Prawidłowy montaż wiatroizolacji w otworach okiennych

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Prawidłowy montaż wiatroizolacji w otworach okiennych

Post by bart-klin » Sat 20 Feb, 2010

Witam wszystkich.
Pytanie kieruje głównie do Pana Wojtka. Dlaczego w polsce preferowanym sposobem na wykończenie ośćieży wiatroizolacją jest jej zawininięcie do środka? Wiem że u nas się tak poprostu to robi bo tak ma być. Jestem podwykonawcą z w jednej z dobrze znanych Panu firm i trochę mi się serce kraja że tak właśnie przygotowane są prefabrykaty z których buduje się domy w technologii skandynawskiej. Nie wiem jak to robią amerykanie ale w Norwegi budowałem kilka lat i zasada była zupełnie inna, a mianowicie wiatroizolacja jest wyłożona na ościeże okienne lub drzwiowe po czym docikana była obróbką tego okna. Uważam że jest to sposób o wiele praktyczniejszy i lepszy chociażby z tego względu,że pianka montażowa, która ma za zadanie nie tylko uszczelnić ale takrze utrzymać okno w danej pozycji lepiej trzyma się drewna niż wiatroizolacji, która jest przymocowana kilkoma zszywkami. Po za tym w przypadku niedokładnego opiankowania i niezauważalnego gołym okiem mamy dodatkowe zabezpieczenie przed wiatrem i przemarzaniem.

Bardzo proszę o Pana opinię na ten temat.
Pozdrawiam Bartosz B.


dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 21 Feb, 2010

Bart ja u siebie wywinałem wiatroizolację na oscieże okna nie wliczajac dolnej częsci.
Ten element został wykończony taśmą dekarską, nie zauważyłem jakichkolwiek problemów z pianką .
Połączenie jest szczelne, na dodatek sama rama okna została połączona z ramą oscieża za pomocą taśm systemowych, dzieki temu nic mi nie dmucha i nie zawiewa.
Do montażu używamy kotew montażowych więc nie ma problemu aby okno zmieniło swoja pozycję.
Pozdrawiam.

bartula
Posts: 8
Joined: Sun 21 Feb, 2010

Post by bartula » Sun 21 Feb, 2010

Witam
Znalazłem w końcu temat który mnie nurtuje od jakiegoś czasu,podobnie jak kolega przez kilka lat pracowałem w Norwegii budując od podstaw domy drewniane które są naturalnym widokiem w Tym kraju.Wyjeżdżając z kraju moja wiedza na temat budynków drewnianych była była niewielka jak się okazało,jednak dzięki zaangażowaniu w prace poznałem Tę technologię na tyle dobrze by w końcu móc się wypowiedzieć w kilku kwestiach.Prawdą jest to co Pan Wojciech że Tego typu budownictwa w Polsce nie normują przepisy,wiele firm wykorzystuje to w wygodny dla siebie sposób co niestety nie zawsze ma korzystny efekt w trakcie użytkowania,pojawia się sporo usterek.Podobnie jak kolega z Koszalina naśladując normy skandynawskie wiatroizolację zawsze kończę pod obróbką okna,dotyczy to zarówno parapetów jak i wszelkich obróbek drewnianych.Pytanie w związku z tym jest takie:Dlaczego w Norwegii niedopuszczalne jest zakończenie wiatroizolacji w sposób podany przez Pana Wojciecha ( http://www.szkielet.com.pl/domy_szkiele ... acji&id=29 ).Poprzez rozwiązanie Tego typu pozbawiamy się częściowo sensu dawania wiatroizolacji gdyż stosowanie pianek montażowych w budownictwie drewnianym jest praktycznie niedopuszczalne.Pianka jaka by nie była w końcu się utleni a przy zastosowaniu specjalnych uszczelnień nazwijmy to ''gąbkowe'' uzyskujemy właściwe uszczelnienie.Tak na marginesie stosowanie okien pcv do budynków drewnianych to nie koniecznie dobry pomysł :wink: Wracając do wiatroizolacji to według zasad norweskich stosuje się dodatkowe paski wiatroizolacji dawane w poziomie i w pionie tuż przy krawędziach otworów okiennych czy drzwiowych,dzięki temu drobnemu rozwiązaniu uzyskuje się doskonale szczelną ochronę przed wiatrem,oczywiście jeżeli zachowa się odpowiednią staranność.Jest dużo więcej tematów do poruszenia ale najpierw muszę się zapoznać z Tym forum.Pytanie dające do myślenia;a co z oknami dachowymi?? :wink:
Pozdrawiam serdecznie

