Problem z wełną

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
dzikus30
Posts: 8
Joined: Sat 31 Jul, 2010

Problem z wełną

Post by dzikus30 » Tue 28 May, 2013

koledzy mam duzy drewniany domek na murowanej piwnicy mam nastepujacy problem, co podnioslo mi wczoraj bardzo cisnienie,dom niestety nie byl budowany zgodnie ze sztuka budowy domu drewnianego, problem zauwazylem na stryszku poddasza,gdzie ocieplenie nie jest zasloniete płyta g-k z uwagi na to ze jest tam pelno kominkow wentylacyjnych(wentylujacych pomieszczenia) ktore nie zawsze sa szczelne, po obecnej zimie zauwazyłem ze wełna zaczeła sie robic czarna jak by była zakurzona brudna..co robic?zaznaczam ze paroizolacja nie jest szczelna przy jednej krawedzi laczenia dachów,pomieszczenie nie jest ogrzewane ma wentylacje wymuszona wentylatorkiem w scianie szczytowej ktory sam od czasu do czasu uruchamiam,od pomieszczen ogrzewanych oddzielony jest drzwiami z wypelnieniem styropianowym, pomieszczenie to ma wielkosc po podlodze okolo 12metrow , dach skosny 45stopni w w najwyzszym punkcie 2,0m 2,2m, wełna byla połozona w 2007roku dom jest na stale zamieszkany od grudnia zeszlego roku ale wczesniej byl normalnie ogrzewany, przekroj dachu wyglada tak,od dolu paroizolacja, mocowana na zszywki do konstrukcji dachu,18cm wełny nad wełna 3cm szczelina wentylacyjna,osb 22mm, membrana dachowa , laty 2 razy 5cm blachodachowka, kalenica rozcieta na calej dlugosci oslonieta membrana dachowa,gąsior zabezpieczony uszczelka wysokorozprezna,w pomieszzeniu zima jest temperatura miedzy 5-10stopni przy mrozach latem goraco i zaduch,tak jak i w pomieszczeniu obok wilgotnosc zima w domu 20-30% latem do 80% z uwagi na otoczenie teren podmokly stawy rzeka,wentylacje mam grawitacyjna,w tej sekcji domu z uwagi na brak normalnego komina ,a zastosowanie kominkow wentyklacyjnych wspomagana wentylatorkami zamontowanymi od pomieszczenia,wiec reasumujac zima mam suche powietrze w domu latem im wyzej tym wiekszy zaduch co robic?czy wełna w calym domu moze byc w takim stanie??zrobie potem zdjecie i zamieszcze:)w pomieszczeniu tym pojawil sie zapach po zimie ale zima mialem tam myszy weszly cholery przez szczeline przy kominku wentyalacyjnym i to taki zapach czuc...wole zeby to byl zapach mysz a nie grzyba, mam zdjecia niestety w duzej rozdzielczosci..jesli ktorys z forumowiczow chcialby je zobaczyc prosze podac maila


nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Thu 30 May, 2013

Jeżeli na stryszku masz +5oC to oznacza,że masz tam pkt rosy. Nawet jak w domu jest wilgotność 30% to na stryszku ta wilgoć będzie się wykraplała w wełnie. To taki urok wełny mineralnej i nieprawidłowej paroizolacji.
Na koniec lata bym sprawdził czy jest sucho i poprawił paroizolację. Jeżeli nie będzie poprawy to trzeba wywalić zawilgoconą izolację założyć nową i oczywiście paroizolację, ale prawidłowo. Szczególną uwagę bym zwrócił na północną połać dachu.

kamil1
Posts: 8
Joined: Fri 07 Jun, 2013

Post by kamil1 » Fri 07 Jun, 2013

bardzo mądrze


Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”