Woda w wełnie mineralnej na poddaszu

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 02 Feb, 2011

Jaka jest folia na dachu? Jesli to membrana dachowa o wysokiej paroprzepuszczalnosci a zawilgocenie jest znikome to "mozna" to zamknac po podsuszeniu.
Ja jednak mysle ze problem tkwi w szczelnosci dachu i tu bym szukal problemu (szczelnosc pomiedzy gosiorem a blacha ??? brak uszelki - snieg podwiewa itp). Podsumowujac nie zamykac do momentu ustalenia przyczyny - jesli chodzi o dach to o ile sie orientuje minimu to teraz 25 cm welny a najlepiej ulozonej krzyzowo 15 + 10 cm.

:roll: kierownik budowy/inspektor nadzoru chory jest i nie moze przyjechac ?????? To jego zakres pracy ... tak sadze :roll:


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Wed 02 Feb, 2011

Jeśli dobrze zrozumiałem to wełna nasiąknęła wodę jeszcze przed położeniem pokrycia dachowego? Jeśli tak to można ostrożnie założyć że pokrycie dachowego powinno być szczelne. Jeśli nie to jest to problem ze szczelnościa pokrycia, jak wspomniał Marcin.
Natomiast co do samej wełny to:
1. dlaczego wełna została dociśnieta "na siłę"? W ten sposób obniżasz właściwości termoizolacyjne wełny. To nie jest tak że im więcej jej napchasz tym lepiej. Jeśli wełna jest grubsza niż głebokość przestrzeni w której ją montujesz, to zaczyna się "upychanie" i spadek U. Nie sama wełna tylko powietrze pomiędzy włóknami mają działanie termoizolujące.
2. Jeśli widzisz stojącą wodę to jest bardzo źle i kategorycznie powinieneś zdjąć folie paroizolacyjną tak aby wyjąć mokrą wełnę. Nie licz na to że wełna szybko odparuje tą wilgoć bo tak nie będzie. Pozostawienie tego tak jak jest dodatkowo powoduje degradacje drewna.
Wnioski co zrobić wyciągnij sam.
Pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 02 Feb, 2011

Moim zdaniem wyjac welne wysuszyc sprawdzic dach lub zmienic kierownika budowy albo zrobic tak jak napisalem na Priv czyli niech zedecyduje kierownik i na pismie sie okresli.
Jesli widac wode a blacha byla polozona wczesniej to na 99% jest problem z nieszczelniscia dachu. Nie panikowal by jednak tylko spokojnie porozmawial z wykonawca i zaproponowal takie rozwiazanie albo niech tez na psmie da gwarancje bedzie pozniej tj. za 5 lat za darmo naprawial na wlasny koszt (choc mam nadzieje ze tak nie bedzie). :neutral:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 02 Feb, 2011

agat100 wrote: Wykonawca położył blachodachówkę na krokwie (szer. 15 cm) w to 20 cm wełny, którą docisnął "na siłę" do paroizolacji.
Wg mnie popełnił podstawowy błąd t.j. nie zapewnił odpowiedniej szczeliny wentylacyjnej. Poproś go o rysunek jak wg niego będzie rozwiązana ta przegroda i pokaż na forum.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 02 Feb, 2011

Grzegorz Szostak wrote:nie zapewnił odpowiedniej szczeliny wentylacyjnej
jesli jest folia wiatroizolacyjna o wysokiej paroprzepuszczalnosci to moim zdaniem szczelina dylatacyjna jest zbedna (choc w upalne dni moze sie przydac)
Sam pomysl upchniecia w krokiew 15 welne 20cm to nieporozumienie :roll:
Grzegorzu nie sadze zeby przyczyna byl brak szczeliny jednak obstaje za nieszczelnoscia blachy i bardzo bym sie zdziwil gdyby bylo inaczej(zalez ile tej wody jest faktycznie jesli to ,,pare"skroplin to masz zapewne racje jesli wody jest wiecej racje mam ja) :cool:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 03 Feb, 2011

jesli jest folia wiatroizolacyjna o wysokiej paroprzepuszczalnosci to moim zdaniem szczelina dylatacyjna jest zbedna
Pomimo że jest to dopuszczalne rozwiązanie (jest w wielu materiałach) praktyka pokazuje jego wady.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 03 Feb, 2011

skoro producent danego produktu- materialu proponuje takie rozwiazanie to moim zdaniem prowadzil badania ktore potwierdzaja poprawnosc tego rozwiazania. :roll:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 03 Feb, 2011