bartula
Posts: 8
Joined: Sun 21 Feb, 2010

Post by bartula » Sun 21 Feb, 2010

Dziękuję jest z całą pewnością co poczytać
pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 21 Feb, 2010

bartula wrote:Pytanie w związku z tym jest takie:Dlaczego w Norwegii niedopuszczalne jest zakończenie wiatroizolacji w sposób podany przez Pana Wojciecha
Odpowiedź jest bardzo prosta i zawarta w przepisach Norweskich. Powinieneś się trochę douczyć, ale dla leniwych kwestia okien w Norwegi w naszym języku - http://bks.byggforsk.no/OtherLanguages. ... anguage=po

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Sun 14 Mar, 2010

Niestety Panie Grzegorzu, podsunięte przez Ciebie działy "wielkiej norweskiej księgi" nie do końca odpowiadają na postawione pytanie. Chodzi o to dlaczego w Polsce zawijamy wiatroizolację aż do wnętrza. Czy można to jakoś praktycznie uzasadnić?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 15 Mar, 2010

Ponieważ nie mamy powszechnie dostępnych odpowiednich uszczelek i okien dostosowanych do nich.

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Sat 20 Mar, 2010

A co do tego mają uszczelki i okna? Rzadko kiedy ale i w skandynawii stosuje się okna PCV i montuje się je na pianę i paroizolacji z tego powodu nie wciąga się pod okna. Panie Grzegorzu, buduje Pan domy. Co odpowiedziałby Pan inwestorowi gdyby zapytał o ten problem? I czy wykonał by wiatroizolację budując np. w Norwegii w sposób następujący - http://www.szkielet.pl/domy_szkieletowe ... acji&id=29

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 20 Mar, 2010

Wprawdzie nie budowałem w Norwegii, ale jestem na etapie uzgodnień technologicznych dla jednej firmy. Kwestia okien była dyskutowana i zostaną kupione i zamontowane na miejscu ze względu na wymogi właśnie w zakresie uszczelnień. "Wiatroizolacja" wg detali wykonawczych ma być szczelnie połączona z ościeżnicą uszczelką dostarczoną wraz z oknami. Ważne - dylatacja pomiędzy ościeżem a ościeżnicą ma 1cm.
Wskazane na rysunku uważam za prawidłowe.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Fri 02 Apr, 2010

bart-klin wrote:Nie wiem jak to robią amerykanie
Tak jak to zostalo pokazane na rysunku portalu szkielet pl to w US nie robi sie od bardzo bardzo dawna. Nie mniej jednak czesciowego wywiniecia wiatroizolacji do wewnatrz nie da sie uniknac poniewaz musi byc zrobione.
Przy okazji, na instalacji/uszelnieniu okien bardzo czesto lokalni inspektorzy miejscy lapia slabe ekipy czy zwykle niedbalstwo.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 02 Apr, 2010

Znowu demagogia z Twojej strony, Greg.
Jeżeli "tak" się nie robi to może pokażesz jak się dziś, " pokazane na rysunku portalu szkielet pl to w US nie robi sie od bardzo bardzo dawna. Nie mniej jednak czesciowego wywiniecia wiatroizolacji do wewnatrz nie da sie uniknac poniewaz musi byc zrobione" w Ameryce robi.
Chyba możesz, np. na podstawie załączonych obrazkach, pokazać jak to się dziś, w Ameryce robi. Forumowicze liczą na Ciebie.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sat 03 Apr, 2010

Wojciech Nitka wrote:Znowu demagogia z Twojej strony, Greg.
Wojtek, moja odpowiedz byla skierowana bezposrednio na pytanie bart-klina. A po Twoim komentarzu to nawet mi sie nie chce rozpisywac na ten temat. Poza tym mysle, ze forumowicze przede wszystkim licza na Ciebie, to w koncu Ty jestes Ekspertem.

