Izolacja fundamentów i podwaliny

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
aaga
Posts: 4
Joined: Thu 12 Jul, 2012

Izolacja fundamentów i podwaliny

Post by aaga » Fri 13 Jul, 2012

Witam,
od razu podkreślę, że jestem kobietą i kompletnie nie znam się na budowie domu:) Stąd też moja wizyta tutaj i parę pytań do fachowców.
Otóż mam wątpliwość czy moje fundamenty są zrobione prawidłowo, bo wykonawca w ławach nie umieścił żadnej folii a słyszałam, że powinna być kubełkowa, wylał on beton bezpośrednio do ziemi, na nim ułożył pasek papy jako izolacę poziomą i na to wylał płytę główną (wcześniej ubity piasek i zbrojenie). Podwalinę konstrukcji też położył na pasku papy. I to cała izolacja fundamentów. Czy to nie za mało? Proszę o podpowiedź?
Mam kierownika budowy ale on chyba słabo się zna na budownictwie szkieletowym:( nie zna np. budowy stropu w systemie Steico., a taki mi właśnie zastosował wykonawca. Kolejna rzecz to zabezpieczenie drewna konstrukcjnego. Wykonawca twierdzi, że drewna KVH nie trzeba zabezpieczać, bo jest już zabezpieczone na etapie produkcji, Kierownik jednak każe je zabezpieczyć. I komu wierzyć? Proszę o fachową informację

Dodatkowo sen z powiek spędza mi deszcz, który teraz pada na niezakryty jeszcze szkielet. Czy deszcz nie uszkodzi drewna KVH i płyty MFP?
Pozdrawiam
Aga


User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 14 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

aaga
Posts: 4
Joined: Thu 12 Jul, 2012

Post by aaga » Sun 15 Jul, 2012

Dziękuję za podpowiedż,
ale liczyłam, że na tym portalu otrzymam konkretne informację, np: KVH wymaga zabezpiecenia przeciwko grzybom i insektom albo nie wymaga.To, że mogę sobie coś wpisać w google i wyskoczy multum odpowiedzi to wiem!! Nie mam czasu przekopywać się przez czasami sprzeczne informacje w necie. Myślałam, że tutaj dowiem się jak jest prawidłowo. A pisanie: "nastepnym razem trzeba wybrac innego - maja placone za swoje uslugi" jest cyniczne, bo jakim następnym razem- ja buduję raz!!!
Aga

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sun 15 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sun 15 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

olo_82
Posts: 11
Joined: Sun 21 Aug, 2011
Location: Kraków

Post by olo_82 » Fri 22 Mar, 2013

Witam
Mam takie pytanie odnośnie folii kubełkowej i styropianu.
Chciałbym zastosować i jedno i drugie oczywiście. Folię aby umożliwić jakąkolwiek możliwość oddychania ściany fundamentowej z bloczków i odparowania ewentualnej wody z niej.
Styropian natomiast symbolicznie aby to wszystko nie zamarzło i nie popsuło jej.
Dom nie podpiwniczony z podłogą na gruncie. Teren raczej do suchych nie należy ale o powódź też nie muszę się obawiać, grunt wysadzinowy.
Jaka kolejność montażu, jakie materiały i ewentualnie co doradzilibyście, jakie macie pomysły na takie rozwiązania? A może w ogóle coś innego zaproponujecie?
Dodam tylko, że drenaż jest zbędny i praktycznie nie do zastosowania w moim przypadku. Pieniądze oczywiście także odgrywają dużą rolę.
Dziękuje i pozdrawiam

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Re: Izolacja fundamentów i podwaliny

Post by Marcin L » Sun 01 Mar, 2015

odgrzewam temat ....sa 2 szkoły odnośnie izolowania fundamentow podobno
1) po pokryciu sciany fundamentowej,,masa bitumiczna" kleimy styropian i na to folia kubelkowa...i zasypujemy
2) po pokryciu sciany <<masa bitumiczna" kładziemy bezpośrednio na mur folie kubelkowa potem mocujemy styropian i zasypujemy...

Każdy inspektor na budowie preferuje inny wariant ...choć podobno te 2 metody sa dobre ....?????/

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: Izolacja fundamentów i podwaliny

Post by metalzkudowy » Fri 13 Mar, 2015

Folie kubelkowa sie kładzie jak dom jest podpiwniczony. A tak to po co? Projektanci za bardzo przerysowują wszystko.

cindylauper
Posts: 14
Joined: Mon 01 Sep, 2014

Re: Izolacja fundamentów i podwaliny

Post by cindylauper » Thu 26 Mar, 2015

Polecam Ci przejrzenie prasy branżowej - izolacja fundamentów to bardzo ważny aspekt rzutujący na późniejsze użytkowanie domu, dlatego warto poświęcić mu chwilę uwagi i dosłownie przypilnować fachowców ;)

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Re: Izolacja fundamentów i podwaliny

Post by Marcin L » Thu 26 Mar, 2015

Tu raczej chodzi o powolywanie sie na ostateczne niepodwazalne normy ze schematami ....co kierownik to inna wersja ...

MajorDamage
Posts: 75
Joined: Fri 31 Jan, 2014

Re: Izolacja fundamentów i podwaliny

Post by MajorDamage » Tue 01 Mar, 2016

A jak zaizolować płytę, która jest niemal na równi z poziomem gruntu? A raczej jak ochronić podwalinę na tak nisko wykonanym brzegu?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Izolacja fundamentów i podwaliny

Post by Wojciech Nitka » Tue 01 Mar, 2016

Po pierwsze - to obniżyć teren wokół budynku. W innym przypadku będzie dochodzić do migracji wody z opadów - wody deszczowej i śniegu - do budynku poprzez nieszczelności pomiędzy fundamentem a podwaliną.
Takie przypadki niestety się często zdarzają. Wówczas dom zaczyna gnić spod podłogi.
Zapraszam - https://www.facebook.com/media/set/?set ... 910&type=3



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”