Wiatroizolacja podwalina-ściana zewnętrzna.

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
canmanski
Posts: 9
Joined: Wed 29 Jul, 2009
Location: Kraków

Wiatroizolacja podwalina-ściana zewnętrzna.

Post by canmanski » Mon 10 May, 2010

Witam,
Mieszkamy sobie w naszym domku szkieletowym już 5 miesięcy. Zabieramy się za prace na zewnątrz, żeby nadać mu ostatecznego wyglądu. Ostatnio zajęliśmy się tematem wykończenia ścian fundamentowych. Zaglądam sobie pod dom i widzę że od spodu:
1. Widać płytę OSB stanowiącą poszycie zewnętrzne ścian. Wydawało mi się, że gdzieś czytałem, że tam powinna się naleźć wiatroizolacja. Wszystko widać na zdjęciach 1 i 2.
2. Na jednej z aluminiowych list wykończeniowych, są porobione (gwoździem?) otwory co około 5 cm. Na innych tego nie ma. Nie wiem po co - zdjęcie 3.

Rozumiem, że brak wiatroizolacji w tym miejscu może powodować lekkie uczucie przewiewania w zimie. Choć i tak było ciepło - domek 115 m2 pow. użytkowej, ogrzewany wyłącznie kozą (choć bardziej pasuje nazwa piec kaflowy) o mocy nominalnej 8 kW, bez rozprowadzenia ciepłego powietrza. A zima sroga była.

Chciałbym teraz zamontować wiatroizolację w tym miejscu - z jednej strony wklejona w ścianę fundamentową, z drugiej przyklejona do listwy aluminiowej i dodatkowo przykręcona listewką.
Tylko, czy rzeczywiście brakuje tam wiatroizolacji ?
Pozdrawiam
Bartek
Attachments
1.JPG
2.JPG
3.JPG


Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 10 May, 2010

wnioskujac ze wiatroizolacja jest pomiedzy styropianem a OSB a nad listwa startowa proponuje kupic samoprzylepna tasme do klejenia wiatroizolacji i wkleic to w narozniku wew. pomiedzy murem a listwa metalowa startowa na fundament cienki styropian ktory przykryje OSB od spodu i na to tynk cienkowarstwowy itp.(nie zatykajac jednak tych otworkow wentylacyjnych.

tonyfabio
Posts: 57
Joined: Tue 04 May, 2010

Post by tonyfabio » Tue 11 May, 2010

Te otwory to jakaś kosmiczna pomyłka. Gwoździem robić dziurki? Są listwy startowe do styropiany z oryginalnymi otworami.
Te dziury służą do przeplywu powietrza między płytą poszycia a wiatroizolacja. Pewnie zaraz znajdzie się kilku mądrych, którzy napisza, że wiatroizolacja powinna byc na płycie poszycia, ale nie w przypadku wykonczenia styropianem.
Tak szczerze mowiac jak przedstwaie swoj przekroj sciany to pewnie zacznie sie niezła dyskusja, ale to w innym temacie.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 11 May, 2010

tonyfabio wrote:zaraz znajdzie się kilku mądrych, którzy napisza, że wiatroizolacja powinna byc na płycie poszycia
powinna byc zawsze na plycie poszyciaa przestrzen pomiedzy stryropianem musi byc obowiazkowo wentylowana

jak kupili listwe niewentylowana to musieli zrobic te dziury :mrgreen: ,co do wieatroizolacji wentylacji to mam swoje przemyslenia na ten temat ale nie experymentuje bo to negatywne efekty po 10 latach moga sie pojawic a przez ten czas to ze 40 domow mozna postawic zle- wiec budujmy zgodnie z technologia raczej.

canmanski
Posts: 9
Joined: Wed 29 Jul, 2009
Location: Kraków

Post by canmanski » Tue 11 May, 2010

Witam,
Wiedziałem, że nie ma będzie jednoznacznej odpowiedzi. Bo pewnie trzeba się najpierw dowiedzieć, co budowniczy tego domu miał na myśli. Mnie zastanawia fakt, że jedna listwa startowa jest podziurawiona (na południowej ścianie) a pozostałe nie są. Tylko dlatego zwróciłem na to uwagę.
Myślę, że zobaczę dom wykonany przez tą samą firmę według tego samego projektu, który jest w miarę niedaleko. I dowiem się od wykonawcy dlaczego jest tak jak jest.
Pozdrawiam
Bartek

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wiatroizolacja podwalina-ściana zewnętrzna.

