Podciąg z desek i inne ...

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Podciąg z desek i inne ...

Post by Wojciech Nitka » Wed 18 Nov, 2009

Przyklady z jednej z budów pod Gdańskiem - dom parterowy
Podciąg długości ponad 7,00 metrów - zbity z ośmiu desek grub. 20 mm.

Image

W wielu miejscach liczne nieszczelności w izolacji cieplnej stropu nad parterem.

Image

Krokwie, ktore winne być mocowane do ścianki kolankowej, a nie są, spowodowały wypchnięcie ściany budynku o ok. 3 cm, powodując między innymi poważne spękania na styku ściana - strop.

Image


kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Re: Podciąg z desek i inne ...

Post by kozi_rocks » Thu 19 Nov, 2009

Wojciech Nitka wrote:Podciąg długości ponad 7,00 metrów - zbity z ośmiu desek grub. 20 mm.
Jeśli są na to obliczenia wytrzymałościowe, to czemu nie?

ania76
Posts: 14
Joined: Mon 19 Jan, 2009
Location: 3city

Post by ania76 » Mon 07 Jun, 2010

Niestety nie ma takowych, czekam na nie od stycznia br :)
Ponadto poddasze ma być w przyszłości użytkowe, w obecnym stanie jest to niemożliwe.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 07 Jun, 2010

jest to takie rozwiazanie zastepcze z powodu najpeniej braku materialu grubszego, ale katastrofy nie nalezy sie spodziewac jesli jest odpowiednio podciag podparty. Sa tabele . 8 desek 20 mozna spokojnie polioczyc jako 4 deski 40. Co ile sa ozmieszczone podpory?

ania76
Posts: 14
Joined: Mon 19 Jan, 2009
Location: 3city

Post by ania76 » Tue 08 Jun, 2010

Z tego co mi wiadomo podpory jako takiej nie ma :roll: Nie jestem znawczynią, może pan Wojtek się wypowie konkretniej.
Podciągi miały być wg projektu stalowe.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 16 Sep, 2010

ania76 wrote:Podciągi miały być wg projektu stalowe.

Stalowe podciagi? Ten projektant chyba jednak nie ma zbyt wiele doswiadczenia w drewnianych konstrukcjach szkieletowych. Wykonawca zreszta tez ciekawie podszedl do tematu: mial byc stalowy ale wykonal wg uznania drewniany.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 16 Sep, 2010

A to Cię tak dziwi? Poniżej zdjęcia, które osobiście zrobiłem w Twoim kraju. Może to było kilkanaście lat temu, a my tu nie mamy takich materiałów jak LVL czy Paralam.

Image Image
Image Image

To moje zdjęcia, które zrobiłem w USA.

Kietladas
Posts: 6
Joined: Wed 06 Jan, 2010
Location: Wrocław

Post by Kietladas » Fri 17 Sep, 2010

osobiście miałem już okazje montować stalowy podciąg o długości 6,5 m, w domu drewnianym o metrażu 240m2 i jestem pewny że takie wzmocnienie robi robotę, bach nawet lepiej tak było w projekcie!

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Fri 17 Sep, 2010

Wojciech Nitka wrote:A to Cię tak dziwi? Poniżej zdjęcia, które osobiście zrobiłem w Twoim kraju. Może to było kilkanaście lat temu, a my tu nie mamy takich materiałów jak LVL czy Paralam.(...)
Wojtek, ale dzis mamy 2010 rok, tak wiec to co bylo jeszcze w XX wieku to chyba kiepski przyklad. Poza tym, nigdy nie twierdzilem ze w USA sa sami geniusze zwlaszcza na polnocy Juz kilka razy spotkalem sie tu z "tforczoscia" (jak mawia zabawnie G.Szostak).

