Obudowa fundamentów punktowych

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
amaryll
Posts: 21
Joined: Mon 20 Sep, 2010

Obudowa fundamentów punktowych

Post by amaryll » Thu 03 Jan, 2013

Witam serdecznie!
Nasz mały domek szkieletowy został ukończony. Jeszcze szczegóły i obudowa fundamentów, ale w weekendy juz można mieszkać.
I teraz oczywiście bardzo żałujemy, że ulegliśmy namowie wykonawcy i zgodziliśmy się na fundamenty punktowe.
Powinnam chyba zrobić jeszcze test szczelności.
Przy tym zimnym tygodniu, kiedy w nocy bywało minus 10 stopni i przy 5 dniowym nieogrzewaniu, wewnątrz zastaliśmy minus 5 stopni. I od podłogi ciągnie trochę chłodem.
Trzeba będzie cos zrobić, żeby sobie jakoś teraz pomóc.
Zwracam się z prośbą o radę. Znajomi doradzili, aby ocieplić jeszcze podłogę od spodu domku 10 cm styropianem (i przy okazji siatką przeciw gryzoniom) - tyko czy to teraz coś da? Podłogę mamy ocieploną 20 cm wełną.
Poza tym doradzano nam również, aby porządnie obudować fundamenty - czym więcej warstw, tym lepiej. Płyta osb, folia, wełna, styropian.
Czy tak można zrobić? czy to coś da?
Będę ogromnie wdzięczna za pomoc, pozdrawiam!


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 03 Jan, 2013

Nie wiem jaki masz układ warstw w podłodze, ale powinien być następujący:
- wykończenie podłogi,
- płyta poszycia,
- folia paroizolacyjna, przy czym można ją zastąpić np. stosowaniem płyty poszycia "na pióro i wpust" lub uszczelnieniem połączenia płyt stosownym uszczelniaczem,
- konstrukcja stropu z izolacją cieplną,
- folia wiatroizolacyjna,
- ruszt podtrzymujący izolację cieplną.
Jeżeli u Ciebie wieje, to prawdopodobnie nie dano folii paroizolacyjnej (szczelnej) czy też nie zapewniono "szczelności" płyty poszycia, jak i być może nie dano folii wiatroizolacyjnej od spodu stropu. Do tego mogą być nieszczelności w warstwie izolacji cieplnej. Takiego wykonania powinnaś żądać od wykonawcy. A jak było w projekcie?

amaryll
Posts: 21
Joined: Mon 20 Sep, 2010

Post by amaryll » Thu 03 Jan, 2013

Warstwy podłogi sa wykonane następująco:
- płyta osb
- folia paroizolacyjna,
- konstrukcja stropu z izolacją cieplną - 20 cm wełny mineralnej,
- folia wiatroizolacyjna,
- ruszt podtrzymujący izolację cieplną.

Nie wiem oczywiście jak to jest ze szczelnościa folii paraizolacyjnej.

Teraz jdnak muszę sobie jakoś poradzić, jak Pan sądzi, czy można jeszcze docieplić podłogę styropianem i jakoś porządniej obudować fundamenty?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Obudowa fundamentów punktowych

Post by toja » Thu 03 Jan, 2013

amaryll wrote:Przy tym zimnym tygodniu, kiedy w nocy bywało minus 10 stopni i przy 5 dniowym nieogrzewaniu, wewnątrz zastaliśmy minus 5 stopni. I od podłogi ciągnie trochę chłodem.
Wydaje się, że masz wszytko Ok.!, ale ... dla domu ogrzewanego w systemie ciągłym tj. mieszkalnego.
Ponieważ jednak tak nie ogrzewasz i jednocześnie nie korzystasz z naturalnego akumulatora ciepła - gruntu - masz problem. Dodatkowa izolacja cieplna podłogi nic nie da, i tak będą straty ciepła przez nieszczelności (nawet dla doskonałego testu na poziomie np. 1,0).

amaryll
Posts: 21
Joined: Mon 20 Sep, 2010

Post by amaryll » Thu 03 Jan, 2013

Tak właśnie mówił wykonawca, że dodatkowe ocieplenie podłogi, od zewnątrz - styropianem nic nie da, ale chciałam się upewnić.
A co można zrobić z obudową fundamentów?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Thu 03 Jan, 2013

amaryll wrote:A co można zrobić z obudową fundamentów?
Odpowiedź już nie jest taka prosta - mało konkretnych danych. Paradoksalnie, żeby korzystać z ciepła gruntu trzeba usunąć izolacje podłogi na gruncie ( w Twoim przypadku podłoga wygląda trochę inaczej) i jednocześnie wykonać izolację termiczną krawędziową na minimum 60 cm poniżej gruntu.
Ale uwaga, to jest internet, nie możesz opierać się na moich wpisach. Znajdź zaufanego projektanta.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 05 Jan, 2013

Fundamenty punktowe mozna z powodzeniem stosowac nawet w domach do calorocznego zamieszkania, ale wowczas NALEZY KONIECZNIE zabudowac pola miedzy slupkami. Dobrym, solidnym rozwiazaniem jest wymurownie scianki na ubitej podsypce piaskowej o grubosci 1/2 cegly. I to wystarczy, nawet jakby nie bylo izolacji wogole w stropie. Oczywiscie nalezy pamietac o zostawieniu wywietrznikow 1/300 pow. podpodlogowej. Wywietrzniki ZAMYKA sie na ZIME. Grunt nalezy wylozyc folia. Dobra i tania jest gruba plandeka malarska. Jak nie zamknie sie wiania pod podloga to i 0.5 m welny nie pomoze.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 05 Jan, 2013

roobik66 wrote:Dobrym, solidnym rozwiazaniem jest wymurownie scianki na ubitej podsypce piaskowej o grubosci 1/2 cegly. I to wystarczy, nawet jakby nie bylo izolacji wogole w stropie.
Podłoga nad gruntem bez izolacji cieplnej? Roobik, zastanów się co piszesz, co radzisz Forowiczom.
Na dziś, dla takich podłóg obowiązuje współczynnik przenikania ciepła U - 0,45 W/m2K. A dla domów energooszczędnych już niedługo będzie - U < 0,20 lub 0,15 W/m2K w zależności od strefy klimatycznej.
Czy taki współczynnik osiągniesz bez "izolacji wogole w stropie"?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sat 05 Jan, 2013