Post by Wojciech Nitka » Thu 13 May, 2010

canmanski wrote:1. Widać płytę OSB stanowiącą poszycie zewnętrzne ścian. Wydawało mi się, że gdzieś czytałem, że tam powinna się naleźć wiatroizolacja. Wszystko widać na zdjęciach 1 i 2.
W Twoim przypadku wykonawca popełnił błąd.
Na zdjęciach widać kratkę wentylacyjną w ścianie fundamentowej, z czego wnioskuję, że budynek jest pustką podpodłogową. Jeżeli tak, to na koronie murów, przed montażem podwaliny, należało położyć pas foli wiatroizolacyjnej, który połączony z folią wiatroizolacyjną ściany zapewniałby ciągłość ochrony budynku przez przewietrzaniem i zawilgoceniem - patrz rysunek "Pustaka podpodłogowa" - http://www.szkielet.pl/domy_szkieletowe ... BCowe&id=9

Montując dziś od spodu folię wiatroizolacyjną, zasłonisz otwory w listwie startowej, całkowicie ograniczając przewietrzanie pod warstwą styropianu ryflowanego (o ile taki został położony). W Twoim przypadku rozważyłbym uszczelnienie tych miejsc masami plastycznymi zamiast proponowanego przez Ciebie rozwiązania.

canmanski
Posts: 9
Joined: Wed 29 Jul, 2009
Location: Kraków

Post by canmanski » Thu 13 May, 2010

Witam,
Panie Wojtku, budynek jest wykonany zgodnie z tym, co jest napisane na podanej przez Pana stronie: - pustka podłogowa, folia + piasek na gruncie (po zdjęciu humusu), przekrój stropu identyczny, przekrój ścian też. Ale brak tego nieszczęsnego paska wiatroizolacji pod podwaliną.
Będę reklamować. Tym bardziej, że wykonawca (Domy i Domki, Kielce), pochodzi z polecenia na tej stronie i się powołuję na szkolenia/certyfikaty prowadzone przez Pana.

W takim razie mam jeszcze jedno pytanie. Styropian założony na ścianę jest ryflowany. Ale otwory wentylacyjne, znajdują się tylko w jednej listwie startowej (od południa budynku). W pozostałych ścianach ich nie ma. Powinny tam się znaleźć ?
Pozdrawiam, Bartek

PS. Widzę, że kratki wentylacyjne też wymienię na regulowane. Kusiło mnie, żeby je trochę przytkać w zimie, ale nie wiedziałem czy wolno coś takiego robić...

bartula
Posts: 8
Joined: Sun 21 Feb, 2010

Post by bartula » Sun 23 May, 2010

Witam serdecznie.
Może moja uwaga nie będzie tutaj traktowana poważnie lecz na prawidłowe zabezpieczenie podwaliny i części ściany jest pewien sposób oto on; http://www.isola.no/produkter/vindsperr ... llemembran .
Niestety jest to u nas nieosiągalne w kraju,chyba że się mylę;-) w razie wątpliwości proszę dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi tego produktu.

canmanski
Posts: 9
Joined: Wed 29 Jul, 2009
Location: Kraków

Post by canmanski » Tue 25 May, 2010

Witam,
Udało mi się zobaczyć dom wybudowany w oparciu o identyczny projekt, przez tego samego wykonawcę. Spód jest wykonany tak samo.
Zerknąłem też do projektu - niestety projekt nie przewiduje wiatroizolacji w tym miejscu. A znając wykonawcę, w przypadku reklamacji, najpierw wyciągamy projekt i umowę... Projekt był oczywiście dostarczony przez wykonawcę i jego architekta.

Wykonawca w rozmowie telefonicznej twierdzi, że wykańczając ścianę fundamentową powinienem zostawić szczelinę ok 0,5 cm, żeby zapewnić wentylację, tzn nie wykańczać spodu w żaden sposób. Według niego wiatroizolacja nie powinna się tam znaleźć. W kwestii brakujących otworów w listwach startowych - powinny znaleźć się na całym obwodzie budynku. Nie wiadomo dlaczego ich nie ma...

