Mocowanie bedek stropu do podciągu

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
kamkie
Posts: 1
Joined: Sat 19 Feb, 2011

Mocowanie bedek stropu do podciągu

Post by kamkie » Sat 19 Feb, 2011

Witam. Mam nadzieje ze to prawidłowy dział. :mrgreen:
Mam takie pytanie co do prawidlowości zastosowanego rozwiązania.
Otoż znajomy buduje dom z bala i firma wykonująca konstrukcje zmienila przebieg belek stropowych. W projekcie nad pomieszczeniem 4,0 x 8,0 m belki o przekroju 15 x 25 cm poprowadzone były oczywiście wzdłuż krótszego boku w rozstawie 0,80. Natomiast podczas budowy zmieniono kierunek ułożenia belek stropowych na równoległy do dłuższego boku, zmniejszając ich rozpiętość konstrukcyjną podciągiem zlokalizowanym mniej wiecej w połowie długości. W zasadzie nie byloby w tym nic dziwnego i gdyby nie fakt, ze podciąg jest wykonany z dwóch belek 20 x 20 cm skręconych razem, a belki stropowe są do niego przyśrubowane od dołu.
Czy takie rozwiązanie ma zastosowanie w budownictwie drewnianym?
Czy obciażenie przekazywane na podciąg tylko i wyłącznie za pośrednictwem srub nie spowoduje w dłuższej eksploatacji ich luzowania, a co za tym idzie zmniejszy się sztywność konstrukcji?
Dodatkowo takie rozwiązanie utrudnia ułożenie podłogi w pomieszczeniu na piętrze, gdyż belka podciągu wystaje nad pozostałe belki i ta odległość trzeba zniwelować stosując legary.
I jeszcze jedno pytanie odnośnie wyciszenia stropu. Czy pomiędzy legary w podłogę mozna w celu wygłuszenia zastosować korek (drobnomielony lub ekstrudowany), czy w takich paskach o szerokości 6 cm (szerokość legarów) nie bedzie się z czasem wykruszał). Wiem, ze stosuje się filc, ale szukam jakiejś tańszej i równie trwałej alternatywy.
Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.
Pozdrawiam Kamil


Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”