Wojciech Nitka wrote:Podłoga nad gruntem bez izolacji cieplnej? Roobik, zastanów się co piszesz, co radzisz Forowiczom.
Na dziś, dla takich podłóg obowiązuje współczynnik przenikania ciepła U - 0,45 W/m2K.
1. Oczywiście, że jest możliwe zaprojektowanie układu "podłoga na gruncie" o wsp U poniżej 0,45 W/m2K bez izolacji w stropie - wyjaśnienie: ponieważ w dużym stopniu na izolacyjność termiczna takiego układu ma wpływ grunt, na jego wielkość wpływa w istotny sposób izolacja krawędziowa, jej zagłębienie, kształt budynku, rodzaj gruntu.
2. Już wspominałem w innym poście warunek U <= 0,45 W/m2K nie jest konieczny, warunki techniczne pozwalają (w stosunku do domu mieszkalnego) spełnić wymagania oszczędności energii na dwa sposoby: pierwszy to jak wyżej (czyli narzucenie izolacyjności przegród) lub odpowiednie ograniczenie EP. Oczywiście koniecznym w obu przypadkach jest unikanie skraplania pary wodnej na wew. powierzchniach przegród zewnętrznych i ich węzłach konstrukcyjnych.
Wniosek - roobik66 nie wprowadza Forumowiczów w błąd.
cnd.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 05 Jan, 2013

Ja podalem hipotetyczny przyklad ze bez izolacji w stropie ,ALE przy zamknietym przeplywie powietrza pod stropem za pomoca pelnej sciany i zamknietych wywietrznikow w okresie zimy efekt bedzie lepszy dla oszcednosci energii niz przyslowiowe 0.5 m welny. A tu kolega jeszcze naukowo wyluszczyl ze dramatu nie bedzie jak ktos by zapomnial o izolacji.

amaryll
Posts: 21
Joined: Mon 20 Sep, 2010

Post by amaryll » Mon 07 Jan, 2013

Przyznam się szczerze, że w końcu nie wiem jak prawidłowo obudować te fundamenty :(

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Mon 07 Jan, 2013

Przeoczyłeś mój wpis:
toja wrote:Ale uwaga, to jest internet, nie możesz opierać się na moich wpisach. Znajdź zaufanego projektanta.
Powinieneś znaleźć projektanta, postawić mu konkretne zadanie, spisać umowę i potem rozliczać z efektów.
Jeżeli jednak szukasz rozwiązania w internecie, to pomyśl o propozycji Roobik66. Tak kiedyś budowano domy i działało. To zamknięte powietrze pełniło w zimie funkcję izolacji i akumulatora, a w lecie spokojnie wentylowało podłogę.
Ale to stare dzieje, dzisiaj latamy w kosmos i mamy folie paroizolacyjne, wentylację mechaniczną z odzyskiem i fotovoltaiki.

amaryll
Posts: 21
Joined: Mon 20 Sep, 2010

Post by amaryll » Sat 12 Jan, 2013

Witam, dziękuje za odpowiedź. Niestety nie mam zaufanego architekta, a już na jednym się sparzyłam, dlatego prosiłam o radę.
Dowiedziałam się, że można obudować fundamenty warstwowo, wkopując się na głębokość istniejących już punktów, płyta osb, folia wiatroizolacyjna, wełna, styropian. Tylko czy to wszystko nie zgnije?? chyba trzeba by było jakoś od spodu zaizolować...czy takie rozwiązanie w ogóle ma sens?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 12 Jan, 2013

W USA i Kanadzie stosuje sie nawet kompletne fundamenty z drewna, plyt sklejkowych, welny, folii. Ale zrobic to w sposob wlasciwy , to trzeba miec wlasciwa instrukcje (kiedys taka widzalem po wpisaniu crawl space w google i wychodza obrazy dla tematu, w tym m.in. to), no i przede wsztkim materialy drewnopochodne musza byc impregnowane odpowiednimi srodkami. A i tak ci polecam to co podalem, scianke na 1/2 cegly , wlasciwie krotkie scianki wymurowane miedzy slupkami. Proste i nieskomplkowane. Jedyny problem to zageszczenie piasku, zageszczarka trudno dojsc, i mozna rozwalic slupki. Mozna zagescic zalewajac woda.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 12 Jan, 2013

roobik66,
poszukaj w netcie książkę "Permanent Wood Foundations". Pod tym określeniem też znajdziesz w Necie wszystko na temat fundamentów drewnianych.
Mój referat na ten temat "Fundamenty i ściany fundamentowe z drewna" znajdziesz w materiałach pokonferencyjnych z VI Konferencji Naukowej "Drewno i materiały drewnopochodne w konstrukcjach budowlanych" Szczecin-Międzyzdroje 27-29 maja 2004 r.

AkukuBernard
Posts: 22
Joined: Tue 24 Jan, 2017
Contact:

Re: Obudowa fundamentów punktowych

Post by AkukuBernard » Thu 26 Aug, 2021

Polecam szukanie w sieci i na portalach z darmowymi ogłoszeniami książek i dodatkowych materiałów informacyjnych.



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”