Ogólnie postanowiłem, przy okazji wykańczania ściany fundamentowej (klej do wyrównania + tynk cienkowarstwowy), wkleić sobie tam gęstą siatkę z włókna szklanego. Siatka będzie przymocowana też do listwy startowej (wcześniej przygotowane otwory wentylacyjne, tam gdzie ich brakuje) i zabezpieczy mi tą cześć domu przed dodatkowymi lokatorami, którzy chcieliby w tych szczelinach zamieszkać. Na siatce zawsze można jakąś masę uszczelniającą, bądź inny wynalazek zamontować...
Pozdrawiam
Bartek

Sebastian1
Posts: 2
Joined: Thu 23 Feb, 2012

Post by Sebastian1 » Thu 23 Feb, 2012

Witam,
chyba mam podobny problem i chciałbym prosić o radę.
Mój dom został zbudowany latem ubiegłego roku. Ściana patrząc od wewnątrz zaczyna się od: płyta karton/gips-płyta OSB-folia paroizolacyjna-wełna 15cm-folia biała-płyta OSB-styropian na plackach klejowych.
W projekcie domu była wymieniona folia wiatroizolacyjna a zgodnie z tym co wyżej napisałem chyba jej fizycznie nie ma. Moje pytanie brzmi: czy mając umowę z wykonawcą, faktury za robociznę mogę założyć mu sprawę sądową o wybudowanie domu niezgodnie z projektem i prawem budowlanym?
Jeżeli między płytą OSB a styropianem jest pustka powietrzna dzięki plackom klejowym, to czy można powiedzieć, że wilgoć nie dostanie się do płyt OSB?
Oczywiście wiatr w gniazdkach elektrycznych jest :lol:
Sebastian

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 23 Feb, 2012

Masz problem.
Folia wiatroizolacyjna powinna być, a styropian powinien być mocowany na kołki, a nie klejony do płyty poszycia. To błąd wykonawcy.
I może być, że jednym z powodów, wiatru w gniazdkach elektrycznych, jest brak folii wiatroizolacyjnej. Ale może to być powód innych, niewłaściwych rozwiązań, np. brak szczelnej foli paroizolacyjnej.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Fri 24 Feb, 2012

Wojciech Nitka wrote:I może być, że jednym z powodów, wiatru w gniazdkach elektrycznych, jest brak folii wiatroizolacyjnej. Ale może to być powód innych, niewłaściwych rozwiązań, np. brak szczelnej foli paroizolacyjnej.
Jedna sprawa to położyć folie wysokoparoprzeuszczalną, inna czy spełnia ona wymogi prawdziwej wiatroizolacji, a jeszcze inna to kwestia jej montażu.

Jeśli zainstalowano poprawnie wiatroizolacje zgodnie z ostatnimi standardami w tym zakresie to wiać z kontaktów nie powinno, nawet przy zaniedbaniach paroizolacji.

Jeśli jest superszczelna paroizolacja ale brak albo niewłaściwa wiatroizolacja to pomimo tego że nie będzie wiało z kontaktów, ściany budynku i tak będą nadmiernie wychładzane. Jeśli wieje z kontaktów to znaczy że wiatr już przedostał się do konstrukcji. Szczelna paroizolacja w takim wypadku da tylko poczucie że wszystko jest OK kiedy wiatr i tak robi swoje niezauważony.

Tak więc i jedna i druga folia musi być wysokiej jakości i perfekcyjnie zamontowana czego wszystkim życze. :grin:
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Sebastian1
Posts: 2
Joined: Thu 23 Feb, 2012

Post by Sebastian1 » Fri 24 Feb, 2012

Dziękuję za odpowiedź.
W takim razie ponawiam pytanie, czy mając umowe i faktury z wykonawcą, mogę pociągnąć go do odpowiedzialności finansowej przed sądem za wykonanie pracy nie zgodnie z projektem.
Proszę powiedzieć czy pomalowanie płyt OSB specjalnym gruntem do płyt pomniejsza szkody które może wywołać wilgoć.



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”