To juz nie pierwszy raz kiedy stosujesz tego typu epitety pod moim adresem. Tak wiec pozwole sobie na bezposredniosc zeby cos wyjasnic: w USA byles kiedy? ponad 10 lat temu? I gdzie? w rejonie gdzie obowiązują łagodne kody budowlane. Czy naprawde myslisz ze posiadles juz cala wiedze na temat bud.szkieletowego by nazywac siebie Ekspertem i krytykowac kazde rozwiazanie odmienne od tego co piszesz? W dodatku raz na jakis czas spotkasz sie z czyms nowym i rozpisujesz sie jak to "europa poszla do przodu". Przypomina mi sie np sytuacja kiedy nie wiedziales nawet ze belki LVL moga byc stosowane jako podciagi i musialem Tobie wysylac zdjecia z budow.

Wojtek, spojrz prawdzie w oczy: caly swiat poszedl do przodu, tylko Twoja wiedza na temat tego jak buduje sie za oceanem pozostaje na poziomie lat 90-tych i to jeszcze ze "slabych" technologicznie regionow. Kiedy to wreszcie zrozumiesz? To co piszesz jest OK dla mas, ale stosujac takie komentarze jak do mnie po prostu kompromitujesz sie przed tymi ktorzy maja doswiadczenie w szkieletach wg aktualnych standardow swiatowych.

Czy myslisz ze my tu budujemy wg wiedzy z lat 90-tych? Albo ze nie mam nic innego do roboty niz rozpisywac sie na forum przedstawiajac jakies wymyslone (demagogiczne) rozwiazania? Bez przesady.

Wesolych Swiat
pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 03 Apr, 2010

Szanowny Greg'u,
to nie ja krytykuję jakiekolwiek rozwiązania. To Ty, krytykujesz moje czy innych Forumowiczów, nie podając nic w zamian. A przecież wiele razy proponowałem Ci - jeżeli nie tak - to podaj jak to się dziś u Was robi. Na tym się nasza wymiana postów kończyła. To samo dotyczy Twojego ostatniego postu -w "US nie robi sie od bardzo bardzo dawna" . Prosiłem - pokaż zatem jak to się robi. I co usłyszałem ja i Forumowicze? NIC. Czysta demagogia.
W swoich postach ograniczasz się do krytyki, nie podając nic w zamian. Co mam sądzić ja, co mają sądzić Forumowicze?
W swoich postach nie piszę nic co by nie było podparte aktualną literaturą angielskojęzyczną czy też podparte stronami www - w tym i w zakresie nazwijmy to budownictwa amerykańskiego, choć i ono pochodzi z Europy. Przecież Indianie tego nie wymyślili, a jak zapewne wiesz pierwsze domy szkieletowe w Ameryce zaczęli budować przybysze z Europy.
Dziwi mnie Twoja postawa. Czyżbyś nie mógł zrozumieć że Europa to nie Ameryka? Że Ameryka rządzi się swoimi wymaganiami a Europa swoimi? Że inne wymagania i technologie obowiązują w Europie a inne w Ameryce? Wybacz, minęły lata kiedy Stany Zjednoczone Ameryki były pępkiem świata. I ich technologie też. Zresztą mało kto dziś w kraju już używa określenia "domy amerykańskie", raczej używa się nazwy "domy kanadyjskie" czy "domy szkieletowe", z przystosowaniem do warunków krajowych.

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Sat 03 Apr, 2010

Greg Olchawski wrote:Czy myslisz ze my tu budujemy wg wiedzy z lat 90-tych? Albo ze nie mam nic innego do roboty niz rozpisywac sie na forum przedstawiajac jakies wymyslone (demagogiczne) rozwiazania? Bez przesady.
czy mozesz napisac kiedy wyjechales z kraju?
czy ty przypadkiem nie masz kompleksow?
czy przypadkiem nie widzisz polski z lat osiemdziesiatych czy jakichs tam?
chyba, przepraszam p. wojtku, nie musisz, jak piszesz rozpisywac się na forum, a jednak to robisz,
nie probuj jednak przedstawiac tu wymyslonych (demagogicznych) rozwiazan. mamy tu internet i wszelkie nowosci probujemy poznac - nawet te demagogiczne rodem z ameryki.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 04 Apr, 2010

