działce. Wiem, że nie jest najpiękniejszy, ale mamy zamiar wykorzystać go skoro już jest. Tak jak mówiłem połowa jest podpiwniczona. Musimy dolać tylko od frontu betonowe pale, ponieważ chcemy wydłużyć domek do 6 metrów długości. Fundament wymaga też wypoziomowania, co chcę zrobić poprzez osadzenie na zaprawie obrzeży betonowych 6x20x60 na leżąco co jakiś odstęp, tak aby pod podłogą była swobodna wymiana powietrza.
W obecnej chwili fundamenty mają wymiar 4,30m x 4,30m. Poprzez wylanie pali, chcemy uzyskać 4,30m x 6,00m.
Teraz pytanie do fachowców i znawców tematu, ile pali nam jest potrzebne na odległosći 1,70m ? Czy wystarczą dwa pale na długość i 4 na szerokość?
Na zdjęciach widać małe słupki betonowe które podpierały kiedyś drewniane słupy balkoniku. Właśnie w tych miejscach chcemy nadlać pale w szalunkowej rurze.
Image
Image
Image
Image
Image

Znaleźliśmy w sieci nową propozycję z której będziemy chcieli czerpać inspirację przy budowie.
http://www.simplehouse.pl/dom-drewniany-25.htm
Co powiecie na taki domek?

Czy ktoś mógłby doradzić jak najlepiej wykonać podłogę docieploną wełną oraz jakich przekrojów użyć do budowy?
Zastanawiam się przede wszystkim jaki przekrój na podłogę? Czy wystarczy np. 21x4 lub 23x4?
Ściany myślałem robić z 10x4. Natomiast zastanawiam się nad dachem jaki przekrój byłby odpowiedni?
Będę wdzięczny za pomoc i sugestie.


Post Reply

Return to “Domki letniskowe”