Zdjecia ktore pokazales (za wyjatkiem 3-go) powinny byc umieszczone w dziale jak nie nalezy projektowac i budowac. Wykonanie jest po prostu skandaliczne i tam gdzie ja jestem to by nie przeszlo zadnej inspekcji. Co do projektu to generalnie tez jest zle. A ten podwojny podciag to juz farsa. Jesli nie ma bezposrednio nad metalowym podciagiem zewnetrznej sciany nosnej (a tam nie ma) to nie ma zadnego powodu zeby wstawiac tyle (drogiego) zlomu do domu. Jesli nawet nie bylo belek LVL czy wiazarow stropowych a potrojny podciag z belek 38x285 nie dawal sam rady to nalezlo dodac filar (drewniany lub ew. metalowy) lub lekko przeprojektowac wew scianki nosne i kierunek belek stropowych.
Zdjecie 3 jest wyjatkiem tylko w tym znaczeniu iz pokazuje zlicowany od dolu strop z podciagiem. Ale dzisiaj w dobie wiazarow stropowych czy drewnianych belek dwu-teowych to oczywiscie zaden problem nawet przy braku LVL.

Co do braku dostepnosci LVL to jestem zaskoczony. Od jakiegos czasu juz sie szykuje do powrotu do PL i poniewaz wiekszosc projektow ktore chcialbym realizowac ma takie wlasnie belki, orientowalem sie ok 1,5-2 lata temu i byly chyba dostepne, jak nie w PL to w Europie. Oczywiscie takich spraw nie szuka sie w zwyklych tartakach.
Pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 18 Sep, 2010

Nie jest chyba tak źle, jak piszesz, skoro w aktualnie obowiązującym kodzie budowlanym Kanady pokazują rozwiązania z użyciem belek stalowych.

Image

Co do LVL. Kiedyś na rynek polski próbowała wejść fińska firma Finnforest ze swoim materiałem Kerto - http://www.finnforest.pl/produkty/kerto ... kerto.aspx Za mało jednak było i jest promocji tego materiału. Za to dziś z LVL na rynek wchodzi firma Steico - http://www.steico.biz/index.php?start=04 Jest to materiał produkowany na terenie Rosji, a Steico jest wyłącznym dystrybutorem LVL. Jedak materiał wciąż mało znany na rynku. Jest to chyba spowodowane tym, że niewielu projektantów ma doświadczenie z tym materiałem.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 19 Sep, 2010

Wojciech Nitka wrote:Nie jest chyba tak źle, jak piszesz, skoro w aktualnie obowiązującym kodzie budowlanym Kanady pokazują rozwiązania z użyciem belek stalowych.
Zastrzezenia mialem co do wykonania na fotkach pokazanych wczesniej. Czy podciagi z belek stalowych mozna stosowac? Jak najbardziej ale takie sytuacje gdzie wymagany jest stalowy sa bardzo rzadkie i nalezy traktowac to jako ostatecznosc. Natomiast kody budowlane pokazuja wiekszosc mozliwych (a nie najczestrzych) rozwiazan wg metody "prescriptive".

LVL- to by sie zgadzalo. Juz chyba 2 lata temu Steico mialo w katalogu LVL i z tego co pamietam bylo produkowane poza granicami. Wspolczynniki dla LVL konieczne do obliczen przy belkach sa podane tak wiec projektant ktory tak czy tak musi belke przeliczyc belke nie powinien miec wiekszego problemu.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 20 Sep, 2010

Greg , podciagi LVL w polskich warunkach byly 2x drozsze niz stalowe. I jeszcze do tego czas oczekiwania comajmniej miesiac. Ale oczywiscie zgodze sie z toba ze zastosowanie jednego czy nawet dwoch slupow po podciag skladany jest przewaznie bardziej sensowne niz zastosowanie podciagu stalowego. A to zdjecie z podwojnym podciagiem stalowym tez mnie zawsze zastanwialo , czy to aby nie gruba przesada.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 20 Sep, 2010

Greg Olchawski wrote:Juz kilka razy spotkalem sie tu z "tforczoscia" (jak mawia zabawnie G.Szostak).
Szczerze mówiąc nie da się tego inaczej określić. Mnie to już nie bawi teraz. Dzisiejsza moja wizyta na budowie sąsiadów mojego przyjaciela. Więźba "kładła się". Dodali stalowe podciągi i... jeszcze bardziej się "położyła".