Wojtek,
Tu nie chodzi o krytyke, bo ta mnie w zasadzie nie rusza. Krytukuje jak cos mi sie nie podoba lub sie z tym nie zgadzam. Nie mam tez nic przeciw krytyce pod moim adresem jesli Ty sie ze mna nie zgadzasz. Natomiast kilkukrotne powtarzanie ze stosuje demagogie sugeruje jakbym podawall na forum jakies nieprawdziwe falszywe informacje.
Czyżbyś nie mógł zrozumieć że Europa to nie Ameryka? Że Ameryka rządzi się swoimi wymaganiami a Europa swoimi? Że inne wymagania i technologie obowiązują w Europie a inne w Ameryce?
Alez calkowicie sie z Toba tu zgadzam. Oczywiste jest ze to co podaje jest zawsze pod katem doswiadczenia i przepisow amerykanskich i pisze na forum tylko i wylacznie w celach informacyjnych. Forumowicze niech sami wybieraja jaki system chca stosowac. A wybrac musza bo krajowego doswiadczenia w tym zakresie raczej nie ma.

Nie dyskutujmy kto odkryl czy zbudowal ameryke, bo to nie ma dzis wiekszego znaczenia. Poza tym, takie komentarze sa wrecz absurdalne biorac pod uwage raczkujace w Polsce bud. szkieletowe. Gdybys to pisal zamieszkujac UK to co innego. Ameryka nie jest Europa ale poki co to w szkieletach Polska nawet nie jest Europa
Wybacz, minęły lata kiedy Stany Zjednoczone Ameryki były pępkiem świata. I ich technologie też. Zresztą mało kto dziś w kraju już używa określenia "domy amerykańskie", raczej używa się nazwy "domy kanadyjskie" czy "domy szkieletowe", z przystosowaniem do warunków krajowych.
A kiedy USA byly pepkiem swiata? bo sobie jakos nie przypominam. Co do technologii, to czy chcesz czy nie, w wielu dziedzinach (nie wszystkich) ten kraj jest pionierem. Osobiscie nigdzie na swiecie nie spotkalem sie z okresleniami domy amerykanskie czy kanadyjskie czy skandynawskie. Polska to chyba jedyny kraj gdzie niektorzy (nie wszyscy) uzywaja takich nijakich okreslen. Reszta swiata uzywa "wood-frame" i wszystko powinno byc tu jasne.

Nie wiem jak sie buduje np w skandynawi, ale od czasu do czasu pojawiaja sie na forum osoby ktore znaja tamten rynek i wiele razy wskazywaly juz na rozne elementy, iz tam nie buduje sie tak jak podajesz. To daje troche do myslenia: jaki system naprawde propagujesz w Polsce?

Tak wiec Wojtku, konczac ta mysl, jesli sie nie zgadzasz z tym co pisze lub z systemem amerykanskim, to nazywaj rzeczy po imieniu, tj ze sie nie zgadzasz lub cos podobnego i bedzie OK. Tylko nie pisz prosze ze stosuje jakas demagogie.
__________________________________________

Przyznam Ci jednak racje, ze nie zawsze krytykujac podaje gotowe rozwiazania. Przede wszystkim, jako wykonawca, nie zamierzam rozdawac mojej calej wiedzy/doswiadczenia na prawo i lewo. Wiedza/doswiadczenie to kapital. Staram sie byc aktywnym uczestnikiem forum jednak bedac wykonawca ktory czasami mysli o powrocie do kraju musze chronic ten kapital i mam nadzieje ze mozesz to uszanowac. Pamietaj by nie przykladac do mnie tej samej miary co do siebie bo moja rola na forum jest zupelnie inna od Twojej. Ja jestem wykonawca a Ty propagatorem budownictwa drewnianego.

Tak wiec co do samej wiatroizolacji i jej wywijania to nie chce nawet podawac tutaj pewnych kluczowych hasel, bowiem byloby to juz zbyt duze ulatwienie. Ale co jest o wiele ciekawsze to to, ze moglbym Ci Wojtku udowodnic iz sam sobie zaprzeczasz na lamach portalu/forum, takze i w kwestii wywijania wiatroizolacji. Jednak nie chodzi tu przeciez bym Ci udowadnial Twoja "demagogie". Rozbieznosci w tym co piszesz wynikaja najprawdopodobniej z faktu iz nie zajmujesz sie wykonawstwem oraz poruszasz bardzo szeroki zakres budownictwa drewnianego.

