Płyta poszycia wewnątrz czy na zewnątrz....

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
maryjusz
Posts: 3
Joined: Tue 11 Aug, 2015

Płyta poszycia wewnątrz czy na zewnątrz....

Post by maryjusz » Tue 11 Aug, 2015

WItaM.

Dlatego ,że to mój pierwszy post to "dzieł dobry" wszystkim :)
Od jakiegoś czasu śledzę to forum i w sumie dowiedziałem się sporo.W pewnych kwestiach wiedze rozszerzyłem a niektóre wiedziałem :) Stoję przed rozbudową mojego skromnego domku o jedno w sumie pomieszczenie.Nieduze ale zawsze coś. Projekt nadbudowy ma właśnie byś w drewnie w systemie kanadyjczyka (moduły słupków 38x140mm).Dlatego tak ponieważ jest ryzyko ,ze słabo posadowione fundamenty mogą żle znieść ciężka zabudowę i aby zminimalizować ryzyko doszło do takiego rozwiązania. Ale do rzeczy.

Projekt przewiduje takie warstwy (od wewn):
-Gk
-paroizolacja
-konstrukcja słupków wypełniona wełną mineralną -140mm
-płyta OSB 3
-wiatroizolacja
-styro ryflowany
-tynk mineralny

Nasuwa m się jedno a jakze ważne dla mnie pytanie nawet po przeczytaniu artykułu Pana Nitki nt. systemów drewnianych (kanadyjczyk vs skandynawia vs Niemcy) dlaczego płyta OSB 3 notorycznie jest montowana po zewnętrznej stronie słupków?
Rozumiem ,ze jest to poszycie usztywniające ale mam na uwadze też ,że płyta OSB jest słaba dyfuzyjnie. Pan Nitka w którejś z wypowiedzi podał wartości ,ze dla wełny 1 a dla OSB ( o ile pamiętam to było 50).
Dlaczego nie można przesunąć płyty poszycia do wewnątrz?
Tj zaraz za folie paroizolacyjną czyli GK,folia a potem płyta kręcona do słupków.
Skoro folia paroizolacyjna czy też opóźniacz pary ma w niewielkim stopniu przepuścić parę i płyta też w niewielkim stopniu przepuszcza (niby lepiej przepuszcza niz opóżniacz) to koło siebie znajdą się materiały "słabo przepuszczalne" lub mówiąc bardzo ogólnikowo "szczelne".
Zaraz potem jest materiał otwarty dyfuzyjnie tj. wełna ,wiatroizolacja i wentylacja ocieplenia(szczelina między wiatroizolacją a styro utworzona np. z rusztu)
Jakie znaczenie ma zatem położenie płyty OSB na zewnątrz? Konstrukcyjne? A może poziom warunków wilgotnościowo-cieplnych ma na to wpływ?
Jesli zostać przy typowym układzie (OSB na zewnątrz)to czy para wodna jesli przejdzie przez opózniacz ,przejdzie przez wełnę-nie wykropli się na płycie OSB? Gdzie znajdzie się zatem punkt rosy jesli nie na powierzchni płyty? jeśli styropian jest wentylowany a raczej szczelina między wiatroizolacją a styro to przecież temp w tym miejscu diametralnie spada przesuwając punkt rosy w stronę ściany a nie na zewnątrz konstrukcji. Chyba ,że sie mylę.Wiem ,że szczelina ta ma jedynie zapenic odprowadzenie skroplin a to dowód na to ,że kondensat tworzy sie właśnie przed styropianem czyli punkt rosy wystepuje na jego wewnetrznej powierzchni a nie w środku. Domniemywam wtedy ,że styropian słuzy jedynie jako nośnik tynku a nie ocieplenie.WIęc wtedy po co mi warstwa np. az 15-20cm skoro wystarczyłaby np. 5 cm. Chyba ,że ta wentylacja nie jest na tyle duża żeby temperatura spadła na tyle nisko aby kondensat wykroplił się a tylko dlatego ,że napotkał materiał jeszcze bardziej szczelny od OSB czyli styro i akuratnie punkt rosy wypada na jego powierzchni. Pragne nadmienić iż punkt rosy tez się zmienia w zależności od temp. zewn.Im chłodniej to punkt rosy idzie do wewnątrz.

