Duze stezenie CO2

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
haste
Posts: 5
Joined: Fri 14 Dec, 2018

Duze stezenie CO2

Post by haste » Fri 14 Dec, 2018

Witam,
Czy ktokolwiek z forumowiczy, posiadający dom szkieletowy mierzył kiedykolwiek poziom CO2 w domu?
U mnie przy bezwietrznej pogodzie bardzo często uruchamia się alarm informujący o podwyższonym stężeniu CO2 -czujnik jest w sypialni, a czas kiedy pojawiają sie alarmy to głownie kiedy śpię lub kiedy w domu jest więcej ludzi (stezenie CO2 powyzej 1200ppm - czyli poziom ktory mozemy juz odczuc jako zmeczenie, moga pojawic sie bole glowy).
Szerokie otwarcie okien np. dachowych i przewietrzenie pomieszczenia rozwiązuje problem.
Zapewne domu z rekuperacja nie maja tego problemu, ale u mnie tego systemu nie ma.

Problem pojawia sie głownie zima kiedy okna dachowe maja otwarte wywietrzniki, ale pozostałe okna (poza czasem wietrzenia) sa zamknięte.
Dom ma dosc mala kubature stad tez moze CO2 szybciej sie zbiera w powietrzu.
Jakies pomysly jak moża by rozwiazac problem?
D


yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Duze stezenie CO2

Post by yaroszek » Mon 17 Dec, 2018

a czym ogrzewasz?
A może by tak założyć wywietrzniki w oknach?

haste
Posts: 5
Joined: Fri 14 Dec, 2018

Re: Duze stezenie CO2

Post by haste » Tue 25 Dec, 2018

99% gaz, sporadycznie kominek. Wywietrzniki są oknach dachowych. Wydaje mi sie ze w duzym stopniu do takiego zwiekszonego stezenia CO2 przyczynia sie pogoda, kiedy na zewnatrz wieje, stezenie CO2 nie przekracza 800ppm - czyli jest ok, a jak jest "flauta" to czasem "zdrowe" stezenie zostaje przekroczone

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Duze stezenie CO2

Post by zbiegusek » Wed 26 Dec, 2018

Wszystko wskazuje na zbyt słabą wentylację. Lub zbyt czuły alarm. ;)

yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Duze stezenie CO2

Post by yaroszek » Thu 27 Dec, 2018

Zakładając, że masz wskaźnik stężenia z certyfikatem to zbyt "czuły alarm" nie wchodzi w grę.
Jeszcze tylko napisz, że masz piec z otwartą komorą spalania...
Ale wszystko wskazuje, że Zbiegusek ma rację.

User avatar
The_evil_one
Posts: 35
Joined: Tue 21 Nov, 2017
Location: Nowy Sącz

Re: Duze stezenie CO2

Post by The_evil_one » Thu 03 Jan, 2019

Nawiewniki (nie wywietrzniki, bo mają za zadanie dostarczać powietrze z zewnątrz) w oknach nic Ci nie dadzą,
jeśli np. śpisz przy zamkniętych i (o zgrozo) szczelnych drzwiach. Przy założeniu oczywiście, że sama wentylacja grawitacyjna jest sprawna!
Anemometr przy kanale (kratce) wentylacyjnym i sprawdzać różne konfiguracje rozszelniania okien, drzwi itp.

haste
Posts: 5
Joined: Fri 14 Dec, 2018

Re: Duze stezenie CO2

Post by haste » Sat 12 Jan, 2019

yaroszek wrote:
Thu 27 Dec, 2018
Zakładając, że masz wskaźnik stężenia z certyfikatem to zbyt "czuły alarm" nie wchodzi w grę.
Jeszcze tylko napisz, że masz piec z otwartą komorą spalania...
Ale wszystko wskazuje, że Zbiegusek ma rację.
Czujnik chinski oczywiscie chinski - jak wiekszosc produktow :). Czujniki CO2 nie sa jakim krytycznym elementem - jak np. czujniki CO, to watpie zeby ktos to certyfikowal.
A jaki wpływ może mieć typ komory do stezenia CO2? - u mnie zamknieta.

haste
Posts: 5
Joined: Fri 14 Dec, 2018

Re: Duze stezenie CO2

Post by haste » Sat 12 Jan, 2019

The_evil_one wrote:
Thu 03 Jan, 2019
Nawiewniki (nie wywietrzniki, bo mają za zadanie dostarczać powietrze z zewnątrz) w oknach nic Ci nie dadzą,
jeśli np. śpisz przy zamkniętych i (o zgrozo) szczelnych drzwiach. Przy założeniu oczywiście, że sama wentylacja grawitacyjna jest sprawna!
Anemometr przy kanale (kratce) wentylacyjnym i sprawdzać różne konfiguracje rozszelniania okien, drzwi itp.
Rozumiem....i wlasnie z ta wentylacja bedzie zapewne najwiekszy problem. Drzwi na pietrze jeszcze nie mam - nawiewniki okien dachowych otwarte, ale nie mam ujscia powietrza :/. Tzn w tej jednej, najważniejszej sypialni nie mam komina i tym samym kratki. I zapewne to moze byc problem - bede chyba musial dolozyc dodatkowy dachowy wywietrznik i spiro doprwowadzic do sypialni - blad wykonawcy.

User avatar
b_r
Posts: 32
Joined: Mon 29 Feb, 2016

Re: Duze stezenie CO2

Post by b_r » Tue 04 Aug, 2020

Tak na poważnie to po 1. Należy zacząć od okien uzbroić je w kontraktrony lub kupić u producenta okien po 2. Czujniki zbicia szyby po 3. Min 1 Czujka gazowa na parterze po 4. Monitoring z podglądem na urządzeniu mobilnym. Po 5. Spięcie swojego systemu do agencji ochrony. Po 6. Najważniejsze. Uzbrajać system- tak nawet jak wyjeżdżasz na 30 min do sklepu, po dziecko do szkoły itp, itd...

Kordak
Posts: 14
Joined: Tue 31 Mar, 2020

Re: Duze stezenie CO2

Post by Kordak » Wed 26 Aug, 2020

Koniecznie poprawić wentylacje i zrobić test z innym czujnikiem. W razie potrzeby wezwać jakiegoś fachowca, co na wszelki wypadek posprawdza wszystko jeszcze raz i to kompleksowo. Z CO2 nie ma żartów.

hylia7044
Posts: 16
Joined: Thu 02 Dec, 2021

Re: Duze stezenie CO2

Post by hylia7044 » Tue 28 Dec, 2021

Warto zainwestować w czujniki dymu przydatne urządzenie zwłaszcza w sezonie zimowym kiedy stan powietrza jest znacznie gorszy. Oni oferują wysokiej jakości urządzenia, sprzęty i akcesoria automatyki.



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”