Smacznego Jajka
pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

rysnek
Posts: 6
Joined: Sat 10 Apr, 2010
Location: gdańsk

Proszę o pomoc

Post by rysnek » Sat 10 Apr, 2010

Panie Greg.Jestem tu nowy i przyznam że całkiem zielony.Co mam zrobić z tą wiatroizolacją przy oknach??? Wszystkie wyżej wymienione sposoby są przeżytkiem. Proszę o podpowiedź.

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Fri 23 Apr, 2010

Panie, Wojtku skoro Pan już się już tu pojawił to proszę o wypowiedź na temat wywijania witroizolacji. Wzajemna krytyka z Gregiem moim zdaniem niczego mądrego tu nie wniesie a jak widać kilka osób chciałoby sie dowiedzieć jak naprwdę powinno się to robić.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 29 Apr, 2010

proponuje wiatroizolacje zamatowac w ten sposob
Attachments
P5240921.JPG
wiatroizolacja w otworze okiennym

tw20
Posts: 5
Joined: Thu 22 Apr, 2010
Location: Wrocław

Post by tw20 » Fri 30 Apr, 2010

Witam.
Dla zainteresowanych proponuje poszperać na youtubie tam jest bardzo dużo amerykańskich filmików instruktazowych jak oni to robią.
Pozdrawiam
tw20

tw20
Posts: 5
Joined: Thu 22 Apr, 2010
Location: Wrocław

Post by tw20 » Fri 30 Apr, 2010

Np. tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=j8xY5QKV ... re=related lub http://www.youtube.com/watch?v=vaKXqFtH ... re=related
Czy ktoś z was robi w ten sposób? Jakie są minusy takiej metody wg. was?
Pozdr
tw20

bartula
Posts: 8
Joined: Sun 21 Feb, 2010

Post by bartula » Sun 02 May, 2010

Sposób podany na Youtube jest dobry, jest jednak małe ale - jak widać konstrukcja okien jest odmienna od naszych krajowych, poza tym taśmy systemowe jak sądzę są nie do kupienia u nas, myślę że w zupełności wystarczyłoby by dać po dodatkowym pasku wiatroizolacji w pionie i w poziomie, po czym powinno się wywinąć na ramiak okna wcześniej podklejając taśmę butylową, całość docisnąć listwami do obróbki okien. Gorzej jeżeli przychodzi styropian. Szczerze mówiąc widziałem już różnych fachowców, jedni podkładali pilśnię inni płytę osb w celu wentylacji inni nic, prawidłowość polega zawsze na tym by wszystko było wentylowane, styropian na dziwnych podkładkach to jednak nie to samo co sidding drewniany. Gdyby stosować zasady polskich fachowców wiatr by przenikał do wnętrza jak ta lala, a nie o to tu chodzi.
Zgodzę się że można dać wiatroizolację do wnętrza, choć nie wiem czym jest to uzasadnione, zostawiać jednak przerwę piance to lekka przesada, ale u nas wiara w moc i skuteczność poliuretanu spienionego jest wyjątkowa, pytanie dlaczego wiele krajów nie uznaje tego typu mocowań? Mówi się że nie ma u nas uszczelek jak np. w skandynawi nic bardziej mylnego http://www.icmarket.pl/soudal-sznur-dyl ... 11845.html Można by postawić pytanie dlaczego w tak szczególny sposób traktuje się okna dachowe??? czy tylko dlatego że są na dachu?? i zarówno deszcz i wiatr mogą się łatwiej dostać do wnętrza, przecież zasada jest jedna, trzeba zabezpieczyć otwory tak by żaden z czynników nie dostał się do środka. Proponuję pomyśleć czy warto się spierać, logicznym jest by zabezpieczyć budynek wraz z otworami przed przedostawaniem się czynników zewnętrznych do środka, a sposób opisany przez większość Polskich fachowców nie do końca jest sprawdzony i w pełni skuteczny. Proponowałbym też zwrócić uwagę na sposób zabezpieczający podwaliny budynków, stosowanie papy (często podkładowej) czasami z pianką pod panele to źródło przenikania zarówno wilgoci jak i wiatru do wnętrza budynków, rozwiązanie jest ale trzeba to wiedzieć i umieć odszukać.
Kiedyś słyszałem stwierdzenie że łączenie dwóch różnych materiałów musi być odseparowane od siebie, pytanie co miałoby by być separatorem?? pozostało bez szczególnej odpowiedzi pianka montażowa to jest rozwiązanie. Jest wiele absurdów które biorą się często od fachowców którzy uważają że poczytać literaturę fachową to znaczy być na topie, literatura w języku polskim? ktoś tu słusznie napisał że świat i materiały idą do przodu i trzeba dobrze szukać by wciąż być w temacie. Szukajmy wzorców u ludzi którzy zajmują się tym na codzień, nie szukajmy tego wśród nas gdyż już Kazimierz Wielki jak mówią zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną, więc wiadomo w czym jesteśmy dobrzy. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 04 May, 2010