Co Ci to da jeżeli w przegrodzie wystąpi problem?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 04 Feb, 2011

Zakladam ze nie wystapi,jesli material jest uzyte zgodnie z zaleceniami producenta. a jezeli mimo wszystko wystapi problem to bedzie to wada materialu i mozna producenta pociagnac do odpowiedzialnosci
PS.(idealizuje teraz) to chyba nie realne w Polsce .

falkon
Posts: 4
Joined: Thu 10 Feb, 2011
Location: /skandynawia

Post by falkon » Thu 10 Feb, 2011

Greg ma rację, wełna powinna byc wlozona a nie wcisnieta (najlepsze parametry ma w formie całkowiyego rozprezenia). Sprawdz rowniez czy jest wykonana szczelina wentylacyjna pomiedzy folia paroprzepuszczalna (kladziona bezposrednio na krokwi), a wełną. Szcelina wentylacyjna jest bezwzglednie wymagana( ok 200 cmkw na metr bieżący dachu wzdluż okapu)

WAŻNE!!!! napisałeś że WEŁNE DOCISNĄŁ "na siłę" DO PAROIZOLACJI, to ŚMIAŁO ZARZĄDZ ROZBIÓRKĘ, PAROIZOLACJĘ dajemy po ułożeniu wełny. Prawidłowa kolejnoś:
1. pokrycie dachu (blachodachowka)
2. łaty
3 .kontrłaty
4. folia paroprzepuszczalna (membrana)
5. szczelina wentylacyjna
6 .wełna
7. PAROIZOLACJA to ostatni etap docieplenia.
pozdrawiam i życzepomyślnego ukończenia tego domu. :smile:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 12 Feb, 2011

falkon wrote:Sprawdz rowniez czy jest wykonana szczelina wentylacyjna pomiedzy folia paroprzepuszczalna (kladziona bezposrednio na krokwi), a wełną. Szcelina wentylacyjna jest bezwzglednie wymagana( ok 200 cmkw na metr bieżący dachu wzdluż okapu)
Wszystko zależy od jakości folii. Nie we wszystkich przypadkach, pomiędzy folią dachową a izolacją cieplną wymagana jest szczelina wentylacyjna, a tym bardziej "Szcelina wentylacyjna jest bezwzglednie wymagana( ok 200 cmkw na metr bieżący dachu wzdluż okapu)".

falkon
Posts: 4
Joined: Thu 10 Feb, 2011
Location: /skandynawia

Post by falkon » Mon 14 Feb, 2011

OK Wojciech zgadzam się z toba, ale połowicznie, bo lepiej ja zrobic niz nie zrobic, to nic nie kosztuje, jesli producent folii jej nie wymaga.
Pozdrawiam. :smile:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 15 Feb, 2011

Osobiście uważam że, ten sposób = lepiej ja zrobic niz nie zrobic = jest chore podejście do budowania. Po co robić coś co nie jest konieczne, co nie jest uzasadnione? Po co tym samym podnosić koszty budowy?
Czy tam gdzie, np. nie ma szkód górniczych, będziesz zalecał wykonanie fundamentowania pod szkody górnicze na zasadzie " lepiej ja zrobic niz nie zrobic"? Tak można by postępować z wieloma elementami budynku. Tylko po co?
Budujmy domy w zakresie, którym są spełnione wszelkie wymagania techniczno-montażowe, ale nie przesadzajmy!!!

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 15 Feb, 2011

Wojciech Nitka wrote:Budujmy domy w zakresie, którym są spełnione wszelkie wymagania techniczno-montażowe, ale nie przesadzajmy!!!
Nic dodac nic ujac. Konkretnie i na temat :idea:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 17 Feb, 2011

Według Wikipedia - demagogia "to kłamanie na rzecz wygranej w wyborach lub schlebianie wyborcom, np. rozdawanie kiełbasek. Za demagogię uważane są kłamstwa, składanie popularnych i efektownych, ale nie dających się spełnić obietnic (populizm) albo składanie obietnic bez intencji ich realizacji, schlebianie masom, szukanie kozła ofiarnego, stosowanie nielogicznych, ale przekonujących argumentów."
Natomiast ignorancja - według słownika wyrazów obcych Kopalińskiego oznacza - brak wiedzy, nieświadomość, nieuctwo.
Widzisz związek?



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”