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Thu 21 Apr, 2011

Witam. Korzystając z okazji że mowa jest o podciągach mam takie pytanie/ w moim projekcie jest podciąg o dł. 5.5 m składa się z dwóch belek 38 x 235 mm i ok 1.6 m od ściany mam zaprojektowana podporę. Chciałem się jej pozbyć bo mi koliduje i nie zabardzo ładnie wygląda. Czy jest możliwość innego rozwiązania aby tej podpory iniknąc? Dodam że domek parterowy poddasze nie uzytkowe. Belki stropowe co 60 cm /38 x 235 mm/ .

projekt-konstru
Posts: 3
Joined: Wed 28 Sep, 2011

Post by projekt-konstru » Wed 28 Sep, 2011

witam.
Jestem projektantem konstrukcji z wieloletnim doswiadczeniem.
Wszystkie elementy typu podciag musza byc przeliczone przez projektanta konstrukcji. Jesli wychodzi mu stal to trzeba ja zastosować, zmiana z przekroju stalowego na drewniany niesie zawsze zwiekszenie wysokości przekroju. Należy nie zapominać o zabezpieczeniu p-poż stali.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 28 Sep, 2011

Ja stosuje stal od rozpietosci 5 m i uwazam to za najlepsze rozwiazanie gdyz zapewnia to sztywnosc konstrukcji chac czasem mozna by bylo zamiennie zastosowac podciag z drewna klejonego

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 17 Oct, 2011

Pan projektant zapomnial ze jest cos takiego jak tabele rozpietosci . Sa i dla podciagow drewnianych jak i stalowych.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 17 Oct, 2011

kazdy projekt trzeba analizowac indywidualnie

Timber-TEC
Posts: 29
Joined: Tue 27 Sep, 2011
Location: Wick, Szkocja
Contact:

Post by Timber-TEC » Thu 20 Oct, 2011

Ja tam myślę, że stali nie ma co unikać w budownictwie drewnianym. Po pierwsze profile stalowe są dużo tańsze od belek klejonych, a po drugie często dużo łatwiej ukryć je w głębokości stropu, nie mówiąc już o lepszym oparciu belek stropu na dolnych półkach dwuteowników niż wieszanie ich na stalowych łącznikach w wypadku belek klejonych ukrytych w stropie, co jest bardziej pracochłonne, droższe materiałowo i mniej stabilne w wypadku obciążeń dynamicznych.
Ja osobiście w większości przypadków projektuje belki stalowe przy dużych rozpiętościach i prawie zawsze są ukryte w stropie.

Marcin Sadlik
Posts: 5
Joined: Sun 01 Aug, 2010
Location: bielsko_biała

Post by Marcin Sadlik » Fri 17 Feb, 2012

ania76 wrote:Niestety nie ma takowych, czekam na nie od stycznia br :)
Ponadto poddasze ma być w przyszłości użytkowe, w obecnym stanie jest to niemożliwe.
Nie ma takiej tragedii. Izolacje można poprawić. Krokwie zabezpieczyć mechanicznie poprzez kotwy a jeśli obliczenia tej belki nie wypadną pomyślnie to zawsze można na niej wykonać nadciąg stalowy.

Marcin Sadlik
Posts: 5
Joined: Sun 01 Aug, 2010
Location: bielsko_biała

Post by Marcin Sadlik » Fri 17 Feb, 2012

A jeszcze jedno, przydało by się z góry zaplanować rozkład pomieszczeń na poddaszu to pozwoli dodatkowo usztywnić ściankę kolankową oraz wieźbe poprzez odpowiednie wykonanie ścianek działowych (ich konstrukcja może odpowiednio spiąć przeciwległe krokwie).

ania76
Posts: 14
Joined: Mon 19 Jan, 2009
Location: 3city

Post by ania76 » Thu 21 Jun, 2012

Witam po długiej przerwie.
Otóż sprawa budowy, którą pokazał Pan Nitka w pierwszym poście jest w sądzie od 2 lat. Pomimo opinii biegłej sądowej na razie nadal brak wyroku, za tydzień kolejna rozprawa.
Chociaż wygrana w sądzie to początek tej drogi, bo znaleźć rzetelną firmę, która poprawi ten bubel to pewnie trudniejsza sprawa :neutral:



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”