bartula wrote:ktoś tu słusznie napisał że świat i materiały idą do przodu i trzeba dobrze szukać by wciąż być w temacie
Tak tylko gdzie kupowac te nowe materialy????????????? np. nie mozna kupic zwyklego stolu do ciecia welny mineralnej o plytach osb 120 cm szerokosci nie wspominajac wiec wykonawcy zmuszeni sa do stosowania swoich <<patentow>> zmodyfikowanych :roll:

bartula
Posts: 8
Joined: Sun 21 Feb, 2010

Post by bartula » Tue 04 May, 2010

Prawda o Polakach jest powszechnie znana, daj mu scyzoryk a na pustyni miasto wybuduje. Doskonale wiadomo że to z czym się stykamy w innych krajach, nie zawsze jest dostępne u nas, improwizacja to jest dobre słowo, nie sądzę aby wymiary płyty osb niweczył solidność budowania a brak stołu uniemożliwiał właściwe docięcie wełny. Przyznaję jednak że miło by było zachować poziom z jakim się można zetknąć pracując poza Polską.
Większym kłopotem który świadczy o braku wiedzy jest to co dane było mi oglądać, np; bicie szalówki bezpośrednio do konstrukcji = brak wentylacji!!!, robienie podbitek na głucho bez wentylacji!!! brak siatek przeciw owadom!!! nasączanie chemią konstrukcji = malowanie pędzlem lub ze spryskiwacza - jakiś cel tego jest?? tylko litości nie piszcie o robakach czy ogniu :wink:. Wracając do tematu, napisze ktoś wreszcie co z tą wiatroizolacją?? Pozdrawiam wszystkich czytających ten wątek :grin:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 05 May, 2010

bartula wrote:kilka lat pracowałem w Norwegii budując od podstaw domy
jesli chodzi o budowanie w skandynawi a w polsce to niema co porownywac materialow i systemow.......tam wystarczy wejsc do jakiegos supermarketu budowlanego i jest wszystko co potrzeba od gwozdzi poczynajac a na akcesoriach i narzedziach konczac,a co do wiatroizolacji to proponuje ten polski :wink: sprawdzony patent ktory zamiescilem na fotce.........

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 05 May, 2010


bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Wed 05 May, 2010

Kolego Marcin L, zapewniam Cię że żeby wybudować dom skandynawski w Polsce nie trzeba jechać do norweskiego marketu. U nas można też wszystko kupić tylko trzeba szukać bo na pewno nie kupisz wszystkiego w jednym sklepie.
Jedyne czego nie mogę znaleźć w Polsce to norweskie rękawiczki-odpowiednik polskich wampirek :mrgreen:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 05 May, 2010

bart-klin wrote:Kolego Marcin L, zapewniam Cię że żeby wybudować dom skandynawski w Polsce nie trzeba jechać do norweskiego marketu
wiem kilka wybudowalem w kraju w ostatnim czasie :wink: i nadal twierdze ze nie mozna porownywac dostepnosci materialow polska - norwegia.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 06 May, 2010

bart-klin wrote:Jedyne czego nie mogę znaleźć w Polsce to norweskie rękawiczki-odpowiednik polskich wampirek
to prosze podaj namiar na gwozdize do pistoletow na 17* ,tak na poczatek, moglbym wymienic kilkanascie narzedzi ktorych u nas nie kupisz na 100%.

