Podwalina

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
tuk
Posts: 5
Joined: Tue 21 Aug, 2018

Podwalina

Post by tuk » Tue 21 Aug, 2018

Witam.to mój pierwszy post na tym forum choć obserwuję je już długo.Chcę postawić domek 5x7 z poddaszem.Fundament - słupy betonowe fi 30cm co 1m wylane w gruncie na głębokość 80 cm i 20cm nad ziemią.Ilość słupów 21 szt ,3 rzędy po 7szt .Odległość pomiędzy środkami rzędów 2,35m.I teraz pytanie , jakiej grubości powinna być podwalina, mam sporo belek 14x7cm ale o długości 6m czy mogę je wykorzystać łącząc je na którymś ze słupków.


sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Podwalina

Post by sgt_raffie » Wed 22 Aug, 2018

Stawialem niedawno podobny. 4,85 x 7,25, na fundamencie slupowym (pier and beam).
Nie do konca rozumiem co masz na mysli mowiac "podwalina" przy tym fundamencie.

Czy chodzi Ci o belki lezace na slupach (beam), na ktorych opiera sie kratownica podlogi? Jesli tak to mozesz je laczyc na slupach (np na zamek). Ja zastosowalem belki 220 x 100 i sa laczone.

tuk
Posts: 5
Joined: Tue 21 Aug, 2018

Re: Podwalina

Post by tuk » Wed 22 Aug, 2018

Dzięki za odpowiedż.Tak chodzi mi o te belki,powiedz mi dlaczego zastosowałes tak grube,rozumiem że stawiałeś je pionowo jak mocowałeś belki do słupów.Jak pisałem mam belki 14x7 myślałem da¢ po dwie jedna na drugą ,ale chyba będzie za słabo.

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Podwalina

Post by sgt_raffie » Wed 22 Aug, 2018

Bedzie to warsztat wiec podloga jest mocno przewymiarowana ze wzgledu na mase maszyn. Grubosc belki z obliczen wyszla 190 x 100 dla klasy c24 ale lekko przewymiarowalem "na wszelki".

Tak, belki stoja na "waskim" kancie. Mocowane do slupow za pomoca kotew z preta gwintowanego galwanizowanego 22 mm dospawanego do zbrojenia slupow. Mozna tez uzyc kotew do murlaty.

Znowu nie do konca rozumiem "jedna na druga". Znaczy sie docelowo profil 280 x 70 (dwie belki "w pionie") czy 140 x 140 (dwie belki "w poziome")? Kazdy z ukladow bedzie zachowywal sie inaczej pod obciazeniem. Przy laczeniu belek bal bym sie o niezalezna prace poszczegolnych elementow (material suszarniany? w klasie wytrzymalosciowej? jak chcesz laczyc te belki?).

Tak czy inaczej kwestia tych belek zalezy od bardzo wielu czynnikow poczawszy od rodzaju i klasy materialu, konstrukcji szkieletu podlogi, spodziewanych obciazen statycznych, dynamicznych itd. Nie sadze zeby ktos sie odwazyl napisac "wsadz profil ** x ** " bo nikt nie wie co Ty tam bedziesz robil ;).

Ja bym na Twoim miejscu narysowal sobie reszte projektu, zalozyl jakies realne obciazenia a potem znalazl kogos kto to policzy czego tak naprawde ppotrzebujesz. Tylko od razu mowie ze ja mam tendencje do zbytniego analizowania pewnych kwestii...;)..

tuk
Posts: 5
Joined: Tue 21 Aug, 2018

Re: Podwalina

Post by tuk » Wed 22 Aug, 2018

Myślałem żeby dać dwie belki '' pionowo'' obok siebie ale po tym co piszesz chyba dam spokój bo byłby problem z ich zakotwieniem.zdecyduję się na 15x15 lub19x10 jak myślisz co wytrzymalsze. Domek ma być letniskowy ,wysokość do 5m, na górze dwie sypialnie. Wyjaśnij mi jak zamocowałeś belki stropowe na twojej podwalinie jeśli ma ona szerokość 10 cm ,belka czołowa odejmie do 5cm to zostaje 5cm na belke stropową- nie za mało?.Zaznaczam jestem laikiem.Czy możesz podać wymiary twoich belek stropowych i czy było podparcie na środkowym rzędzie słupów.Dzięki za odpowiedzi

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Podwalina

Post by sgt_raffie » Thu 23 Aug, 2018

Hej
Nie wiem na ile pomoze ale masz tutaj bardzo wstepny szkic fundamentu. Cos sie jeszcze "w trakcie" pozmienialo (slupy zamiast bloczkow, prety zamiast kotew, wymiary itd). Tu jest idea.
preview_IMG_20171024_172236.jpg
Tutaj jedyne zdjecie (robione kalkulatorem ;) )stropu posadowionego na tych belkach. Zdjecie gdzies z polowy prac nad stropem. Belke czolowa wypuszczona poza podwaline. Wedlug amerykanow bez dodatkowych zabiegow mozesz wypuscic ja na odleglosc rowna wysokosci materialu na strop. W moim przypadku podloga wykonana z 245x45 (chyba, musze zmierzyc/sprawdzic f-re bo nie pamietam juz) wiec belka czolowa jest odsunieta od podwaliny o 245. Wszystko bite gwozdzami do podwalin, 3 gwozdzie 90 mm na laczenie, 2 z jednej strony, srodkowy z drugiej. Dodatkowo wstawiony pozniej "blocking" czyli male kawalki stabilizujace belki w pionie. Cos jak w tej kratownicy po lewej ale ona jest pod maszyne wiec duzo wiecej drewna i gwozdzi tam poszlo. Na belki podwojne nie zwracaj uwagi, znowu wzmocnienie pod sprzet warsztatowy.
preview_IMG_20171024_172236.jpg
Jak bym mial wybierac z tych dwoch wymiarow ktore podales to dal bym 190x100. Pamietaj zeby kazda belke oceniac i dawac "brzuszkiem" w gore. Tak samo zreszta z belkami na strop.
Attachments
preview_fundament1.jpg

tuk
Posts: 5
Joined: Tue 21 Aug, 2018

Re: Podwalina

Post by tuk » Thu 23 Aug, 2018

Wielkie dzięki.Muszę to przetrawi¢,ten sposòb z belką czołowa ciekawy czyli belka bita czolowo do belek stropowych.Czemu dałes cztery rzędy a nie trzy I czemu wybrałeś słupy a nie np wylewane ławy wzdłużne-koszty?

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Podwalina

Post by sgt_raffie » Fri 24 Aug, 2018

Aargh..forum mi kolejnosc ilustracji pozmienialo, sory.
Tak, belka czolowa bita czolowo do belek stropu.
Cztery rzedy znowu wyszly z kwestii obciazen podlogi. Tam beda staly maszyny stolarskie w tym pare "zeliwniakow" z epoki minionej wiec mialo byc solidnie.
Slupy ze wzgledu na chec ograniczenia do minimum prac ziemnych co u mnie = koszty. Przy laniu law musial bym jednak cos niewlowac, rownac itd a dzialka w tym miejscu ma spad. Z betonem, malenkimi zbrojeniami czy slupami poradzilem sobie sam a do grzebania w ziemi juz bym musial kogos wolac z maszyna. A tak wypoziomowalem szalunki rurowe i po sprawie.



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”