Może spróbuje wytłumaczyć mój "pomysł" na poszycie od wewnątrz...
Otóż para wodna migrując do wnętrza ściany przez Płyte GK ,która na dzień dobry pewną ilość chłonie , zatrzymuję i oddaje w bardziej sprzyjających warunkach (czyt.bardziej suchych),potem opóźniacz i płytę OSB. Ma za sobą w sumie już te najszczelniejsze warstwy.Potem ma juz tylko z górki bo przez wełnę przelatuję i wiatroizolacja tez nie stanowi dla niej problemu.Potem już tylko ucieka w warstwie wentylacyjnej.Wystarczy potem przeliczyć styropian aby punkt rosy wypadł wewnątrz niego.
Może ktos zapytać "to skoro płyta przepuszcza nie wiele ale dalej przepuszcza i punkt rosy znajduje się wewnątrz styropianiu to co za roznica gdzie bedzie OSB." Uważam ,ze bedzie roznica gdyz wtedy para wodna duuuuużo wolniej będzie opuszczałą "komorę" z wełna mineralną a w sprzyjajacych warunkach tj. odp. temperatura dodatnia (a taka z założenia powinna byc tam bo wełna tez w pewnym stopniu ma akumulowac ciepło) może dojśc do zakisnięcia wełny.Potem juz tylko krótka droga do rozwoju pleśni czy grzybów.
Nie mówię o wilgoci jaka dostanie sie z zewnątrz do środka wełny (np. przez jakąś nieszczelność pokrycia czy usterkę).
Pytałem się w sumie 3 potencjalnych wykonawców ale ani jeden nie potrafił mi odp. na moje pytanie dlaczego płyte daje sie po zewnętrznej stronie.Pierwszy wcale nie odpowiedział zmieniając temat,drugi odpowiedział "bo tak" a trzeci powiedział ",że tak sie robi". Nie wiem może nie chcieli zdradzić a może nie wiedzieli i jadą schematycznie bo "tak sie robi.Nie wiem ...

Zatem "mój" przekrój warstw byłby taki (od wewnatrz)
-Gk
-Paroizolacja
-OSB 20mm (taka juz posiadam)
-Konstrukcja +wełna 14 cm
-wiatroizolacja
-ruszt(kontrłata+łata)
-styropian zwykły 20cm(bez ryfli)
-tynk

Proszę zatem pana Wojtka i innych forumowiczów o uświadomienie mnie czy idę w dobrym czy złym kierunku. Proszę również o przybliżenie mi dlaczego tak a nie inaczej bo już siwych włosów dostaję.......

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie samego dachu ,związanie ze szkieletem .ale myślę ,ze zadam je później aby nie przeciągać tego monologu i nie mieszać....

Pozdrawiam serdecznie
M


maryjusz
Posts: 3
Joined: Tue 11 Aug, 2015

Re: Płyta poszycia wewnątrz czy na zewnątrz....

Post by maryjusz » Sun 16 Aug, 2015

Witam.
Czy mógłbym prosić o przychylenie sie do mojej prośby? Ktoś coś?

twojtalczyk
Posts: 1
Joined: Wed 24 Aug, 2016

Re: Płyta poszycia wewnątrz czy na zewnątrz....

Post by twojtalczyk » Wed 24 Aug, 2016

witam może i odpowiedź nie za szybka ale ogólnie jest
ten układ który opisujesz jest niczym system skandynawski budowałem takie parę lat ,w skandynawi nie stosuje się osb na zewnętrznej stronie bo ponoć jest nieodporna na warunki atmosferyczne przy czym tak czy inaczej była by przykryta elewacja /nie będę się z końmi kopał / stosuje sie np płyte gipsową zewnetrzna lub w starszych papier smołowany
tylko że w szwedzkim domku wygląda to następująco od wewnątrz

płyta kg
płyta osb nie zawsze
folia paroizolacja przed lub po reglu 45x45
regiel 45x45poziomo +wełna 45 /strefa instalacyjna woda elektryka/
regiel konstrukcja c24 45x220 standardowy rozmiar + wełna 220
co nowocześniejsi membrana wiatroizolacja tradycjonaliści płyta kg
łata kontrłata
elewacja drewniana np

na pytanie a dlaczego mogę odpowiedzieć bo tak każe technologia w wielkiej księdze HUS94 jest tak napisane więc musi być dobrze


Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”