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

Rekawiczki

Post by KonradJ » Sun 09 May, 2010

jaki to ciesla co buduje w rekawiczkach,hehe

KonradJ
Posts: 69
Joined: Tue 24 Mar, 2009

Gwozdzie

Post by KonradJ » Sun 09 May, 2010

http://www.sklep-pneumatyczny.pl/index. ... -sztyfty,6
Marcin tu sproboj zapytac o gwozdzie do basso na 17 *,maja na plastiku ale chyba trzeba zadzwonic do nich bo w informacji o produkcie nie podaja kata nachylenia .Pozdrawiam

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Sun 09 May, 2010

Marcin, jest wiele innych gwoździarek do których kupisz gwoździe nawet w markecie,więc po co zwozić do Polski sprzęt do którego nie kupisz łączników.
KonradJ,a co ty nam powiesz na temat wiatroizolacji w otworach skoro już jesteś cieślą?

bartula
Posts: 8
Joined: Sun 21 Feb, 2010

Post by bartula » Sun 09 May, 2010

Do Marcina L. co prawda gwoździ 17 stopni nie znalazłem lecz może 16 stopni będą też pasować http://www.nail-center.pl/laczone.html ,a tak poza tym ludzie kochani,mamy 21 wiek a internet zdominował mocno nasze poczynania więc jeżeli KTOŚ czegoś szuka to sugeruję ''wygoooglować'' :mrgreen:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 10 May, 2010

bart-klin wrote:jest wiele innych gwoździarek do których kupisz gwoździe nawet w markecie
dlatego mam jeszcze kilka innych gwozdziarek na 21* i 34*
gwozdzie 17* laczone na plastiku nie sa w Polsce dostepne i dlatego podalem je jako przyklad braku pewnych materialow u nas w kraju, oczywiscie nie przeszkadza to budowac domow w Polsce
gdyby mozna bylo <<wygooglowac>> to juz bym dawno je kupil

co do wiatroizolacji to jest to dyskusja typowo akademicka, jest to bardzo proste do wykonania zadanie i nie sadze aby bylo o czym tu juz dyskutowac, ma byc szczelnie wywinieta na rame konstrukcyjna do wewnatrz lub szczelnie przylegac do ramy okiennej i tyle........

bartula
Posts: 8
Joined: Sun 21 Feb, 2010

dobre sobie

Post by bartula » Sun 23 May, 2010

Szanowny Marcinie L
Być może dla Ciebie jest to dyskusja typowo akademicka, lecz stwierdzenie z Twojej strony niestety nie jest jednoznaczne, napisać o dwóch przeciwstawnych wariantach nie jest dobrym rozwiązaniem. Użycie słowa ''lub'' może świadczyć o tym, że jest to Ci obojętne w jaki sposób będzie to wykonane, byle by było. Forum służy do wypowiadania się w temacie i na temat, stwierdzenie dyskusja typowo akademicka nie jest na miejscu gdyż MY POLACY niestety na każdym kroku jesteśmy otoczeni przez budownictwo tradycyjne ciężkie i toporne, mamy wielu wyśmienitych fachowców wiele świetnych szkół, ale niestety niemal wszystko tyczy się budowania za pomocą betonu w każdej jego odmianie. Wiele osób, którzy mają wiedzę na temat budownictwa drewnianego swoją wiedzę zdobywało poza krajem, nie mogli zdobyć jej od podszewki u nas w kraju więc nie rozumiem skąd się biorą TAKIE stwierdzenia u Ciebie??? Pytanie było proste jaki jest prawidłowy sposób zamykania wiatroizolacji w otworach okiennych i proszę jeżeli masz coś do napisania to zrób to proszę uzasadniając w odpowiedni sposób swoje słowa. Pozdrawiam.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 16 Sep, 2010

Wojciech Nitka wrote:Może warto zobaczyć - http://video.bobvila.com/m/21319675/tyv ... lation.htm
Wojtek, na tym clipie nie pokazano jak sie to powinno wykonywac ale zostalo wyraznie powiedziane, iz przecinania w formie litery X jak dawniej, obecnie sie nie wykonuje. To tak apropos mojej "demagogi".
Nieco zaskoczylo mnie tutaj podawanie linkow do clipow Bob'a Villa ale mozna to usprawiedliwic nieznajomoscia tematu za oceanem. Generalnie to zadna osoba powaznie zajmujaca sie tematem nie powolywala sie na takie zrodla. To niemal tak jakby prowadzac dyskusje akademicka bazujac na faktach z ... wikipedii.

Generalnie to przestrzegalbym kogo kolwiek przed czerpaniem wiedzy z internetu, np youtube itp. Wiele z nich pokazuje po prostu bardzo zle rozwiazania chociaz dla niewprawnego oka moga sie one wydawac jak najbardziej poprawne.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

drobnydd
Posts: 2
Joined: Mon 20 Feb, 2012

Post by drobnydd » Tue 21 Feb, 2012

na wstępie witam wszystkich jestem nowym użytkownikiem

drobnydd
Posts: 2
Joined: Mon 20 Feb, 2012

Post by drobnydd » Tue 21 Feb, 2012

Mam pytanko. Zacznę od początku. Jest postawiony dom drewniany z deski 8 cm, dół na obkuło, dach spadzisty z płyty osb a na nim nabite gonty na dwie strony a szczyty z 2 cm deski boazeryjnej, po czym dół jest wewnątrz na obkuło odłożony wiatroizolacją do łączenia dach gdzie wiatroizolacja nachodzi z 30 cm na osb dachu. Dach DEGOL. Na dachu założona jest wełna 20 cm z szczelina od osb ok 7 cm. Dół zaś położona jest bezpośrednio na deski 8 cm wiatroizolacja a na nią wełna 5 cm wełna w miejsca szkieletu wolnej przestrzeni a potem jeszcze 10 cm wełna i potem folia paroizolacyjna i stelaż i płyta g/k . W trakcje docieplania góry sama wełna i zakończenia zasznurowania bez foli. Kierownik budowy stwierdził iż wylewki są źle wykonane i kazał skuć i położyć od nowa po czym ekipa wykonała ta prace. Wylewki odparowały na sama wełnę, która była położona na dachu i ścianach na dole tylko że dół był już przykryty g/k. Teraz się okazało iz wełna się poci.
Proszę o pomoc co jest wykonane źle. Aha w każdym pomieszczeniu są zrobione wentylacje. Jeszcze raz bardzo proszę o opisanie co jest źle wykonane i czy wiatroizolacja może zachodzić na dach na osb żeby nie było szczeliny łączenia ściany z dachem czy nie może. Miał nie być szczeliny.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 21 Feb, 2012

Moim zdaniem szczelin wentylacyjna pomiedzy dachem a sciana nie powinna byc zaslonieta przez wiatroizolacje (tu wystarczylo by 3 cm dylatacja pomiedzy OSB a welna). Z regoly wlot powietrza jest pod okapem a w kalenicy jest wylot, o ile w szczycie budynku nie jest dach wentylowany.
Co do wylewek wewnatrz szkieletu to moim zdaniem jest to blad technologiczny, ale skoro juz tak jest zrobione to proponuje wstawic pochlaniacz wilgoci i osuszyc wszystko ogrzewac jednoczesnie pomieszczenie
Jesli strych/poddasze bedzie ogrzewany to warto w szczytowej scianie zalozyc wiatroizolacje pomiedzy szkieletem a sidingiem z desek (jak nie ma OSB nic sie nie stanie).
Takie jest moje zdanie :cool:

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Wed 22 Feb, 2012

Marcin,
ja tam myśle, że Ty chyba czytasz w myślach, bo ja za grosz nie rozumiem o co chodziło majstrowi powyżej :wink:
Każde poddasze, czy to użytkowe czy nie, wymaga przynajmniej pasywnej wentylacji. Są rózne wskaźniki jakie można założyć a które wskazują jaka powinna być suma powierzchni na/wywiewników.
W przypadku poddasza użytkowego z izolacją pomiędzy krokwiami (tu taką zakładam, o ile dobrze zrozumiałem), to wentylować należy każdą przestrzeń międzykrokwiową. Ułożenie wiatroizolacji na okapie efektywnie zamyka taką wentylację.
Żeby było jeszcze śmieszniej (nikomu chyba i tak nie jest do śmiechu) gont bitumiczny wymaga dobrej wentylacji spodniej połaci dachu celem zmniejszenia szkodzących mu wysokich temperatur latem (o kilka stopni).
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 23 Feb, 2012

Greg Olchawski wrote:czytasz w myślasz bo ja za grosz nie rozumiem o co chodziło majstrowi powyżej
przeczytalem 3 x na obkulo i jakos sie domyslilem.... :wink:



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”